Καλησπέρα σας. Μαζί θα δούμε ζωντανά την εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού του Κυπέλλου ανάμεσα στον Ηρακλή Ψαχνών και τον Απόλλωνα Ερέτριας. Σκορ πρώτου παιχνιδιού 1-1.

Οι 11άδες των δύο ομάδων:

Ηρακλής Ψαχνών: Κυρόπουλος, Ζουλιώτης, Αγγελάτος Δ., Μπακομήτρος, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σκριβάνο Π. του Δ., Αγγελάτος Γ., Γκάβαλης, Ανέστης, Μήτρου.

Απόλλων Ερέτριας: Ναβροζίδης, Μετσανάϊ, Τσίγκας, Σμπιλήρης, Angieli, Καλοχωρίδης, Seol, Ρούσσος, Μώρος, Τόρα, Μπαλόζι.

Διαιτητές: Φώτης-Ιωάννου- Αντωνίου  Παρατηρητής: Γεώργιος Αλαφάκης

Βροχερός ο καιρός στα Ψαχνά με αρκετά σύννεφα και δυνατό αέρα. Μικρή προσέλευση κόσμου μέχρι στιγμής.

Έναρξη του αγώνα:

2′: Γκολ για τον Απόλλωνα, που “παγώνει” τα Ψαχνά και κάνει το 0-1! Ο Τόρα είναι ο σκόρερ, καθώς ύστερα από ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή του Ηρακλή, έμεινε όρθιος από τα μαρκαρίσματα και σούταρε στην γωνία του Κυρόπουλου. Το γκολ πανηγυρίστηκε έντονα!

Χαρακτηριστικές οδηγίες του προπονητής Βαλκάνου (Απόλλων Ερέτριας) να αμυνθούν σωστά οι παίκτες του, αφού προηγήθηκαν με το 0-1. Επίσης, είναι ξεκάθαρη η πρόθεση του Απόλλωνα να δώσει χώρο στον Ηρακλή και να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

7′: Το απευθείας φάουλ του Γκάβαλη θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ναβροζίδη.

13′: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Από σέντρα του Γκάβαλη, ο Ζουλιώτης θα βρει το δεξί κάθετο δοκάρι του Ναβροζίδη και στο “ριμπάουντ” ο Σκριβάνος δεν θα σημαδέψει σωστά. Στην αρχή της φάσης διαμαρτύρεται η ομάδα της Ερέτριας για αγκωνιά του Γκάβαλη πάνω στον Σμπιλήρη.

16′: Καλή σέντρα του Ζουλιώτη, Ανέστης και Γκάβαλης δεν θα μπορέσουν να μπουν στην πορεία της μπάλας.

22′: Καλό σουτ του Γκάβαλη διώχνει δύσκολα στην αριστερή του γωνία ο Ναβροζίδης.

Ο Ηρακλής είχε ένα πολύ καλό δίαστημα μεταξύ 12′- 17′ που έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Έχει κλείσει τον αντίπαλο στην περιοχή του, με τον αγώνα να παίζεται στο μισό του Απόλλωνα από τότε που προηγήθηκαν οι “ερετριανοί” και μετά.

30′: Παραμένει το 0-1. Ο Ηρακλής συνεχίζει να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, με τον Απόλλωνα προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να κρατήσει περισσότερο την μπάλα.

Ο προπονητής της Ερέτριας, έχει σηκώσει για προθέρμανση τους Ευγενίου, Κοκκαλάς, Παντελή.

Κάθισε ο Ευγενίου και το ζέσταμα ξεκίνησε ο Κολυβάς.

36′: Από το κόρνερ του Μήτρου ο Ρέπετσας δεν θα βρει γεμάτα την μπάλα, η οποία καταλήξει εύκολα στον Ναβροζίδη.

40′: Ακυρωθέν γκολ του Ηρακλή! Ο Μήτρου θα εκτελέσει το φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αλλά ο βοηθός Αντωνίου θα σηκώσει την σημαία του για οφσάιντ στον Βαγγέλη Ανέστη που πήδηξε χωρίς ωστόσο να έχει επαφή με την μπάλα.

43′: Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Γκάβαλη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και μετά την απόκρουση του Ναβροζίδη ο Ανέστης στέλνει την μπάλα άουτ από το σημείο του πέναλτι.

44′:Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή, στην θέση του Ζουλιώτη που ένιωσε σύσπαση στον προσαγωγό, περνάει ο Παλαιολόγος.

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να παραμένει 0-1!

Σύνοψη Α’ ημιχρόνου: Αν και ο Απόλλων αιφνιδίασε με το 0-1 μόλις στο 2ο λεπτό, από τον Τόρα, ο Ηρακλής είναι η ομάδα που έχει το πάνω χέρι στον αγώνα, χάνοντας 6 σημαντικές ευκαιρίες, έχοντας και δοκάρι με τον Ζουλιώτη στο 13′. Οι γηπεδούχοι είναι καταιγιστικοί με την ομάδα του Απόλλωνα να έχει παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη του 2ου ημιχρόνου.

54′: Από σέντρα του Γκάβαλη, η κεφαλιά του Ρεπετσά θα περάσει λίγο άουτ.

55′: Αλλαγή για τον Ηρακλή, Καραχάλιος αντί του Αγγελάτου Δ.

55′: Δεύτερο δοκάρι για τον Ηρακλή, ύστερα από σέντρα-σουτ του Μήτρου.

60′: 0-2!Γκολ για τον Απόλλωνα! Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού ο Ρούσσος θα βγάλει στον Μώρο και εκείνος απέναντι στον Κυρόπουλο θα κάνει το 0-2! Ο απόλλωνας προηγέιται με 0-2 έχοντας μόλις δύο τελικές, διεκδικώντας όσκαρ ευστοχίας.

61′: Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Μετσανάϊ ο νεοαποκτηθής Ζαχαρόπουλος.

65′ : Πέναλτι για τον Ηρακλή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καραχάλιος αλλά ο Ναβροζίδης έπεσε σωστά και έδιωξε.

67′:Ο καταπληκτικός Ναβροζίδης θα αποκρούσει δύο φορές ισάριθμα σουτ του Μήτρου και θα κρατήσει το 0-2.

68′: Στην θέση του Μπαλόζι, ο Κολυβάς, για τον Απόλλωνα.

72′: Γκολ 0-3! Από παιδικό λάθος της άμυνας του Ηρακλή, θα επωφεληθεί ο Μώρος και θα κάνει το 0-3, “κλειδώνοντας” την πρόκριση του Απόλλωνα.

75′: Ο Γκάβαλης θα σουτάρει στο κέντρο της εστίας του Απόλλωνα, με τον Ναβροζίδη να μαζέυει εύκολα.

75′: Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Απόλλων Ερέτριας: Σεόλ εκτός – Κοκκαλάς εντός

Ηρακλής Ψαχνών:Γκάβαλης εκτός- Σιαράπης εντός.

78′: Ηρακλής: Ντούμας αντί του Ρεπετσά.

80′ : Απόλλων: Ευγενίου στην θέση του Μώρου.

86′: Γκολ 1-3! Από γύρισμα του Καραχάλιου, μειώνει ο Ηρακλής, με τον Βαγγέλη Ανέστη.

88′: Τράβηγμα στους κοιλιακούς για τον Μώρο, που μένει στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ο Απόλλων έχει συμπληρώσει τις αλλαγές.

90′: Πρώτο κόρνερ του Απόλλωνα μετά από σουτ του Κολυβά.

91′: Γκολ 2-3! Εύκολο λάθος από την άμυνα του Απόλλωνα, ο Βαγγέλης Ανέστης θα κάνει το 2-3.

Τέλος! Με σκορ 2-3 ο Απόλλωνας είναι η πρώτη από τις δύο ομάδες που περνάει στον τελικό Κυπέλλου.

Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες του Ηρακλή έδωσε ο κ.Στούπας, τονίζοντας χαρακτηριστικά “αυτό είναι το ποδόσφαιρο, δεν σκοράραμε όταν έπρεπε.”

Σύντομα ρεπορτάζ αλλά και πλούσιο φωτορεπορτάζ από το γήπεδο τον Ψαχνών…