Παρότι τα βρήκε «μπαστούνια» στο πρώτο ημίχρονο από τους μαχητικούς γηπεδούχους ο Όλυμπος Γυμνού με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος επικράτησε των Ζαράκων με 1-4 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ευβοίας.

Οι γηπεδούχοι του Μπάμπη Γεωργίου ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν ένα υπέροχο τέρμα με τον Μαντασά, είχαν δοκάρι με τον Ντούνη στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και ζητούν δικαίως πέναλτι από τον διαιτητή Ντούρα σε χέρι του Μπαρώτα δείχνοντας ότι είναι μία ομάδα που θα είναι από τις πρωταγωνίστριες στο 3ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΕ.

Είναι ξεκάθαρο ότι οι φετινοί Ζάρακες είναι μία πολύ νεανική ομάδα που με δουλειά από έναν εξαιρετικό προπονητή σαν το Μπάμπη Γεωργίου και ένα Δ.Σ ενωμένο σαν γροθιά που χρόνια είναι κοντά στην ομάδα έχει τα φόντα να είναι στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Όλυμπος Γυμνού του Παναγιώτη Κοντογιάννη προβλημάτισε με την απόδοση του στο πρώτο ημίχρονο που όμως είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα των Ζαράκων Καλλιοντζή Στ. που σταματούσε τους επιθετικούς της Γυμνού.

Στο β’ ημίχρονο κυριάρχησε και με εξαιρετικούς τους Ντουλελλάρι, Σταματούκο, Μπαρώτα(πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με απευθείας φάουλ) έκανε την ολική ανατροπή παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Είναι οφθαλμοφανές  ότι οι Γυμνιώτες χτίζουν κάτι καινούργιο που θέλει υπομονή και επιμονή από όλους σε ένα χωριό που «ξέρει» μπάλα και  έχει βγάλει σπουδαίους ποδοσφαιριστές και τα τελευταία χρόνια και παλαιότερα και προπονητές, ο καιρός δουλεύει για την ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη που χρειάζεται υπομονή και επιμονή.

Τα γκολ για τον Όλυμπο Γυμνού πέτυχαν οι Μπαρώτας, Σταματούκος, Ντουλελλάρι(2) , το γκολ των γηπεδούχων ο Μαντασάς.

Τον αγώνα σφύριξε ο Στράτος Ντούρας που ελέγχεται για το μη καταλογισμό του πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων και σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά, άριστοι οι δύο βοηθοί Αντώνης Ιωάννου και Γιώργος Πασχαλίδης.

ΑΟ Ζάρητρα(Μπ.Γεωργίου):Καλλιοντζής Στ.(88′ Χασάπης), Καλλιοντζής Γ(72’Παναγιώτο Γ. τ Π.), Ντούνης(87′ Τόλιας), Πέππας, Μπουραντας, Ελευθερίου, Σπανός(87′ Ντόιμας), Πιλάτης(87′ Παναγιώτου Γ. τ Π), Γκίκας, Μαντασάς, Πόγκας.

Όλυμπος Γυμνού(Π.Κοντογιάννης):Γιαννούλης, Παρασκευάς(76’Μιχελής), Καρλατήρας(83’Κοντογιάννης), Σακκής, Μωραίτης Θ., Ζουμπουλής, Μπαρώτας, Φτούλης(86′ Κοκκάλας), Ντουλελάρι, Κοτρογιάννης(83′ Ρόγκας), Σταματούκος(86′ Αγγελάκης).