Ο Ηρακλής Ψαχνών παρότι μέχρι το 89′ έπαιξε με την φωτιά στο τέλος με δύο γκολ προσφορά του Σταματάκου επικράτησε με 3-0 της Μακρυκάπας κάνοντας πρεμιέρα με το δεξί στο γήπεδο του.
Η ομάδα του Θαν. Μεθενίτη ελέγχοντας σε όλη την διάρκεια το ματς ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει την ″μπουγάδα″ νωρίτερα.
Εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι με ήρωα τον νεοφερμένο τερματοφύλακα Δρενάφτση έλεγαν όχι στις όποιες βλέψεις των γηπεδούχων.
Αρχικά στο 8′ ο Μήτρου σούταρε δυνατά ο Δρενάφτσης απέκρουσε εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Γκάβαλης είδε το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών και να βγαίνει κόρνερ.
Στο 23′ ο Ζουλιώτης εν είδει σέντερ φορ πλάσαρε άουτ και στο 33′ οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα.
Τότε που ο Γκάβαλης σε φάση διαρκείας ανατράπηκε από τον Χασάνδρα Χρ. και την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκολ ο Σταματάκος κάνοντας το 1-0 για τον ΗΡΑ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής Ψ. είχε μια ανούσια υπεροχή παίζοντας με την φωτιά ,μάλιστα σε μια περίπτωση οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν βρει δίχτυα αν το μακρινό σουτ του Σίδερη στο 57′ ήταν λίγο ποιο εύστοχο.
Για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά τότε που ο αεικίνητος Σταματάκος σέρβιρε δύο φορές υπέροχα, την μια στο 89΄στον Μαναρίτσα και την άλλη στο 91′ στον Στεργίου χρίζοντας τους σκόρερ του τελικού 3-0.
Συμπερασματικά δίκαιη η νίκη του »γηραιού’που με 8 νεοφερμένους στην αρχική εντεκάδα έδωσε υποσχέσεις αλλά και ζήτησε παράλληλα πίστωση χρόνου από τους αρκετούς Ψαχνιώτες που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Από την άλλα μεριά η Μακρυκάπα το πάλεψε αρκετά το ματς και απέδειξε πως θα αποτελέσει σκληρό καρύδι για οποιονδήποτε αντίπαλο.
Πάρα πολύ καλή η διαιτησία των Γκατσού, Κωνστάντιου και Αργύρη.
Ηρακλής Ψ. (Σάκης Μεθενίτης): Μπιμπάι, Ζουλιώτης, Τσατσαρώνης, Μπαλόζι,Καλοχωρίδης, Τσολάκος, Σταματάκος, Γκαράνης (78′Στεργίου), Μαναρίτσας (86′ Π.Λ.Σκριβάνος), Γκάβαλης (63’Σπανός), Μήτρου (90΄Μουτουσίδης).
Μακρυκάπα (Νίκος Κιαπέκος): Δρενάφτσης, Βουρδάνος (77’Λέκκας), Χασάνδρας Χρ, Χασάνδρας Δ. (53΄Κούκουρας), Πουρνής, Μπασινάς, Τσούτσης (72′ Γιούλης), Ν. Γκίκας, Σηφάκης,Κουτσαυλής (88′ Σμπρίνης), Σίδερης.