Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ έκανε τ΄ απόγευμα της Παρασκευής ο Ερμής Σχηματαρίου και πλέον χρειάζεται ακόμη ένα…βήμα (νίκη). Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στις νίκες με 2-1 στον ημιτελικό με την Αυλίδα, χάρις στην σταθερότητα που παρουσίασαν στα 40 αγωνιστικά λεπτά. Το συγκρότημα του Ηλία Τομαρά ελπίζει να επιστρέψει σε δυο εβδομάδες στο Σχηματάρι, όμως για να γίνει αυτό θα πρέπει στο επόμενο παιχνίδι της σειράς που θα γίνει το Σάββατο 9.4 στο κλειστό γυμναστήριο της Αυλίδας, οι παίχτες της ομάδας να βγάλουν περισσότερη ενέργεια και αποφασιστικότητα όταν ΄΄καίει΄΄ η μπάλα.

Η πρώτη περίοδος ήταν γενικά ισορροπημένη με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρή διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου. Στην συνέχεια με ένα σερί 10-0 στο επόμενο πεντάλεπτο ο Ερμής πήγε στο +14 (27-13). Χρειάστηκαν να περάσουν σχεδόν έξι λεπτά για να ΄΄ματώσουν΄΄ το αντίπαλο καλάθι οι φιλοξενούμενοι, που σημείωσαν τους πρώτους πόντους στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Κοντέ που έκανε το σκορ 27-16. Ακολούθησαν ακόμη εφτά ΄΄αναπάντητοι΄΄ πόντοι για τους γηπεδούχους οι οποίοι με καλάθι και φάουλ του Κοσμετάτου βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +18 (34-16) ένα λεπτό περίπου πριν οι ομάδες πάνε στ΄ αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Το γεγονός ότι η Αυλίδα σ΄ αυτό το δεκάλεπτο σημείωσε μόλις 7 πόντους είναι χαρακτηριστικό και ουσιαστικά η δεύτερη περίοδος ήταν αυτή που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της ομάδας του Γιάννη Τσαούση.

Η διαφορά στην τρίτη περίοδο ήταν σταθερά αρκετά πάνω απ΄ τους δέκα πόντους, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται μια πρόσκαιρη δυστοκία από πλευράς Ερμή χάρις την οποία πλησίασαν στους 11 (50-39) στο 27΄, με καλάθι στον αιφνιδιασμό του Νασάκη, που ειδικά στο δεύτερο μέρος σχεδόν ΄΄κουβάλησε΄΄ μόνος του επιθετικά τους φιλοξενούμενους. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αυλίδα έκανε την τελευταία προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι και κατάφερε με σερί 0-6 να ρίξει την διαφορά μετά από πολύ ώρα κάτω απ΄ τους δέκα (56-47) στο εξάλεπτο για την λήξη. Το ξέσπασμα των παιχτών του Ηλία Τομαρά δεν είχε συνέχεια και γρήγορα ο Ερμής…΄΄απεκατέστησε την τάξη΄΄ και με τρίποντο του Φλώτσιου 3΄ και 45΄΄ για την λήξη (που έκανε το σκορ 64-47), καθάρισαν οριστικά το ματς. Το υπόλοιπο αγωνιστικό διάστημα ήταν διαδικαστικής αξίας, με τους γηπεδούχους να φτάνουν δίκαια στην άνετη επικράτηση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 34-20, 52-39, 71-52.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Κοσμετάτος 16 (1), Βαϊνάς, Κολοβός 7, Φλώτσιος 22 (3), Κωνσταντούρας 8, Μουλάς, Βλάχος 8 (2), Γυφτονικολός 9, Σπανός.

Αυλίδα (Τομαράς): Κοντές 5 (1), Αχματιώτης, Κατσούλας 8 (1), Κούρτης 5 (1), Χατζηστάμου 2, Κωνσταντόπουλος 5 (1), Τζεβελέκος 2, Τσίτσης 6 (1), Νασάκης 19 (1), Βασιλείου.