Με νίκη 1-3 έφυγε ο Ταμυναικός από την Ερέτρια επικρατώντας του τοπικού Απόλλωνα σε ένα ματς με πολύ κόσμο και όλα τα στοιχεία του ντέρμπι από τα παλιά.

Η ομάδα του Γιάννη Καρβέλη κατάφερε να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν πριν τον αγώνα(τραυματισμός Κούτρα στο ζέσταμα) και κατά την εξέλιξη του αγώνα(κόκκινη στον Βελαέτη) και με πολύ βοήθεια από τον πάγκο Σπυράκης, Ζαχαριάς και με τον Γιάννη Σίμωση να δείχνει ότι είναι πολυτέλεια για το τοπικό πρωτάθλημα πήρε μία νίκη πριν το ντέρμπι με τον Ηρακλή Ψαχνών στο Αλιβέρι.

Η Ερέτρια του Θωμά Τσίγκα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με πρόθεση να χτυπήσει στην κόντρα και σωστή τακτική παρότι έμεινε πίσω στο σκορ ισοφάρισε με το Σεχάι αλλά μέχρι εκεί.

Στο β’ ημίχρονο παρότι για μεγάλο διάστημα με παίχτη παραπάνω δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει στον ρυθμό και στην εξέλιξη του αγώνα του αγώνα και γνώρισε την ήττα απόλυτα φυσιολογικά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο αγώνα θέλοντας το γρήγορο γκολ αλλά ο Απόλλωνας ήταν αυτός που απείλησε στο 14′ μετά από κάθετη του Μώρου στον Μπασούκο ο Νίκος Μιτακίδης έσωσε πέφτοντας με αυτοθυσία στα πόδια του επιθετικού της Ερέτριας.

Ο Ταμυναικός απάντησε με δύο καλές στιγμές στο 14′ με΄τα από έξοχο συνδιασμό Αγγελάτου Σίμωση και τελικό αποδέκτη τον Μεταξά που σούταρε άουτ, και στο 27′ μετά από διώξιμο ο Αγγέλάτος βρέθηκε στην πλάτη της Ερετριανής άμυνας αλλά το σου του πέρασε άουτ.

Στο 34′ ΓΚΟΛΛΛΛ για τον Ταμυναικό ο Γιάννης Σίμωσης «ακροβατεί» με ντρίπλες στην γραμμή του άουτ την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Δημήτρη Αγγελάτο και αυτός με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 0-1 για τους Αλιβεριώτες.

Στο 43′ ο Μπασούκος φεύγει στο κενο χώρο βρίσκεται ανάμεσα στον Βελαέτη και στον Αναστασίου Β. ο Ερετριανός στόπερ κάνει το φάουλ ο διαιτητής Φώτης κοντά στην φάση 2η κίτρινη και αποβολή με κόκκινη κάρτα για τον Βελαέτη και φάουλ έξω από την περιοχή για την Ερέτρια.

Στο 44′ ΓΚΟΛΛΛΛ για τον Απόλλων Ερέτριας μετά από φάουλ του Μώρου ο Μιτακίδης απόκρουσε ασθενώς και στο ριμπάουντ ο Σεχάι με κοντινή προβολή έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μετά το γκολ η Ερέτρια στο 45′ του πρώτου ημιχρόνου είχε ακόμα μία καλή στιγμή με τον Μπασούκο αλλά ο Μιτακίδης κράτησε το 1-1.

Το β’ ημίχρονο ήταν αποκλειστικά του Ταμυναικού ο Γιάννης Καρβέλης με την έναρξη του β’ ημιχρόνου έριξε στον αγώνα τον Πάρη Σπυράκη στην θέση του Μεταξά και ο νεαρός ανταποκρίθηκε άμεσα στα καθήκοντα προσθέτοντας δύναμη πάθος και παραπάνω ενέργεια στους 10 παίχτες του Ταμυναικού.

Ο Θωμάς Τσιγκας απάντησε άμεσα και στο 62′ έριξε στον αγώνα τους Τρεγκάι και Λάμπρου στην θέση του κουρασμένο και με κίτρινη κάρτα Γιάννη Σταματάκου, και του αμυντικού Σμπηλίρη που δεν είχε πάει άσχημα στην άμυνα, αλλά ήταν ξεκάθαρο ότι ο προπονητής της Ερέτρια ήθελα κάτι παραπάνω από ισοπαλία.

Ο Ταμυναικός κυριαρχούσε στο χώρο του κέντρου και με την συμπλήρωση των 70′ ο Γιάννης Καρβέλης έβαλε τον Νίκο Ζαχαρια και αυτός έμελλε να είναι ο ένας από τους δύο πρωταγωνιστές της ανατροπής του Ταμυναικού.

Στο 76′ ΓΚΟΛΛΛ για τον Ταμυναικό ο Σίμωσης έκανε ότι και στο πρώτο ημίχρονο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από αριστερά αυτη την φορά και παράλληλα με την γραμμή του άουτ γύρισε στον Ζαχαριά που ήταν αμαρκάριστος στο κέντρο της Ερετριανής άμυνας και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2 για τον Ταμυναικό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 86′ ΓΚΟΛΛΛ για τον Ταμυναικός ο Σίμωσης συνέχισε να σερβίρει γκολ και μετά τα τέσσερα γκολ της πρεμιέρας έδειξε και πόσο καλός πασέρ είναι με την 3η του ασίστ στον αγώνα βρήκε τον Νικο Ζαχαρια που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο του Ταμυναικού έκανε το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Η Ερέτρια ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές αφού πρώτα αποβλήθηκε ο Σεχάι με 2η κίτρινη , και ο Ρούσσος στο 90′ του αγώνα.

Τον αγώνα σφύριξε ο Στέλιος Φώτης που σε ένα δύσκολο ματς με πολλές σωματικές επαφές μαρκαρίσματα και αρκετά γρήγορο ρυθμό ήταν αρκετά καλός με την φάση του του γκολ και του Απόλλωνα και την αποβολή του Βελαέτη να θέλει πολλά ριπλέι και VAR για να έχεις ασφαλή απόφαση, πολύ καλοί οι δύο βοηθοί Γιώργος Πασχαλίδης και Γιάννης Περιβολάρης.

.Θερμό εναγκαλισμό είχαν ο παρατηρητής αγώνα Γιώργος Γεραντώνης και ο ποδοσφαιριστής της Ερέτριας Σεχάι μην ξεχνάμε ότι ο έμπειρος μέσος ξεκίνησε από την ΑΕ Χαλκίδας του Γιώργου Γεραντωνη.

.Κατάμεστη η κερκίδα του γηπέδου του Απόλλωνα Ερέτριας θύμισε άλλες εποχές και μεγάλα ντέρμπι του παρελθόντος για τις δύο ομάδες.

.Στα αποδυτήρια πήγε κατευθείαν ο Σμπηλίρης μετά την αλλαγή του εμφανώς δισαρηστημενος με την απόφαση του προπονητή του, ο Γιάννης Σταματάκος πήγε στον πάγκο και έδωσε το χέρι στον κόουτς Τσίγκα.

.Δεν άρεσε στον Γκέρσι  Τόρα η αλλαγή του αλλά σαν καλός «επαγγελματίας» βγήκε γρήγορα για να μην χάσει χρόνο η ομάδα του δίνοντας το χέρι στον Γιάννη Καρβέλη, ο Νίκος Ζαχαριάς που μπήκε στο παιχνίδι έμελλε να είναι η χρυσή αλλαγή του Λουκισαίου προπονητή μιας και με δύο δικά του γκολ ήρθε η νίκη για τον Ταμυναικό.

.Τα άκουσε ο συνεργάτης του Γιάννη Καρβέλη Θοδωρής Σαλέμης για τα καλά για μια ασυνεννοησία στην αλλαγή του Γιάννη Λάμπρου με τον Αγγελάτο γιατί δεν την έκανε αμέσως μιας και Δημήτρης Αγγελάτος ήταν τραυματίας.

.Μαζί με τους φιλάθλους που είχαν έρθει από το Αλιβέρι και τους αποθέωσαν πανηγύρισαν στο τέλος οι παίχτες του Ταμυναικου.

Απόλλων Ερέτριας(Θ.Τσίγκας):  Ερμής Τόρα, Μετσανάι, Πετράκης (89′ Μήτρου), Σμπιλήρης (62′ Κ. Τρεγκάι), Μπισμπικόπουλος, Σεχάι, Γ. Σταματάκος (62′ Λάμπρου), Αντζέλι, Μπασούκος (90′ Κικίδης), Μώρος, Ρούσσος.

Ταμυναικός(Γ.Καρβέλης):Μητακίδης, Δήμου (75′ Γ.Λάμπρου), Πιλάτης, Βελαέτης, Β. Αναστασίου, Ιδ.Αναστασίου, Γιαντόμ, Μεταξάς (46′ Σπυράκης), Σίμωσης, Γκέρσι Τόρα (70′ Νικ. Ζαχαριάς), Δημ. Αγγελάτος (85′ Θ. Ποδαράς).