Με 32 μετάλλια (13 χρυσά – 9 ασημένια – 10 χάλκινα) επέστρεψε η κολυμβητική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ από την Καλαμάτα το Σαββατοκύριακο 11-12 Μαΐου.

Τους αγώνες με την επωνυμία «4ο Κύπελλο Σπύρος Κοντόπουλος 2019», διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας και συμμετείχαν 650 αθλητές-τριες από την Πελοπόννησο και την Αθήνα.

Η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ συμμετείχε με 30 αθλητές-τριες κάνοντας εντύπωση ανάμεσα από πολλά σωματεία που συμμετείχαν.

Αναλυτικά τα μετάλλια και οι θέσεις για την προαγωνιστική ομάδα:

12 ετών
 Χατζηαλεξίου Γεωργία 1η στα 50 – 100 – 200 πρόσθιο
 Τσαγκρίγκινα Αλεξάνδρα 2η στα 50 – 100 – 200 ύπτιο
 Σφυρόπουλος Ιωάννης 1ος στα 200 πρόσθιο και 3 ος στα 50 και 100
πρόσθιο
 Χατζηβασιλείου Παναγιώτης 3ος στα 100 ύπτιο, 5 ος στα 50 πεταλούδα,
7ος στα 200 ΜΑ
 Καρράς Κωνσταντίνος 8ος στα 50 πεταλούδα, 11ος στα 100 ελεύθερο,
12ος στα 100 πρόσθιο
 Τάντη Φωτεινή 13η στα 100 ύπτιο, 14η στα 50 ελεύθερο

11 ετών
 Πολυκαρπίδη Ειρήνη 1η στα 100 ύπτιο, 1η στα 200 ΜΑ , 1 η στα 50
πεταλούδα
 Ιωαννίδης Πέτρος 2 ος στα 200 πρόσθιο, 5 ος στα 100 πρόσθιο,8 ος στα 50
πρόσθιο
 Ιωάννου Χρήστος 1ος στα 200 ΜΑ, 3ος στα 50 ελεύθερο, 5ος στα 200
ύπτιο
 Παπαϊωάννου Αριστέα 3η στα 50 πρόσθιο, 5η στα 50 ύπτιο, 8η στα 100
ύπτιο
 Παπαϊωάννου Μαριάννα 1η στα 100 πρόσθιο, 4η στα 50 πρόσθιο, 5η
στα 200 πρόσθιο
 Ρόδη Ελευθερία 2η στα 50 ύπτιο, 3η στα 200 ύπτιο, 4η στα 100 ύπτιο
 Ήλια Αγγελική 8η στα 100 πρόσθιο, 9η στα 100 ελεύθερο
 1η θέση στα 4Χ50 ΜΟ κοριτσιών με τις Ρόδη Ελευθερία, Παπαϊωάννου
Μαριάννα, Πολυκαρπίδη Ειρήνη, Παπαϊωάννου Αριστέα.

10 ετών
 Κουλουρίδη Μαρία 1η στα 50 – 100 πρόσθιο
 Λιάσκου Βασιλική 1η στα 200 ελεύθερο, 3η στα 100 ελεύθερο

 Σεπετή Ελένη 4η στα 50 ύπτιο , 5η στα 100 ύπτιο
 Χαμαλίδη Αργυρώ 4η στα 200 ΜΑ, 5η στα 50 πεταλούδα
 Στρατή Ιωάννα 2η στα 100 πρόσθιο, 4η στα 50 ελεύθερο
 Πίγγου Ευαγγελία 7η στα 50 ύπτιο, 9η στα 50 πεταλούδα
 Γλωσσιώτης Ευάγγελος 13ος στα 50 ύπτιο, 14ος στα 50 πρόσθιο
 2η Θέση στα 4Χ50 ΜΟ κοριτσιών με τις Χαμαλίδη Αργυρώ, Κουλουρίδη
Μαρία, Στρατή Ιωάννα, Λιάσκου Βασιλική.

9 ετών
 Καρρά Δανάη 4 η στα 50 πεταλούδα, 6 η στα 50 πρόσθιο
 Ευαγγελίδου Ελένη 12 στα 50 πρόσθιο, 13 η στα 50 ύπτιο
 Θεοφίλου Παρασκευάς 4 ος στα 50 πρόσθιο, 7 ος στα 50 ύπτιο
 4 η Θέση στα 8Χ50 mix 9-10-11-12 ετών με τους Τσαγκρίγκινα
Αλεξάνδρα, Χατζηβασιλείου Παναγιώτης, Πολυκαρπίδη Ειρήνη,
Ιωαννίδης Πέτρος, Λιάσκου Βασιλική, Γλωσσιώτης Ευάγγελος, Καρρά
Δανάη, Ιωάννου Χρήστος.

Για την αγωνιστική ομάδα οι βραβεύσεις σε αυτούς τους αγώνες δεν έγιναν
ανά ηλικιακή κατηγορία αλλά κατηγορία OPEN.

Έτσι η 14χρονη Χαμαλίδη Αναστασία για άλλη μία φορά έδειξε το ταλέντο της
κατακτώντας 4 μετάλλια στην κατηγορία γυναικών, 2 η στα 200 ύπτιο και 200
ΜΑ και 3 η στα 200 – 400 ελεύθερο.

Μετάλλιο από την αγωνιστική στην κατηγορία γυναικών, κατέκτησε και η
Χατζηαλεξίου Παναγιώτα, κερδίζοντας την τρίτη θέση στα 200 μέτρα πρόσθιο.

Με πολύ καλές επιδόσεις συμμετείχαν και οι:
 Βελέντζας Δημήτρης στα 50-100-200 ελεύθερο και 50 πεταλούδα
 Καλυβάκη Κατερίνα 50-100 ελεύθερο και 50-100 πεταλούδα
 Κατσούνη Ελένη 50-100-200 ύπτιο και 50 ελεύθερο
 Δριχούτη Ευαγγελία 50-100 πρόσθιο, 100 ελεύθερο, 50 πεταλούδα
 Παπαϊωάννου Γεωργία 50-100-200 ελεύθερο, 50 ύπτιο