Όλη η εξέλιξη του 45ου Τελικού Κυπέλλου Εύβοιας 2019, ανάμεσα στον ΑΟ Νέας Αρτάκης και τον Απόλλωνα Ερέτριας, όπως αποκλειστικά, παρουσιάστηκε, ″LIVE″, από το ΔΥΝΑΤΑ & ΑΘΛΗΤΙΚΑ!
Ταυτόχρονα υπήρξε και η ζωντανή περιγραφή του τελικού, ραδιοφωνικά μέσα από την συχνότητα των 96,5fm!

Ήταν μια παραγωγή του ″Δ & Α″ και του Αθλητικού Τμήματος του 96,5fm, με όλα τα τεκταινόμενα μέσα και έξω από τον αγωνιστικό χώρο, λεπτό προς λεπτό και για την οποία παραγωγή συνεργάστηκαν, 7 άνθρωποι!
Στα Στούντιο του 96,5fm ήταν ο Γιώργος Καλίτσας και ο Χάρης Παπίτσας,  ενώ στο Στάδιο Χαλκίδας, ο Μανώλης Βέττας που έκανε και την επίσημη παρουσίαση του τελικού, στην περιγραφή οι Αποστόλης Αποστολίδης-Γιάννης Παλιβάκης και Βαγγέλης Κοντός, συνεπικουρούμενοι από τον Κώστα Μυλωνά και μέσα στον αγωνιστικό χώρο ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ ο Χρήστος Σεφερλής!

Τιμητικά η φετινή διοργάνωση του Κυπέλλου Εύβοιας, ήταν αφιερωμένη στον παλιό ποδοσφαιριστή, παράγοντα και έναν από τους ανθρώπους που ίδρυσαν τον ΑΟ Ν. Αρτάκης  τον Αριστείδη Ρίζο, του οποίου και το όνομα έχει δοθεί στο Κύπελλο Εύβοιας 2018-19!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΟ. Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Μιχάλης Μαύρος): Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Θωμάς, Τσούτης, Λούκας, Μπελίτσος, Τσομπάνης, Νικολάου, Κωστούλας.

ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας (Δημήτρης Βαλκάνος): Ναβροζίδης, Μετσανάι, Κορακιανίτης, Σμπιλίρης, Κοντός, Καλοχωρίδης, Μπαλόζι, Σεόλ, Μώρος, Τόρα, Τσίγκας.

Διατητές: Μάριος Πόγκας – Προκόπης Τσιφλάκος – Άγγελος Παππάς  4ος: Δημήτρης Χουλιαράς

Το πολύτιμο Κύπελλο, τα μετάλλια και οι τιμητικές πλακέτες!

Με την συνοδεία της φιλαρμονικής του Δήμου, παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και ακολούθησε η ανάκρουση το Εθνικού μας Ύμνου!.

*φάσεις και γκολ:

-Α’ Ημίχρονο

• 11′: 1-0 από λάθος της άμυνας του Απόλλωνα, ο Κωστούλας θα κερδίσει την μάλα, έξυπνα, θα πλασάρει εύκολα και θα δώσει το προβάδισμα στην Αρτάκη!
  • 17′: 1-1 από τον Γκέρσι Τόρα, παίρνει «φωτιά» το παιχνίδι! Ο Γκέρσι εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε και λίγο στο δεξιό κάθετο δοκάρι και κατέληξε, από την απέναντι πλευρά, στα δίχτυα του Αγριόδημου.
  • 19′: Λάθος του Αγριόδημου, ο Τόρα επωφελήθηκε, εκεί υπήρξε ένα μαρκάρισμα, που οι του Απολλωνα ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε ″παίζετε″.
  • 28′: Φανταστική απόκρουση του Ναβροζίδη, που ″απογειώνεται″ στο ΄΄Γ΄΄ της εστίας του και διώχνει σε κόρνερ, σουτ-βολίδα του Κωστούλα!
  • 44′: 2-1 για την Αρτάκη με εύστοχο πέναλτι του Μπαλαμπάνη! Το πέναλτι κέρδισε ο Λούκας ύστερα από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Σμπιλίρη. Έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Απόλλωνα για τον καταλογισμό του πέναλτι!

Τέλος ημιχρόνου 2-1, με πολλά τα παράπονα του Απόλλωνα, τόσο για την φάση του 2-1 όσο και για την φάση 19′.

-Β’ Ημίχρονο

• 47′ ο Μώρος μέσα στην περιοχή, βρίσκεται στο έδαφος, μετά από τράβηγμα της φανέλας από τον Τσούτη, αλλά ο ρέφερι δείχνει παίζεται! Πολλές και έντονες οι διαμαρτυρίες του Απόλλωνα!
  • 54′: 2-2! φέρνει το παιχνίδι στα ίσια για δεύτερη φορά ο Απόλλωνας, ο Γκ. Τόρα εκτέλεσε φάουλ από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Καλοχωρίδης, που έχει ξεφύγει πανέξυπνα από τους αμυντικούς και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
  • 58′: εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ ο Αγριόδημος, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μώρου!
  • Αλλαγή για τον ΑΟΝΑ στο 58′: Τουρκοχωρίτης αντί Τσομπάνη.
  • 60′: 2-3! Ολική ανατροπή από τον Απόλλωνα με τον Καλοχωρίδη, να σκοράρει και πάλι ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μώρου και αδράνεια της άμυνας της Αρτάκης!
  • Αλλαγή για τον ΑΟΝΑ στο 68′: Καραντάκης αντί Μπελίτσου.
  • 71′: 3-3, κόρνερ του Μπαλαμπάνη, μέσα στην περιοχή με εντυπωσιακό άλμα και καρφωτή κεφαλιά ο Καραντάκης, φέρνει το παιχνίδι στα ίσια!
  • Αλλαγή για τον ΑΟΝΑ στο 72′: Βαλκάνος αντί Νικολάου.
  • 75′:Απευθείας δυνατό φάουλ του Θωμά μαζεύει δύσκολα ο Ναβροζίδης.
  • Αλλαγή για τον Απόλωνα Ερ. στο 76′: Αντζέλι αντί Μετσανάι.
  • 82′: ο Βαλκάνος βγαίνει τετ-α-τετ απέναντι από τον Ναβροζίδη, με σωτήριο τάκλιν του Σμπιλήρη, απομακρύνεται ο κίνδυνος!
  • 88′: διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΑΟΝΑ! Μετά από σέντρα του Τουρκοχωρίτη, σουτ του Βαλκάνου και σωτήρια απομάκρυνση από τον Ναβριζίδη, ο Καραντάκης, στην συνέχεια, δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά… Για την φάση οι Ερετριανοί διαμαρτύρονται πως η μπάλα έχει βγει άουτ πριν την σέντρα του Τουρκοχωρίτη.

-Τέλος του 90λεπτου 3-3 και ημίωρη παράταση!

• Αλλαγή για τον Απόλωνα Ερ. στο 98′: Ζαχαρόπουλος αντί Κορακιανίτη.
  • 100′: Με δέκα παίκτες μένει ο Απόλλωνας, καθώς με 2η κίτρινη κάρτα και κόκκινη στην συνέχεια, αποβάλλεται ο Σμπιλίρης.

Τέλος του Α’ ημιχρόνου της παράτασης, παραμένει το 3-3.

• 108′: Η εκτέλεση φάουλ του Μπαλαμπάνη, σουτ του Κωστούλα, έδιωξε η άμυνα του Απόλλωνα.
  • 112′: σουτ του Τσούτη, πολύ ψηλά άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
  • Αλλαγή για τον Απόλωνα Ερ. στο 116′: Ευγενίου αντί του τραυματία Κοντού.

Τέλος και της ημίωρης παράτασης, δεν αναδείχθηκε νικητής και όλα παίζονται στην ″Ρώσικη ρουλέτα″  της  ανάδειξης νικητή από την διαδικασία των πέναλτι!

*η διαδικασία των πέναλτι:

• 1-0 από τον Γκέρσι Τόρα.
  • Άουτ η μπάλα από τον Μπαλαμπάνη.
  • ο Μώρος δεν θα νικήσει τον Αγριόδημο, που αποκρούει.
  • εύστοχος ο Θωμάς κάνει το 1-1.
  • εύστοχος και ο Σεόλ θα κάνει το 2-1.
  • εύστοχος και ο Κωστούλας το 2-2.
  • ο Ηρ. Μπαλόζι ευστοχεί και 3-2.
  • ευστοχεί και ο έμπειρος Γεωργίου κάνοντας το 3-3.
  • ο Καλοχωρίδης κάνει το 4-3, παρ’ ότι ο Αγριόδημος βρήκε λίγο την μπάλα.
  • ο Τσούτης απέναντι στον Ναβροζίδη, κάνει το 4-4.

*Συμπληρώθηκε η πρώτη 5αδα των πέναλτι.

• ο Ευγενίου θα νικηθεί από τον Αγριόδημο, που αποκρούει.
  • και ο Αλέξανδρος Βαλκάνος στο κρίσιμο πέναλτι, κάνει το 5-4, στέλνοντας τον ΑΟΝΑ στα ουράνια!