Με το γκάζι πατημένο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής έκανε επίδειξη δύναμης στα Ψαχνά σκορπίζοντας στους ανέμους τον Απόλλωνα Ερέτριας με το εμφατικό 6-1.
Η ομάδα του Σάκη Μεθενίτη παίζοντας ″σαν την γάτα με το ποντίκι″ τους φιλοξενούμενους και απέδειξε πως δίκαια είναι το πρώτο φαβορί για την πρωτοκαθεδρία στην φετινή Α’ κατηγορία.
Με το καλησπέρα στο παιχνίδι, ο Μαναρίτσας, στο 3′ με κεφαλιά, από φάουλ του Μήτρου νίκησε τον Τόρα, κάνοντας το 1-0 και λύνοντας στην ουσία τα πόδια των γηπεδούχων.
Η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο είχε με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι όμως λίγο η φλυαρία και λίγο η υποτίμηση οδήγησαν τους δύο αντιπάλους στο ημίχρονο με το ισχνό 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο o Ηρακλής Ψ. ήταν καταιγιστικός και μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών το σκορ έφτασε στο 4-0.
Στο 47′ με πέναλτι ο Σταματάκος έκανε το 2-0 (ανατροπή του Παν. Δ. Σκριβάνου, από τον Τόρα) φτάνοντας τα 10 γκολ , στο 52′ από έξοχη πάσα του Σταματάκου ο Ζουλιώτης με υπέροχο πλασέ το 3-0 και στο 55′ σέντρα του Ζουλιώτη στο κεφάλι του Μήτρου που κρέμασε τον  Τόρα (4-0).
Από κει και πέρα ήρθε μια χαλαρότητα για να φτάσει το 69′ τότε που ο νεοεισελθών Παν. Λ. Σκριβάνος πήρε το ριμπάουντ και ανέβασε τον δείκτη στο 5-0.
Στο 77′ ήρθε ένα αστείο γκολ να δέσει το γλυκό όταν σε γύρισμα του Μπισμπικόπουλου, ο Τόρα έχασε την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του, 6-0.
Ο Απόλλων Ερέτριας στο τελευταίο λεπτό έβαλε το γκολ της τιμής με φοβερό σουτ του Συκά στο”Γ” του Μπιμπάι διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.
Το παιχνίδι πάντως οφείλουμε να πούμε πως έγινε στην κυριολεξία σε οικογενειακό κλίμα καθώς είχαμε  το ‘‘κράμερ εναντίον κράμερ ” με τα αδέλφια Σταματούκου να έρχονται αντίπαλοι και να φωτογραφίζονται μάλιστα σε ένα συγκινητικό ενσταντανέ πριν το ματς.
Φυσικά το ματς δεν αντέχει σε κριτική μιας και ο Απόλλων Ερέτριας παρουσίασε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ομάδα που ίσως να είχε επαναπαυτεί στις δάφνες νίκης επί του ΑΟ Χαλκίς και από κει και μετά το χάος.
Η διαιτησία των Κώστα Γκάτσου, Παναγιώτη Σέρρα και Κώστα Κωνστάντιου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα παίρνοντας φυσικά άριστα.
Ηρακλής Ψ. (Σάκης Μεθενίτης): Μπιμπάι,Ζουλιώτης,(75′ Ρουμελιώτης), Τσατσαρώνης (75′ Χατζηαντωνίου), Μπαλόζι, Ρεπετσάς (60’Μπατζελής), Τσολάκος, Νικ. Σταματάκος, Γκαράνης, Μαναρίτσας (58′ Π. Λ. Σκριβάνος), Π. Δ. Σκριβάνος, Ανδρ. Μήτρου.
Απόλλων Ερέτριας (Αντ.Τσαραντάνης): Τόρα, Καραμπέτσος, Πετράκης, Ρούσος (75′ Παντελής), Μπισμπικόπουλος, Αντζέλι, Κικίδης (55′ Σμπιλίρης), Ι. Σταματάκος, Μπασούκος (75′ Μήτρου), Μουτουσίδης, Λάμπρου (55′ Συκάς).