Μια ακόμα νίκη, ένα ακόμα 3ποντο, για τον πρωτοπόρο και αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο, Ηρακλή Ψαχνών και διαφορά 13 (!!!) βαθμών από τον 2ο Ταμυναϊκό!
Το παιχνίδι ήταν εξ αναβολής για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αντίπαλος του Ηρακλή, η ομάδα της Δροσιάς, μια ομάδα από τις πλέον αξιόπιστες και ικανές την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο!

Βέβαια οι ″πράσινοι″ δεν ήθελαν σε καμιά περίπτωση να έχουν περιπέτεια σαν αυτή του περασμένου Σαββάτου όταν στην Μακρυκάπα, αιφνιδιάστηκαν και βρέθηκαν, στο 10λεπτο πίσω στο με 2-0!
Έτσι στο παιχνίδι αυτό μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι, επιβάλλοντας το δικό τους παιχνίδι…
Βέβαια η ομάδα του Ντρ. Κνέζεβιτς με σωστή τακτική, κρατούσε μακριά από την εστία του Αραβανή, τους επιθετικούς του Ηρακλή και μάλιστα ήταν αυτή που έκανε την πρώτη επικίνδυνη αντεπίθεση στο 18′ με τον έμπειρο Τσομπάνη, που μπήκε από δεξιά στην διαγώνιο των περιοχών και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από την απέναντι πλευρά, δίπλα από το δεξιό κάθετο δοκάρι!
Ξαφνικά και μέσα σε ένα 2λεπτο, πριν την εκπνοή του 45λέπτου, ο Ηρακλής Ψ. βρέθηκε μπροστά στο σκορ, ″λύνοντας″  έτσι το ″πρόβλημα″!

Στο 42′, λοιπόν ο Σταματάκος από αριστερά έβγαλε σέντρα στην περιοχή, ο Ζουλιώτης από δεξιά μπήκε έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ-πλασέ νίκησε τον Αραβανή κάνοντας το 1-0!

Δεν είχαν κοπάσει οι πανηγυρισμοί και στο 43′,  ο σκόρερ Ζουλιώτης βρίσκει θαυμάσια τον Γκάβαλη, μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός του Ηρακλή με δυνατό και ευθύβολο σουτ, στέλνει την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-0!

Εκπληκτική επέμβαση του Αραβανή στο 54′ σε καρφωτή, εξ επαφής κεφαλιά του Ρεπετσά, μετά από κόρνερ του Μήτρου!

Στο 65′ εκτέλεση φάουλ από τον Ν. Μαστροκώστα και ο Μπιμπάϊ με εκπληκτική εκτίναξη διώχνει σε κόρνερ…

Εντυπωσιακή προσπάθεια από τον Π. Δ. Σκριβάνο, στο 66′ που δίνει θαυμάσια στον Γκάβαλη και αυτός με σουτ-πλασέ πάνω στην κίνηση στέλνει την μπάλα για 3η φορά στα δίκτυα, ήταν το 3-0!

Το σκορ έκλεισε στο 72′, με τον ″γνωστό τρόπο″, δηλαδή εκτέλεση κόρνερ από τον Μήτρου και ο Ρεπετσάς με ασύλληπτη, γυριστή κεφαλιά κάνει το 4-0!

Τέλος μια εκπληκτική επέμβαση του Αραβανή στο 87′ όταν ο Στατάκος σέντραρε βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μήτρου , που πάνω στην κίνηση σούταρε, όμως ο πορτιέρε της Δροσιάς είπε ″όχι″!

Διαιτητές: Βασίλης βελέτζας-Χάρης Αντωνίου-Γιάννης Μπούρικας.

*ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών (Σάκης Μεθενίτης): Μπιμπάι, Ζουλιώτης, Χατζηαντωνίου, Μπαλόζι, Ρεπετσάς (76′ Μπατζέλης), Σπανός, Σταματάκος, Γκαράνης (80′ Ρουμελιώτης), Γκάβαλης (75′ Αλαφάκης), Σκριβάνος (67′ Μαναρίτσας), Μήτρου.

*ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αραβανής, Γ. Τουλίτσης, Σεινταράσι, Τζαφέρος, Προβής, Γ. Ζαχαριάς (55′ Σωκρ. Ελευθερίου), Τσομπάνης (75′ Τζέμος), Κάκιος, Χαρ. Ελευθερίου (63′ Πάνου), Ν. Μαστροκώστας, Άλκο Κλεόν (70′ Κροκόδειλος).