Δίκαια επικράτηση του Αστέρα Βατώντα με 0-1 επί του γηπεδούχου Κεραυνού Χαλκίδας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας.
Ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Αστέρας, θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι από το α’ ημίχρονο όπου μετά το 15′ κυριάρχησε στο γήπεδο και έχασε κλασικές ευκαιρίες να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.
Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η πολύ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Οικονομίδη.
Ο Κεραυνός προφανώς είχε μείνει στην εκτός έδρας νίκη της 1ης αγωνιστικής επί της ΑΕΧ και παρουσιάστηκε αγνώριστος, άχρωμος, άνευρος αλλά και τυχερός που η λήξη του α’ ημιχρόνου, τον βρήκε να χάνει μόνο με 0-1.
Στο β’ ημίχρονο και μετά το 60′ ισορρόπησε κάπως αλλά επιθετικά ήταν ακίνδυνος. Έστω και έτσι όμως θα μπορούσε σε δύο καλές στιγμές, στις καθυστερήσεις του αγώνα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο νόμος όμως του ποδοσφαίρου δεν επαληθεύτηκε και ο Αστέρας έφυγε νικητής.
Στο 8′ ο Μπασινάς με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής υποχρεώνει τον Οικονομίδη σε έξοχη απόκρουση.
Στο 25′ ο Πολύχρονος με ωραίο ψιλοκρεμαστό πλασέ νικάει τον εξελθόντα Οικονομίδη και κάνει το 0-1.
Στο 28′ ο Μάλλιαρης με γυριστή κεφαλιά υποχρεώνει σε νέα απόκρουση τον Οικονομίδη. Στο 31′ κεφαλιά του Μπασινά μετά από κόρνερ του Αρβανάκου ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.
Στο 38′ ο Λαλανίτης βρέθηκε μια ανάσα από το 0-2, κόβεται όμως τη τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς του Κεραυνού.
Στο 53′ ο Αρβανάκος με κεφαλιά «ψαράκι» μέσα από τη περιοχή δεν μπορεί όμως να κερδίσει τον Οικονομίδη.
Παιχνίδι κέντρου από το 60‘ και μετά με την μεγάλη φάση για τον Αστέρα να κλειδώσει το παιχνίδι στο 87′, όταν ο Αρβανάκος ξεχύθηκε από το κέντρο του γηπέδου, έφτασε απέναντι από τον Οικονομίδη ο οποίος για άλλη μια φορά είπε όχι.
Ότι δεν έκανε σε όλο τον αγώνα ο Κεραυνός το έκανε στα 5′ των καθυστερήσεων. Στο 91′ ο Αντωνίου βρέθηκε  φάτσα με το τέρμα αλλά το σουτ βιαστικό και κακό, εντελώς άστοχο.
Στο 95′ φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αστέρα και στον άξονα του τέρματος, ο Καρκαλής όμως που το εκτέλεσε έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
Εξαιρετική η διαιτησία του κ. Παπακυριάκου και των βοηθών του Καμπούρη και Καραδήμου
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ(Μωραϊτης Π.): Οικονομίδης, Αντωνίου, Καρκαλής, Δάβρης, Στάμου, Σμπρίνης, Παχής, Καρβελάς(46′ Ελευθεριάδης – 80′ λτ Παπαδόπουλος), Κουβατζίδης(77′ Καραβασίλης Γ.), Γαληγιάννης(46′ Τσιμιτσέλης), Μωραϊτης(46′ Σπενταμίδης)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ(Λύκος- Μεθενίτης): Πολύδωρος, Μπίτζος Σ., Πολύχρονος(46′ Νεσίμι-70′ Νικολάου), Μπίτζος Γ., Κατόλης, Κικίδης(83′ Μπαζώτης), Λαλάκος, Μπασινάς(83′ Κατσαρής), Μάλλιαρης, Αρβανάκος, Ιωάννου(65′ Μεϊμέτης)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπακυριάκος Α.
ΒΟΗΘΟΙ: Καμπούρης Αν., Καραδήμος Στ.