Ήττα για τον Ηρακλή στο κομβικό -για την κατάταξη ενόψει πλέι άουτ- ντέρμπι με την Κύζικο, που συνέχισε το αήττητο σερί της απέναντι στους Χαλκιδαίους (έκτη νίκη πέρσι και φέτος). Το αρνητικό αποτέλεσμα με την ομάδα της Νέας Περάμου, δεν μπορεί να θεωρηθεί καταστροφικό, αφού το κύριο στοιχείο για την παραμονή είναι σε τι κατάσταση θα παρουσιαστούν οι ομάδες στα πλέι άουτ και τι αποτελέσματα θα φέρουν εκεί. Απλά ο Ηρακλής έχασε την ευκαιρία να ξεκινήσει με +2 απ΄ την Κύζικο στα πλέι άουτ και να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της ένατης θέσης, που του δίνει πιο ευνοϊκό -θεωρητικά- πρόγραμμα στα πλέι άουτ. Πάντως η ομάδα της Χαλκίδας έχει ακόμη την δυνατότητα να πάρει την ένατη θέση, με νίκη στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Πάτρα με την Παναχαϊκή. Μάλιστα με δεδομένο ότι η Κύζικος δεν θα κάνει κάτι απέναντι στον Ολυμπιακό, με νίκη 0-3 ή 1-3, ο Ηρακλής παίρνει την ένατη θέση και ξεκινάει τα πλέι άουτ με 1 βαθμό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι με εμφανίσεις, όπως στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Κύζικο, δύσκολα θα τα καταφέρει απέναντι σε Παναχαϊκή και Κύζικο. Επίσης, μετά τα σημερινά αποτελέσματα, η Ορεστιάδα έχασε το ΄΄τρένο΄΄ των πλέι άουτ και υποβιβάστηκε μαθηματικά στην Α2. Άρα είναι δεδομένο ότι στα πλέι άουτ θα αγωνιστούν μόνο τρεις: Ηρακλής, Κύζικος και Παναχαϊκή, σε μίνι-πρωτάθλημα δύο γύρων, όπου σώζονται οι δύο και υποβιβάζεται ο τελευταίος των τριών.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο σετ, όπως φαίνεται και απ΄ το σκορ. Για πρώτη φορά η Κύζικος βρέθηκε στο +3 (11-14) με σερί τεσσάρων επιτυχημένων επιθέσεων και ενώ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-3, όμως όλα άλλαξαν στην συνέχεια. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η ομάδα της Χαλκίδας ουσιαστικά ΄΄κατέρρευσε΄΄ και έτσι το +3 (14-17) έγινε +10 (14-24) και ΄΄κιτρινόμαυροι΄΄ πήραν άνετα το πρώτο σετ. Παρόμοια η κατάσταση και στο δεύτερο σετ. Η Κύζικος κάπου στα μέσα του σετ βρέθηκε στο +4 (10-14) και αργότερα στο +7 (14-21) και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μαζέψουν κάπως το σκορ, μειώνοντας μέχρι τους τρεις (20-23), χωρίς όμως ουσιαστικά να απειλήσουν την ομάδας της Νέας Περάμου, που πήρε και το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι και πάλι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-13) στα μέσα περίπου του σετ. Εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ηρακλή, που με βελτιωμένο τον Τάπια και συνολικά το μπλοκ, με σερί πέντε επιτυχημέων επιθέσεων πέρασε μπροστά (14-13). Αργότερα η Κύζικος βρέθηκε σε κρίσιμο σημείο στο +2 (18-20). Τρία όμως μαζεμένα λάθη των φιλοξενούμενων και η ψυχραιμία των γηπεδούχων, επέτρεψαν στην ομάδα της Χαλκίδας να περάσει μπροστά και πάλι με 22-20 και τελικά να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, ανανέωνοντας της ελπίδες της για κάτι καλό.

Θα ήταν άδικο να μην αναγνωρίσει κανείς ότι ο Ηρακλής σε γενικές γραμμές ήταν καλός (και αγνώριστος προς το καλύτερο, όπως και στο μισό τρίτο σετ) στο τέταρτο σετ, παρότι δεν κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στον ΄΄γηραιό΄΄ κόστισε ένα ΄΄νεκρό΄΄ διάστημα (που θύμισε την ομάδα των δύο πρώτων σετ), που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μετατρέψουν το 20-18 σε 20-23. Ο Ηρακλής έκανε απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει και πάλι, μείωσε σε 22-23, αλλά η έμπειρη Κύζικος πήγε στο ματς μπολ με πόντο του 42χρονου Κατσανεβάκη και τελικά εκμεταλλευόμενη το πρώτο ματς μπολ εξασφάλισε ένα μεγάλο εκτός έδρας ΄΄τρίποντο΄΄.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Βραζιλιάνος διαγώνιος Ματσιέλ, συνοδοιπόρους τους Σονάρι, Κατσανεβάκη, Σαρικεΐσογλου και τον 41χρονο πασαδόρο Κρέτση, που ήρθε απ΄ τον πάγκο. Απ΄ τον Ηρακλή, ο πασαδόρος Ρενάν είχε θετικό πρόσημο, όπως και ο Κανέλλος, φιλότιμος για ακόμη μια φορά ήταν ο Κολτσιάκης, ενώ ο Τάπια βελτίωσε κάπως την εικόνα του, με την εμφάνιση του κυρίως στο τρίτο και στο τέταρτο σετ.

ΣΕΤ: 1-3 (15-25, 20-25, 25-22, 22-25).

Ηρακλής Χαλκίδας KINGS (Γκολίτσης): Τάπια 16 (16/40 επ), Κανέλλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ – 44% άριστες), Ρενάν 2 (2/3 επ), Κλότσκο 7 (5/19 επ, 2 άσσοι, 63% υπ – 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 23% υπ – 0% άριστες), Σπυριούνης, Αδαμόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Χουέβας 1 (μπλοκ).

Κύζικος Νέας Περάμου (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (8/9 επ, 3 άσσοι), Σονάρι 13 (7/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γκούλακ 8 (7/23 επ, 1 άσσος, 59% υπ – 39% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 27 (26/39 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ, 58% υπ – 26% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 57% υπ – 14% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Λυκούρεσης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Παμβοχαϊκός 0-3, Ηρακλής Χαλκίδας-Κύζικος Νέας Περάμου 1-3, Κηφισιά-Ορεστιάδα 3-0, Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου 2-3, Παναθηναϊκός-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 3-0, ΠΑΟΚ-Παναχαϊκη 3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 59, ΠΑΟΚ 51, Παναθηναϊκός 49, Παμβοχαϊκός 38, Φοίνικας Σύρου 35, Κηφισιά 35, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 33, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 28, Παναχαϊκή 15, Κύζικος Νέας Περάμου 14, Ηρακλής Χαλκίδας 14, Ορεστιάδα 7.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22η, 26.3, 6 μ.μ.): Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Κηφισιά, Κύζικος Νέας Περάμου-Ολυμπιακός, Ορεστιάδα-Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Παμβοχαϊκός-ΠΑΟΚ, Παναχαϊκή-Ηρακλής Χαλκίδας, Φοίνικας Σύρου-Παναθηναϊκός.