Με άλλη μια άνετη νίκη η ομάδα του Ηρακλή Ψ. ξεπέρασε εύκολα και το εμπόδιο του ουραγού Ευβοικού με 4-1 κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο του φετινού πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του εορτάζοντα Σάκη Μεθενίτη έκαναν επίδειξη δύναμης κυρίως στο πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου, ″καθαρίζοντας″ το παιχνίδι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Στο 19′ ο Σταματάκος αστόχησε από την βούλα του πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει μετά από ωραία προσπάθεια και μπάσιμο ο Μήτρου!
Δύο λεπτά αργότερα 21′  όμως ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή, Νίκος Σταματάκος, μετά από ωραία σέντρα του Μήτρου άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.
Στο 24′ ήρθε το 2-0 αυτή την φορά με δράστη τον Μαναρίτσα που εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μπαλόζι και πλάσαρε τον Τζαβαρή.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3-0 ήταν το 46′ και ο Π. Δ. Σκριβάνος, εκτέλεσε θαυμάσια κόρνερ και (ο έτερος εορτάζων) Θανάσης Ρεπετσάς με καρφωτή κεφαλιά ″κέρασε″ τους φίλους του ″γηραιού″.
Ήταν το 4ο συνεχόμενο γκολ του Αγρινιώτη άσου του Ηρακλή, που σκοράρει με πανομοιότυπο τρόπο από κόρνερ κεφαλιά ″Ρέπε″ και γκολ, 2 στην Μακρυκάπα και από ένα με Δροσιά και Ευβοϊκό…!
Στο 60 ‘ ο Ζουλιώτης από μπαλιά του Μαναρίτσα σκοράρει και σ’ αυτό το παιχνίδι κάνοντας το 4-0!
Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ″το γκολ της τιμής″ στην τελευταία φάση του
αγώνα με τον Τζάνο στο 90′ να κάνει το τελικό 4-1.
Άνετη η επικράτηση των ″πράσινων″ που πλέον βλέπουν τον τίτλο να τους χαμογελάει και την κλεψύδρα να αδειάζει για τους υπόλοιπους διεκδικητές.
Όσο για τον Ευβοϊκό ετοιμάζει τα σχέδια για την β’κατηγορία εδώ και καιρό απολαμβάνοντας πλέον όλα τα παιχνίδια παίζοντας χωρίς άγχος.
Η διαιτησία, των Κώστα Γκάτσου, Αντώνη Ιωάννου και Κώστα Μούτουπα, δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να φέρει σε πέρας την αποστολή της.
*Ηρακλής Ψαχνών (Σάκης Μεθενίτης): Αναστασίου, Ζουλιώτης (63′ Ρουμελιώτης), Χατζηαντωνίου, Μπαλόζι, Ρεπετσάς, Σπανός, Σταματάκος, Μπατζελής (70′Αλαφάκης), Μαναρίτσας, Π. Δ. Σκριβάνος (75′ Γκαράνης), Μήτρου,(58′ Π.Λ. Σκριβάνος)
*Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου (Γρηγόρης Μάλιαρης): Τζαβαρής,Φιόλα, Ντούρμας, Ντούνας, Π. Μαραγκός (55′ Βαβουλιώτης Δ.), Νόνας, Λύκος, Τζάνος, Ανδρέου,Αποστόλου, Τόγκος (67′ Σαμαράς).