Η κατάσταση μετά το πέρας των 2 αγωνιστικών που πραγματοποιήθηκαν στην Α΄Ε.Π.Σ.Ε για την 13η και 14η αγωνιστική η κατάσταση όσον αφορά την κορυφή και την ουρά έμεινε ίδια και απαράλλακτη. Ο Αμαρυνθιακός συνεχίζει στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό προς την κατάκτηση του τίτλου και να διεκδικήσει την άνοδο μέσω των μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική. Ο ΑΟ.Χαλκίς επιζητά την πρώτη του νίκη στον αγωνιστικό χώρο που θα τον ξεκολλήσει από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Ταμυναικός – Λουκίσια 3-0 α.α
  • Ηρακλής Ψαχνών – Μαρμάρι 0-3 α.α
  • Σταυρός – Αμαρυνθιακός 0-7
  • Σε διάστημα 2 λεπτών 16′ – 18΄ο Αμαρυνθιακός κλείδωσε την νίκη και έφτασε στο ευρύ 0-7 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Έρτι Σεινταράσι κάνοντας ένα μεστό παιχνίδι σκόραρε 2 τέρματα και βοήθησε σημαντικά επιθετικά, σκόραρε και ο τερματοφύλακας Φαλαγγίτης. Σε ένα παιχνίδι όπου με εξαίρεση τα πρώτα 10 λεπτά που ήταν ισορροπημένο ο Αμαρυνθιακός κυριάρχησε απόλυτα, απέναντι στον φιλότιμο Σταυρό που έμεινε με την προσπάθεια αλλά παραδόθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου.
  • Κάρυστος – ΑΠΚΟ Δροσιάς 1-0
  • Σε μία αναμέτρηση όπου ο δυνατός αέρας ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα επικράτησε ο πιο τυχερός και αυτή ήταν η Κάρυστος παίρνοντας την νίκη σκοράροντας το νικητήριο τέρμα έχοντας τον ευνοϊκό αέρα με το μέρος της. Σε ένα παιχνίδι ανοιχτό με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες.
  • Ελλήσποντος – ΑΕ.Ιστιαίας 2-3
  • Σε ένα παιχνίδι με εκπληκτική εξέλιξη η Ιστιαία πήρε σημαντική νίκη στην μάχη της παραμονής. Η Ιστιαία προηγήθηκε με 0-2, όμως ο Ελλήσποντος επέστρεψε στο παιχνίδι φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα σε 2-2, αλλά στο φινάλε και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις η Ιστιαία σκόραρε και έφυγε με το πολύτιμο τρίποντο.
  • Απόλλων Ερέτριας – Αιδηψός 0-2
  • Ο Απόλλων Ερέτριας είχε την κατοχή μπάλας αλλά η Αιδηψός ήταν πιο αποτελεσματική σκόραρε 2 τέρματα και πήρε το τρίποντο νίκης. Ο Απόλλων είχε την κατοχή μπάλας ξεκίνησε δυνατά αλλά η Αιδηψός κόντρα στην ροή του αγώνα προηγήθηκε με τον Κυριακού το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα της Ερέτριας να έχει μια ανούσια κατοχή μπάλας χωρίς αντίκρισμα. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την Αιδηψό στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε ακόμα ένα τέρμα κλείδωσε την νίκη απέναντι στον Απόλλων που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού.
  • Αναγέννηση Μαντουδίου – Προποντίδα 1-3
  • Η Προποντίδα πήρε σπουδαίο τρίποντο κόντρα στο Μαντούδι με εξαιρετικό Κουσκούτη κάτω από τα δοκάρια, το Μαντούδι σφυροκόπησε τα καρέ της Προποντίδας προηγήθηκε στον αγώνα η ”ΜΠΑΡΤΣΑ” έμεινε όρθια χάρις στον  Κουσκούτη και έκανε την αντεπίθεση της αγωνιστικά με τους Τσιαρβούλα και τα αδέρφια Τσιαμπαλή γύρισε το παιχνίδι που την διατηρεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Το Μαντούδι μένει με την προσπάθεια που έκανε και το καλύτερο και εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε με άριστη τακτική προσέγγιση στον αγώνα.
  • Μακρυκάπα – ΑΟ.Χαλκίς 1-1
  • Ο ΑΟ.Χαλκίς απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει παίρνοντας πολύτιμο βαθμό στην Μακρυκάπα. Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με σοβαρές ελλείψεις. Βάσει εικόνας το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο σε εκείνο το διάστημα σκόραραν και δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ, το πρώτο ημίχρονο άνηκε στον ΑΟ.Χαλκίς, το δεύτερο ημίχρονο στην Μακρυκάπα.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Λουκίσια – Μακρυκάπα 0-3 α.α
  • Ταμυναϊκός – Ηρακλής Ψαχνών 3-0 α.α
  • Ιστιαία – ΑΠΚΟ Δροσιάς 2-1
  • Δεύτερο τρίποντο στην σειρά για την Ιστιαία κόντρα στον ΑΠΚΟ Δροσιάς, οι βόρειοι αστόχησαν σε 3 πέναλτι. Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να χαρακτηριστεί μοιρασμένο, στην επανάληψη η Ιστιαία μπήκε δυνατά σκόραρε 2 τέρματα, οι φιλοξενούμενοι προς την τελική ευθεία μείωσε στο σκορ, στο φινάλε και οι δύο ομάδες απείλησαν αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.
  • Αιδηψός – Κάρυστος 0-3
  • Σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες αλλά τα γκολ και την νίκη την πήρε η Κάρυστος. Η Αιδηψός ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο δημιουργούσε ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η Κάρυστος όσες φορές βρέθηκε στην αντεπίθεση ήταν αποτελεσματική σκόραρε 3 τέρματα και έφτασε στην νίκη. Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τις ρίψεις φωτοβολίδας ανεγκέφαλων φιλάθλων της Αιδηψού προς τον πάγκο της Καρύστου.
  • Προποντίδα – Ελλήσποντος 2-2
  • Σε ένα πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε στον Βούρκο η συνάντηση των δύο ομάδων που είχε 4 γκολ δύναμη, πάθος και ένταση. Η Προποντίδα προηγήθηκε με 2-0 αλλά ο Ελλήσποντος επέστρεψε στο παιχνίδι ισοφάρισε σε 2-2, έκτοτε το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε την νίκη το 3ο τέρμα δεν ήρθε ποτέ.
  • ΑΟ.Χαλκίς – Απόλλων Ερέτριας 1-1
  • Μια ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες που δεν άρεσε σε κανέναν χάνοντας έδαφος στην μάχη της παραμονής. Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, στο πρώτο ο Απόλλων ήταν καλύτερος σκόραρε και έλεγξε τον αγώνα, στην επανάληψη ο ΑΟ.Χαλκίς εμφανώς καλύτερος μπήκε πιο δυνατά πίεσε, σκόραρε και έφτασε στην ισοφάριση, η αποβολή άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού ο Απόλλων Ερέτριας έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα προσπάθησε να φτάσει στην νίκη χωρίς να τα καταφέρει.
  • Αμαρυνθιακός – Αναγέννηση Μαντουδίου 6-0
  • Ο Αμαρυνθιακός συνεχίζει απτόητος στην προπαίδεια του 3 και έκανε το 14/14 αφού έφτασε σε μία ακόμα ευρεία νίκη με 6-0 αυτή την φορά επί της Αναγέννησης Μαντουδίου, τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο μισάωρο σε εκείνο το σημείο ο Αμαρυνθιακός σκόραρε 3 τέρματα καθάρισε την νίκη, τα υπόλοιπα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία. Το Μαντούδι έκανε αξιοπρεπή εμφάνιση ελέω και των γνωστών απουσιών που έχει αλλά οι μόλις 3 βαθμοί που το χωρίζουν από την επικίνδυνη ζώνη έχει σημάνει συναγερμός.
  • Μαρμάρι – Σταυρός 0-1
  • Ο Σταυρός επικράτησε με 0-1 του Μαρμαρίου και συνέχισε τις υψηλές πτήσεις στην βαθμολογία. Η ομάδα από τα Μεσσάπεια έφτασε σε μια δίκαιη νίκη καθώς αμυντικά στάθηκε καλά και έφτασε στην νίκη με σκόρερ τον Ντούμα.