Ντέρμπι από τα παλιά στο «παγωμένο» Δημοτικό Στάδιο Ψαχνών ανάμεσα στον διεκδικητή του τίτλου Ηρακλή Ψαχνών , και τον ανανεωμένο και νεανικό Ταμυναικό.

Οι Ψαχνιώτες πήρα την πολύτιμη νίκη χάρη στο πολύ ωραίο γκολ του  Βαγγέλη Ανέστη στο 66′ μετά από σέντρα ασίστ του Μάριου Καραχάλιου.

Στον αγώνα οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία  στο 23′ λεπτό όταν μετά από κάθετη του Γκάβαλη στον Μήτρου ο Μιτακίδης βγήκε έγκαιρα και έσωσε τον Ταμυναικό.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα στην ευκαιρία του Ηρακλή Ψαχνών με ένα πρώην Ψαχνιώτη τον Τσούτση που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Αρχοντάκη στο 25′ με τον τερματοφυλακα του Ηρακλή Ψ. να σώζει την ομάδα του και να παραμένει το 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι στο α’ ημίχρονο απείλησαν λίγο πριν το τέλους του στο 43′ όταν ο Τσούτσης βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ηρακλή Ψ. έκανε την χειρότερη επιλογή σουτάροντας άουτ.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο ο Τσούτσης μόνος σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Αρχοντάκη στο 52′ πλάσαρε άουτ χάνοντας τρίτη σημαντική ευκαιρία για τον Ταμυναικό.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν στην συνέχεια του β’ ημιχρόνου περνώντας τα ηνία του αγώνα και στο 52′ λεπτό του αγώνα εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Σκριβάνου Π.Δ στον Καραχάλιο σε θέση τετ-α-τετ κακό κοντρόλ του τελευταίου με τον Μιτακίδη να πέφτει με αυτοθυσία στα πόδια του και να σώζει το Ταμυναικό.

Στο 58′ καλό σουτ του Σκριβάνου Π.Δ λίγο άουτ από την εστία του Μιτακίδη.

Στο 60′ ψυλοκρεμαστό σουτ του Κούτρα δεν ανησύχησε τον Αρχοντάκη.

ΓΚΟΛ 66′ ωραία ενέργεια του Μάριου Καραχάλιου από δεξιά βρήκε με σέντρα τον Βαγγέλη Ανέστη που από τα όρια της μεγάλης περιοχής με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Νίκο Μιτακίδη που παρά την προσπάθεια του δεν κατάφερε να αποτρέψει το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Ο Ηρακλής Ψ. έψαξε το γκολ που θα κλείδωνε τον αγώνα και παραλίγο να το πετύχει στο 75′ όταν το σουτ του Σκριβάνου Π.Δ  ανάγκασε τον τον Μιτακίδη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Ταμυναικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Κρόκο στο 88′ να αστοχεί απελπιστικά από πλάγια μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Το τελικό 1-0 βρήκε δίκαια τον Ηρακλή Ψ. να παίρνει την την νίκη μιας και είχε την ουσία στο παιχνίδι του που ήταν το γκολ, και από την μεριά του ο Ταμυναικός να κερδίζει τις εντυπώσεις με το ανοιχτό ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες που έπαιξε στα Ψαχνά.

. «Κρυφό σχολειό» τα δημοσιογραφικά του Δημοτικού Σταδίου Ψαχνών μια και δεν υπήρχε φως λόγω καμένης Λάμπας.

. Άστοχη η επιλογή τη ώρας διεξαγωγής του αγώνα μιας και έγινε κάτω από πολικές συνθήκες χωρίς τον αναμενόμενο κόσμο.

. Σε πολύ καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου των Ψαχνών παρά την καταρρακτώδη βροχή που είχε προηγηθεί.

. «Υγειονομική βόμβα» οι τουαλέτες στο Δημοτικό Στάδιο Ψαχνών.

. Από «ωραίος»  έγινε «μοιραίος» για τον Ταμυναικός ο Τσούτσης που έχασε και τις τρεις σπουδαίες ευκαιρίες  των φιλοξενούμενων.

. «Λυτρωτής» του Ηρακλή Ψαχνών ο Βαγγέλης Ανέστης δικαιώνοντας αυτούς που τον έφεραν στα Ψαχνά.

. Το παρόν στις κερκλιδες του Δημοτικού Σταδίου Ψαχνών ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γυναικών Αντώνης Πριόνας.

Το αγώνα σφύριξε ο Βαλάντης Βρακάς με συνεργάτες τους Κώστα Κωνστάντιο και Άγγελο Παππά.

Ηρακλής Ψαχνών(Θ.Μεθενίτης): Αρχοντάκης, Ζουλιώτης, Σπανός, Ρεπετσάς, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Καραχάλιος (81′ Μπακομήτρος), Ανέστης, Γκάβαλης (55′ Γ. Αγγελάτος), Π. Δ. Σκριβάνος (91′ Χασαπίδης), Μήτρου (87′ Δ. Αγγελάτος).

Ταμυναικός(Γ.Καρβέλης): Μητακίδης, Φωτόπουλος (85′ Δήμου), Λ. Πιλάτης, Κουτσαυλής, Β. Αναστασίου, Ιδ. Αναστασίου (86′ Κ. Πιλάτης), Τσούτσης (81′ Πομάρες), Κούτρας, Λάμπρου, Κρόκος, Βρέττος (68′ Παριανός).