Η Αναγέννηση Ιστιαίας είναι η ομάδα που, μαζί με τον Αστέρα Βατώντα και τον Όλυμπο Γυμνού πήρε την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία της νέας περιόδου, επικρατώντας του Ερμή Πηλίου, σε ένα συγκλονιστικό ματς, με 1-0 στην παράταση.

Ο αγώνας μπαράζ που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο είχε τα πάντα. Κυρίως, όμως είχε δύναμη, πάθος και μία εκπληκτική ατμόσφαιρα στις εξέδρες από τους 1000 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο. Η σχεδόν απόλυτη ισορροπία στα στατιστικά των δύο ομάδων στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, προμήνυε έναν αμφίρροπο αγώνα όπου ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Στην ´´σκακιέρα´´ του κακού αγωνιστικού χώρου του Δημοτικού Σταδίου, οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους με διαφορετικές τακτικές η καθεμία. Η Αναγέννηση Ιστιαίας πήρε τα ηνία του ματς από την αρχή και, στο πρώτο 25λεπτο, είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη στιγμή. Ο Ερμής Πηλίου επικεντρώθηκε στην θωράκιση της άμυνας και στο τελευταίο 20λεπτο του ημιχρόνου προσπάθησε να απειλήσει με σέντρες που ήρθαν από στατικές φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι οδηγίες των δύο προπονητών οδήγησαν σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, πολύ δυνατό αλλά και τόσο σκληρό που ανάγκασε τον κ. Φώτη να δείξει συνολικά 8 κίτρινες κάρτες και μία κόκκινη στον Μπερμπεράι της Ακαδημίας στο 76´. Προηγουμένως, το Πήλι έχασε, στο 69´, την κυριότερη ευκαιρία που δημιούργησε όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζαφέρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Τσούρτη από πλεονεκτική θέση ανάγκασε τον Δαμάσκο να διώξει με τις γροθιές.

Η τακτική του Σπίτζου, μετά την αποβολή του Μπερμπεράι, να παίζει μπροστά με δύο ακροβολισμένους στα άκρα (Ασαμόα στα δεξιά και Θεοδώρου στα αριστερά) απέδωσε σε σημείο να μην φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο το αριθμητικό μειονέκτημα της ομάδας του. Η ταχύτητα των δύο ποδοσφαιριστών του ανάγκαζε την αμυντική γραμμή του Πηλίου να μένει πίσω αφού η Αναγέννηση εξακολουθούσε να γίνεται επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, όπως στο 82′ όταν σε μία κάθετη πάσα ο Ασαμόα ελίχθηκε προς την περιοχή αλλά η τελική προσπάθεια του έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στην παράταση, δεν παίχτηκε ιδιαίτερο ποδόσφαιρο καθώς η κούραση και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, ενώ ο καθαρός χρόνος παιχνιδιού ήταν ελάχιστος εξαιτίας των πολλών τραυματισμών. Η σημαντικότερη στιγμή, πριν το γκολ, ήρθε στο 100´ όταν ο Τσούρτης εκτέλεσε από τα αριστερά το φάουλ που είχε κερδίσει, στέλνοντας έξυπνα την μπάλα στο πρώτο δοκάρι που δεν έλεγχε ο Δαμάσκος. Στην πορεία όμως παρενέβη ο Τζαφέρος με ανάποδο ψαλίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να αλλάξει την πορεία της μπάλα και να την στέλνει προς το σημαιάκι του κόρνερ.

Η άνοδος στην Α´ κατηγορία κρίθηκε τελικά στο 120+2´ και ενώ όλα έδειχναν ότι η μονομαχία θα κρινόταν στα πέναλτι. Ο Κούκουρας κινήθηκε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αλεξανδρή, αλλά στην επαναφορά ο Ασαμόα από το ύψος του πέναλτι με αριστερό σουτ έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσουν τα πανηγύρια από τους φίλους της Αναγέννησης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Σπίντζος): Δαμάσκος, Θεοχάρης, Τζαφεράι, Παπανδρέου, Γλυκός, Σταματούλας, Κούκουρας, Σιάνος, Πολίτης (70΄ Θεοδώρου, 111΄ Πεττής Μαν.), Μπερμπεράι, Ασαμόα (120΄+3΄ Λεκοσιώτης).

ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ (Ζυγογιάννης): Αλεξανδρής, Μπουζάλας Στ., Σελεβάκος (71΄ Ριζόπουλος), Κοντάκης, Δροσούνης, Σεφέρης (60΄ Μπαλατσός, 90΄ Μπατσακούτσας), Καμπούρης, Τζαφέρος, Μυλωνάς, Τσούρτης, Δασκαλόπουλος.

Φωτορεπορτάζ : Γιάννης Δαλιάνης , Χρήστος Σεφερλής