Νικητής αναδείχθηκε σήμερα ο Ατρόμητος Βασιλικών επικρατώντας στο Βορειευβοιώτικο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, της Ιστιαίας με 3-2. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο του Αρτεμισίου, λόγω εργασιών συντήρησης και αποκατάστασης στο χορτοτάπητα του γηπέδου Ιστιαίας.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με πολύ καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Η Ιστιαία αν και προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου 45λέπτου, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους όμως να αποδεικνύονται πιο ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους, να πετυχαίνουν και τρίτο τέρμα και να καταφέρνουν τελικά να πάρουν τη νίκη παίρνοντας έτσι πολύ μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Η Ιστιαία από την άλλη, υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέντε βαθμούς πίσω απ τον πρωτοπόρο Αρτεμησιακό και έναν από τον Ευβοϊκό Γουβών.

Φάσεις και γκολ

8΄ 1-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: 8΄ Σουτ του Σταματόπουλου μέσα απ την περιοχή, ο Αντωνίου Μ. έδιωξε όμως η μπάλα στρώθηκε στον Καλιβάτσι κι αυτός με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

11΄ 1-1 ΓΚΟΛ για τα Βασιλικά: Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Αντωνίου Δ. με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για τον Ατρόμητο

37΄ Σουτ του Καλιβάτσι έξω απ’ την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ

41΄ 1-2 ΓΚΟΛ για τα Βασιλικά: Ο Α.Γ. Θεοχάρης μπήκε στην περιοχή έκοψε τη μπάλα για το Γαβριήλ ο τελευταίος πλάσαρε στέλνοντάς της στα δίχτυα και δίνοντας έτσι προβάδισμα στον Ατρόμητο

45΄ + 2΄ 2-2 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Γαβριήλ εκτέλεσε κόρνερ και στην προσπάθειά του να διώξει ο Δήμου των Βασιλικών έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ισοφαρίζοντας σε 2-2 για την Ιστιαία, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου

57΄ Σουτ από κοντά του Στεργίου μπλόκαρε ο Αντωνίου Μ.

76΄ 2-3 ΓΚΟΛ για τα Βασιλικά: Ο Λαδογιάννης αφού κατάφερε να περάσει τον Γιαντζή σούταρε μέσα απ’ την περιοχή παραβιάζοντας έτσι για τρίτη φορά την εστία του Μουρίδη, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-3

77΄ Σουτ του Σταματόπουλου απ’ τη γωνία της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε ο Αντωνίου Μ.

83΄ Η Ιστιαία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γαβριήλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στο Σταματούλα.

Ιστιαία (Τσελίκας – Ζουπανιώτης): Μουρίδης, Τσώνος (85΄ Κουρομιχελάκης), Γερογιώργης, Καλιβάτσι, Φώτου (72΄ Χονδρός), Σταματόπουλος, Κατσάρης, Βασιλείου, Παπασταμούλος (72΄ Γιαντζής), Γαβριήλ, Στεργίου

Ατρόμητος Βασιλικών: Αντωνίου Μ., Κρυσταλόγιαννης, Καρατζάς, Δήμου, Αντωνίου Δ., Σταματούλας, Λαδογιάννης, Μιχαλόπουλος Μ., Γαβριήλ (85΄ Θεοχάρης Α.Χ.), Θεοχάρης Δ., Θεοχάρης Α.Γ. (70΄ Αναστασίου)

Διαιτητής: Μάριος Πόγκας Βοηθοί: Καραβά – Παυλάτος