Με 2-1 επικράτησε σήμερα η Ιστιαία της Καστέλλας για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’  κατηγορίας Εύβοιας. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο της Ιστιαίας, αφού οι γηπεδούχοι εξέτισαν την ποινή των τεσσάρων αγωνιστικών που είχαν από πέρσι για τα επεισόδια στον αγώνα με το Προκόπι. Αυτή η νίκη ήταν η δεύτερη της Ιστιαίας στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά στο πρώτο μέρος, Καστέλλα ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση. Όμως οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά απ’ τις δύο εστίες και κυρίως απ’ την εστία της Ιστιαίας στην οποία επιτίθονταν οι φιλοξενούμενοι, με ποιο αξιόλογη ένα σουτ του Τριανταφύλλου στο 29΄ όπου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Αν και η Ιστιαία αγωνίζεται με πολλούς νέους παίκτες στην αρχική της εντεκάδα, η προσθήκη δύο ακόμη πιτσιρικάδων ήταν αυτή που άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Η Ιστιαία πάτησε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και να πάρει τη νίκη. Η αρχή έγινε στο 65΄ όταν ο Παπασταμούλος που είχε περάσει πριν δύο λεπτά ως αλλαγή έκανε μια ξέφρενη κούρσα μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και οι αμυνόμενοι για να τον ανακόψουν του έκαναν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λυσσέας δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 71΄ ο Σταμούλος με πολύ ωραία πάσα έβγαλε τετ – α – τετ τον Παπασταμούλο αυτός σούταρε, η μπάλα όμως κάπου κόντραρε και κατέληξε άουτ. Στο 75΄ ο νεαρός Στεργίου, που κι αυτός είχε περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος με σουτ έξω απ’ την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Καστέλλα κατάφερε να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Παπαδόπουλος εκμεταλλεύτηκε μια αναμπουμπούλα στην άμυνα της Ιστιαίας και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Να σημειώσουμε πως στην είσοδο του γηπέδου οι άνθρωποι της Ιστιαίας είχαν τοποθετήσει ένα κουτί, στο οποίο όσοι φίλαθλοι ήθελαν μπορούσαν να συνεισφέρουν για το μικρό Παναγιώτη – Ραφαήλ, η περιπέτεια του οποίο έχει συγκινήσει κι έχει ενώσει όλη την Ελλάδα.

Ιστιαία (Ζουπανιώτης): Μουρίδης, Φώτου, Μαχός, Καλιβάτσι, Χονδρός, Πετής (81΄ Σταματόπουλος), Ιωσήφ (57΄ Στεργίου), Λυσσέας, Ασαμόα (63΄ Παπασταμούλος), Γαβριήλ (18΄ λ.τ. Κατσάρης), Σταμούλος

Καστέλλα (Σπυρόπουλος): Δεληγιάννης, Καλυβίτης (79΄ Δεδεμπίλης), Γούσιας, Παπαδόπουλος, Παυλίδης, Κουβούσης, Μπρέλλος (56΄ Χρυσός), Δημόπουλος, Τριανταφύλλου, Γραμματικόγιαννης, Ντεγιάννης (86΄ Μαμτζαδέριας)

Διαιτητής: Πόγκας Μ. Βοηθοί: Καρβελάς – Παπαθανασίου