Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ του Ηρακλή και του Ταμυναικού στο γήπεδο των Ψαχνών.

Οι γηπεδούχοι πλέον να περιμένουν μόνο τα τυπικά για να πανηγυρίσουν τον τίτλο του πρωταθλητή, καθώς η διαφορά των δεκατριών βαθμών που χωρίζει τις δύο ομάδες είναι λογικά, αδύνατον να καλυφθεί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα με τον Ηρακλή να αγωνίζεται για σαράντα λεπτά με παίκτη λιγότερο, όμως έχοντας στο διάστημα αυτό τις ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Ο Ταμυναικός από την πλευρά του ήθελε τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι περισσότερο για λόγους γοήτρου στέκεται όμως στην καλή του εμφάνιση καθώς και στο γεγονός πως οι μελλοντικοί πρωταθλητές δεν κατάφεραν σε δύο παιχνίδια να κάμψουν την αντίστασή του.

Στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη στα καρέ του Μητακίδη ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ όταν στο 8΄ ο Π. Δ. Σκριβάνος εκτέλεσε το κόρνερ με τον Σπανό να νικάει τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά να γράφει το 1-0.

Ο Ταμυναικός είχε την ευκαιρία να απαντήσει άμεσα καθώς δύο λεπτά μετά (10′) κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαλόζι πάνω στον Λάμπρου, με τον Σίμωση να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Μπιμπάι όμως να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι έχοντας τον αέρα του πρωτοπόρου και αήττητου στο πρωτάθλημα έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 20΄ με τον Μήτρου να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.

Από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ταμυναικός ανέβασε την απόδοσή του παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 43΄ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 με τον Λάμπρου να σουτάρει λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή τη μπάλα να βρίσκει σε πόδι αμυντικού και να καταλήγει στα δίχτυα.

Με την συμπλήρωση των 45΄ο Ταμυναικός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή καθώς ο Σπυράκης από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Μπιμπάι.

Έξι λεπτά από την έναρξη της επανάληψης (51′) οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Μπαλόζι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη του διαιτητή για μαρκάρισμα πάνω στον Σίμωση.

Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επηρέασε τους γηπεδούχους οι οποίοι μετά το 60΄ πήραν τα ηνία του παιχνιδιού βρίσκοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Μητακίδη.

Θα μπορούσαν μάλιστα να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με τον  Γκάβαλη σε δύο περιπτώσεις  στο 68΄ και στο 69΄ να μη μπορεί να νικήσει τον Μητακίδη στην πρώτη και στη δεύτερη το πλασέ του να διώχνουν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε με τον Ταμυναικό να έχει την τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού στο 90΄ όταν ο Βρεττός από πλάγια θέση σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μπιμπάι.

Ηρακλής Ψαχνών ( Θανάσης Μεθενίτης) : Μπιμπάι, Ζουλιώτης, Τσατσαρώνης, Μπαλόζι, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σταματάκος (90΄Μπατζελής), Σπανός (65΄ Π. Λ. Σκριβάνος) Γκάβαλης (70΄ Μαναρίτσας), Π. Δ. Σκριβάνος (54΄ Γκαράνης), Μήτρου.

Ταμυναικός (Δημήτρης Αντωνόπουλος) : Μητακίδης, Δήμου, Πιλάτης, Βελαέτης, Β. Αναστασίου, Μεταξάς (84΄Πομάρες), Γιοντόμ, Σπυράκης (65΄Ζαχαριάς), Σίμωσης, Λάμπρου, Βρεττός.

*ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για το φωτορεπορτάζ του αγώνα.