Η Αιδηψός χωρίς να συναντήσει πρόβλημα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού επικράτησε με το ευρύ 1-7 του Ευβοικού στο γήπεδο του Αγίου Νικολάου.

Σε ένα παιχνίδι που δεν σηκώνει κριτική η ομάδα του Θ.Γουρνά παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού με το πόδι πατημένο στο γκάζι πέτυχε εφτά γκολ έχοντας και τρεις τέσσερις ευκαιρίες να αυξήσει περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Με τη νίκη τους αυτή οι Βόρειοι απομακρύνονται από την επικίνδυνη ζώνη και δείχνουν πως με τις προσθήκες του Ιανουαρίου που έκαναν στο ρόστερ τους θα έχουν ένα καλό πλασάρισμα στο βαθμολογικό πίνακα.

Από την άλλη πλευρά ο Ευβοικός προέβαλε αντίσταση για τριάντα λεπτά με το συγκρότημα του Γ.Μάλλιαρη πλέον να προγραμματίζει τη νέα χρονιά που θα το βρει στη β΄ κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι νωρίς νωρίς πέτυχαν δύο γκολ με πλασέ του Γλύκου στο και με σουτ του Μακρή στο 10΄ βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Στο 16΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα ζητώντας πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Λύκο με τον διαιτητή να αποβάλει στη φάση αυτή τον Γ.Μάλλιαρη από τον πάγκο του Ευβοικού με τη συμβουλή του α΄ επόπτη γραμμών.

Τέσσερα λεπτά αργότερα σε μαρκάρισμα του Φώτου πάνω στον Λύκο ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα με τον Τζάνο από τα έντεκα βήματα να μειώνει σε 1-2.

Η Αιδηψός με εμφανή την ανωτερότητά της στο γήπεδο πήρε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ με τον Αναστασιάδη στο 28΄ να γράφει το 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι στο 38΄ είχαν δοκάρι σε πλασέ του Μακρή με τον επιθετικό της Αιδηψού να ρεφάρει στο 45΄κάνοντας το 1-4 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αιδηψός ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ στο 72΄ με σουτ του Χ.Φώτου από πλάγια θέση που έγραψε το 1-5.

Ο Μακρής με το τρίτο του προσωπικό τέρμα στο 78΄ έκανε το 1-6 για να έρθει ο Αναστασιάδης στο 87΄ να γράψει το 1-7 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ευβοικός Αγ.Νικολάου (Γρηγόρης Μάλλιαρης) : Τσαβαρής, Σάμουελ, Ντούρμας, Μακρής, Μαραγκός, Νόνας, Λύκος, Κρεμασμένος, Δ.Βαβουλιώτης (60΄ Χ.Βαβουλιώτης) Τζάνος, Τόγκος

Αιδηψός (Θανάσης Γουρνάς) : Κυριάκου, Χ.Φώτου (75΄Σαμπάι) Βασιλείου (70΄Καπλανάι) Γιουκάι, Γλύκος, Τόουφρε,Μακρής (82΄Σαββόπουλος) Ν.Αναγνώστου (75΄Γάσπαρης) Μαρκεγκάι, Τ.Μπιμπάι, Αναστασιάδης