Στις νίκες επέστρεψε η Μακρυκάπα επικρατώντας με 0-1 του Αμαρυνθιακού σε παιχνίδι που έγινε στο Γυμνό λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου της Αμαρύνθου.

Με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην αμυντική τους γραμμή, στο παιχνίδι είχαμε λιγοστές φάσεις με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στο τέλος το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι μετά από αυτή την ήττα τους παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού και με βάση τις απουσίες που μετράνε λόγω τραυματισμού και τιμωρίας ο Γιώργος Κρόκος έχει πολλή δουλειά για να ανατρέψει την όλη κατάσταση.

Από την άλλη η Μακρυκάπα με τη σημερινή της νίκη ρέφαρε την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής φιγουράροντας στην πρώτη πεντάδα.

Η Μακρυκάπα απείλησε πρώτη με το σουτ του Καραντάκη στο 9΄ να φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Κοντρατζίου.

Μετά το πρώτο τέταρτο οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να βρουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 25΄ με τον Ζουρμπουλή να βρίσκει με κάθετη μπαλιά  τον Μυρτέζα  το κοντρόλ του οποίου δεν ήταν το ιδανικό με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία να απειλήσει τον Δρενάφτση.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους βρίσκοντας περισσότερους κενούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Οι προσπάθειες των Δ.Χασάνδρα και Σίδερη σε διάστημα δύο λεπτών δεν βρήκαν στόχο ενώ την ίδια κατάληξη είχε στο 67΄ και το σουτ του Γκίκα

Ο Αμαρυνθιακός από τις λίγες φορές στην επανάληψη που έκανε αισθητή την παρουσία του ήταν στο 80΄ με το σουτ του Κιμουλιάτη να φεύγει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Δρενάφτση.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα με τον Σίδερη να εκτελεί το κόρνερ και τον Καραντάκη να νικάει τους αμυντικούς και τον Δρενάφτση χαρίζοντας στην ομάδα του τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Αμαρυνθιακός (Γιώργος Κρόκος): Α. Κοντρατζίου, Σεφερλής, Καρλατήρας, Λυμπέρης, Ξουρής, Ζάνιος, Παριανός (38΄ Κιμουλιάτης) Ζουρμπουλής (75΄ Αντωνίου) Αλεξίου, Μυρτέζα, Ρουμπής

Μακρυκάπα ( Β.Θαλάσσης-Ν.Κιαπέκος): Δρενάφτσης, Δ.Χασάνδρας (72΄Σακκάς) Χ.Χασάνδρας, Τσούτσης (46΄Βουρδάνος) Πουρνής, Μπασινάς, Γκίκας, Σηφάκης, Κουτσαβλής (84΄ Στούπας) Σίδερης, Καραντάκης