Ξεκινά σήμερα Παρασκευή το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπάσκετ νέων ανδρών δεύτερης κατηγορίας, που θα διεξαχθεί σε 2 κλειστά γυμναστήρια (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄ & ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄) της Χαλκίδας, με την συμμετοχή της Ελλάδας και 21 χωρών συνολικά και θα διαρκέσει ως τις 24 Ιούλη. Στην πρώτη φάση της διοργάνωσης οι ομάδες είναι χωρισμένες σε τέσσερις ομίλους (α΄ όμιλος: Πορτογαλία, Μαυροβούνιο, Σκόπια, Αρμενία, Γεωργία, β΄ όμιλος: Πολωνία, Ρωσία, Ισλανδία, Λευκορωσία, Εσθονία, γ΄ όμιλος: Μεγάλη Βρετανία, Ελλάδα, Ολλανδία, Κόσοβο, Ιρλανδία, Αλβανία, δ΄ όμιλος: Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Κροατία, Βουλγαρία, Σλοβακία, Ρουμανία).
Οι ομάδες κάθε ομίλου παίζουν όλες μεταξύ τους και οι δύο πρώτες βαθμολογικά από κάθε γκρουπ θα διεκδικήσουν τις θέσεις 1-8 σε αγώνες νοκ-άουτ διαδοχικών διασταυρώσεων.
Οι ομάδες που θα καταλάβουν 3η και 4η θέση σε κάθε όμιλο θα διεκδικήσουν τις θέσεις 9-16 και οι υπόλοιπες τις θέσεις 17-21 (πάντα με αγώνες νοκ-άουτ).
Δείτε ακόμη πιο αναλυτικά το σύστημα διεξαγωγής ΕΔΩ.
Η αυλαία της διοργάνωσης ανοίγει στις 12 π.μ. με το παιχνίδι Αλβανία-Μεγάλη Βρετανία, η Εθνική μας ρίχνεται στην μάχη των αγώνων επίσης σήμερα το απόγευμα στις 18:45  με αντίπαλο την Ιρλανδία. Την Πέμπτη το βράδυ πραγματοποιήθηκε στην Παραλία Χαλκίδας η τελετή έναρξης του ευρωμπάσκετ.

*Εισιτήρια μπορείτε να προμηθεύεστε από τα εκδοτήρια των γηπέδων των αγώνων και απ΄ το δημαρχείο στην Παραλία Χαλκίδας.
*Τα εισιτήρια της πρώτης φάσης έχουν ημερήσιο κόστος 5 ευρώ.
*Οι αγώνες της δεύτερης φάσης που θα διεξαχθούν στο Κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄
έχουν επίσης ημερήσιο κόστος 5 ευρώ, ενώ οι αγώνες δεύτερης φάσης που θα πραγματοποιηθούν στο ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄ κοστίζουν 10 ευρώ ημερησίως.

Το πρόγραμμα των αγώνων  έχει ως εξής:

Α΄ ΦΑΣΗ

Παρασκευή 15 Ιουλίου

*Κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄ (Κάνηθος):

  1. 12:00 Αλβανία-Μ. Βρετάνια
  2. 14:15 Ολλανδία-Κόσοβο
  3. 16:30 Κροατία-Ρουμανία
  4. 18:45 Ιρλανδία-Ελλάδα
  5. 21:00 Σλοβακία-Βουλγαρία

*Κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄ (Πάρκο Λαού):

  1. 14:15 Μαυροβούνιο-Γεωργία
  2. 16:30 Αρμενία-Σκόπια
  3. 18:45 Ρωσία-Εσθονία
  4. 21:00 Λευκορωσία-Ισλανδία

Σαββατο 16 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

  1. 12:00 Πορτογαλία-Αρμενία
  2. 14:15 Σκόπια-Μαυροβούνιο
  3. 16:30 Πολωνία-Λευκορωσία
  4. 18:45 Ελλάδα-Ολλανδία
  5. 21:00 Ισλανδία-Ρωσία

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

  1. 14:15 Μ. Βρετανία-Ιρλανδία
  2. 16:30 Κόσοβο-Αλβανία
  3. 18:45 Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Σλοβακία
  4. 21:00 Βουλγαρία-Κροατία

Κυριακή 17 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

  1. 12:00 Κόσοβο-Μ. Βρετανία
  2. 14:00 Ολλανδία-Ιρλανδία
  3. 16:30 Ρουμανία-Βουλγαρία
  4. 18:45 Αλβανία-Ελλάδα
  5. 21:00 Κροατία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

  1. 14:15 Γεωργία-Σκόπια
  2. 16:30 Μαυροβούνιο-Πορτογαλία
  3. 18:45 Εσθονία-Ισλανδία
  4. 21:00 Ρωσία-Πορτογαλία

Τρίτη 19 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

  1. 12:00 Αρμενία-Μαυροβούνιο
  2. 14:15 Πορτογαλία-Γεωργία
  3. 16:30 Λευκορωσία-Ρωσία
  4. 18:45 Ελλάδα-Κόσοβο
  5. 21:00 Πολωνία-Εσθονία

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

  1. 14:15 Ιρλανδία-Αλβανία
  2. 16:30 Μ. Βρετανία-Ολλανδία
  3. 18:45 Σλοβακία-Κροατία
  4. 21:00 Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Ρουμανία

Τετάρτη 20 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

  1. 12:00 Αλβανία-Ολλανδία
  2. 14:15 Κόσοβο-Ιρλανδία
  3. 16:30 Βουλγαρία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη
  4. 18:45: Ελλάδα-Μ. Βρετανία
  5. 21:00 Ρουμανία-Σλοβακία

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

  1. 14:15 Σκόπια-Πορτογαλία
  2. 16:30 Γεωργία-Αρμενία
  3. 18:45 Ισλανδία-Πολωνία
  4. 21:00 Εσθονία-Λευκορωσία

Β΄ ΦΑΣΗ

Παρασκευή 22 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:001. 6ος 3ου ομίλου-5ος 4ου ομίλου (θέσεις 17-21)

14:152. 1ος 1ου ομίλου-2ος 2ου ομίλου (θέσεις 1-8)

16:303. 1ος 4ου ομίλου-2ος 3ου ομίλου (θέσεις 1-8)

18:454. 1ος 3ου ομίλου-2ος 4ου ομίλου (θέσεις 1-8)

21:005. 1ος 2ου ομίλου-2ος 1ου ομίλου (θέσεις 1-8)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:006. 5ος 1ου ομίλου-5ος 2ου ομίλου (θέσεις 17-21)

14:157. 3ος 1ου ομίλου-4ος 2ου ομίλου (θέσεις 9-16)

16:308. 3ος 4ου ομίλου-4ος 3ου ομίλου (θέσεις 9-16)

18:459. 3ος 2ου ομίλου-4ος 1ου ομίλου (θέσεις 9-16)

21:0010. 3ος 3ου ομίλου-4ος 4ου ομίλου (θέσεις 9-16)

Σάββατο 23 Ιουλίου

*Κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

14:1511. Νικητής 7-Νικητής 8 (θέσεις 9-12)

16:30 -12. Νικητής 9-Νικητής 10 (θέσεις 9-12)

18:4513. Νικητής 5-Νικητής 4 (ημιτελικός)

21:0014. Νικητής 3-Νικητής 2 (ημιτελικός)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:0015. 5ος 4ου ομίλου-5ος 3ου ομίλου (θέσεις 17-21)

14:1516. Ηττημένος 7-Ηττημένος 8 (θέσεις 13-16)

16:30 -17. Ηττημένος 9-Ηττημένος 10 (θέσεις 13-16)

18:30 -18. Ηττημένος 2-Ηττημένος 3 (θέσεις 5-8)

21:00 -19. Ηττημένος 5-Ηττημένος 4 (θέσεις 5-8)

Κυριακή 24 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:00 Νικητής 16-Νικητής 17 (θέσεις 13-14)

14:15 Ηττημένος 11-Ηττημένος 12 (θέσεις 11-12)

16:30 Νικητής 11-Νικητής 12 (θέσεις 9-10)

18:45 Ηττημένος 13-Ηττημένος 14 (μικρός τελικός)

21:00 Νικητής 13-Νικητής 14 (τελικός)

*Κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

09:15 Νικητής 15-Ηττημένος 1 (θέσεις 19-20)

11:30 Νικητής 1-Νικητής 6 (θέσεις 17-18)

13:45 Ηττημένος 16-Ηττημένος 17 (θέσεις 15-16)

16:00 Ηττημένος 18-Ηττημένος 19 (θέσεις 7-8)

16:45 Νικητής 18-Νικητής 19 (θέσεις 5-6)