Σε ένα ματς γραμμένο από τον καλύτερο σεναριογράφο του ποδοσφαίρου Ερμήλιος και ΑΕ Χαλκίδας διαφήμισαν το ευβοϊκό ποδόσφαιρο προσφέροντας απίστευτο  ποδοσφαιρικό θέαμα και συγκινήσεις που δεν βλέπουμε σε γήπεδα μεγαλυτέρων κατηγοριών.

Ο νεανικός Ερμήλιος καθοδηγούμενος από τους αγέραστους Παναγιώτη Αρκά και Αποστόλη Καραλή μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκε με 3-0 στο 37′  χάνοντας ευκαιρίες και για διπλάσιο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, κάπου εκεί πίστεψε ότι έχει τελειώσει με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που δεν παράτησαν τον αγώνα να κάνουν μία επική ανατροπή και να αποδράσουν με το μεγάλο διπλό από την Δροσιά.

Η ΑΕ Χαλκίδας με την έβδομη της νίκη σε δέκα αγώνες με τον Μανώλη Βέττα στο πάγκο της και κορυφαίους τους Διαμαντάκη, Μπήτα, Γριβά και τον δεκαοκτάχρονο τερματοφύλακα Τρίκκα που παρά τα τρία γκολ που δέχθηκε κράτησε όρθια την ομάδα του σε όλο τον αγώνα πέτυχε μία σημαντική νίκη κλειδώνοντας την παραμονή βάζοντας ταυτόχρονα ισχυρές βάσεις για να τερματίσει στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Στο 2′ μετά από λάθος του Γουναρόπουλου ο Αποστολίδης ανέτρεψε τον Αρκά με τον παθόν να εκτελεί τον πέναλτι κάνοντας το 1-0 για τον Ερμήλιο.

Στο 14′  ο Βελλής μπήκε πανέξυπνα ανάμεσα σε Μούντριχα και Αποστολίδη και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 για τον Ερμήλιο.

Στο 37′ μετά από σέντρα του Μπρατσιώτη ο Καραλής μόνος στο κέντρο της άμυνας της ΑΕ Χαλκίδας σαν σε προπόνηση έκανε το 3-0 για τον Ερμήλιο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης με τον Γουναρόπουλο να σεντράρει και τον Διαμάντακη με ασύλληπτη κεφαλιά να μειώνει σε 3-1 στο 42′ του α’ ημιχρόνου.

Το πρωτο ημίχρονο έληξε με τον Ερμήλιο να έχει την μερίδα του λέοντος στις χαμένες ευκαιρίες και την ΑΕ Χαλκίδας να προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια της και να μένει ζωντανή χάρη στον τερματοφύλακα Τρίκκα και την αστοχία του Ερμήλιου.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθούν να βρουν το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο παιχνίδι.

Στο 52′ ο Γουναρόπουλος με την δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι βρήκε τον Τσοκάνη στο δεύτερο δοκάρι αυτός εκμεταλλευτηκε την άστοχη έξοδο του Πρέντζι και με πλασέ έκανε το 3-2 για την ΑΕ Χαλκίδας.

Το παιχνίδι είχε γυρίσει κυρίως ψυχολογικά για την ΑΕ Χαλκίδας που στο 64′  μετά από την τρίτη ασίστ του Γουναρόπουλου ο Δούμας με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-3.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμήλιο με τον Μπρατσιώτη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Τρίκκα.

Η ολική ανατροπή για την ΑΕ Χαλκίδας ήρθε στο 92′ με την τέταρτη ασίστ στο παιχνίδι του Δήμητρη Γουναρόπουλου στον Σταύρο Δούμα που ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-4 ολοκληρώνοντας την επική ανατροπή για την ομάδα του Μανώλη Βέττα.

Το αγώνα σφύριξε ο άριστος Δημήτρης Καλαμάτας με συνεργάτες τους επίσης πολύ καλούς Γιώργο Πασχαλίδη και Βαγγέλη Ντόβολη.

Ερμήλιος(Δ.Ερμήλιος): Πρέντζι, Διοκμετίδης, Βελλής, Πρέντζι Σ., Ελευθερίου Αγγ., Καραλής, Αρκάς(81′ Μπουρνάζος Κ.), Καπατσούλιας, Μπρατσιώτης, Δούκας, Μπουρνάζος Γ.

ΑΕ Χαλκίδας(Μ.Βέττας): Τρίκκας, Αποστολίδης(27′ Γρίβας) Μπήτας, Βάθης(57′ Τσιτσόπουλος), Μούντριχας(67′ Πατουλιάς), Γεραντώνης, Διαμαντάκης, Φρυγανάς Γ., Δούμας, Γουναρόπουλος, Τσοκάνης(72′ Πριόνας).