Σε ένα ακόμη παιχνίδι η Κύμη SEAJETS έφτασε κοντά στο πρώτο ΄΄διπλό΄΄ στην Basketleague, αλλά για ακόμη μια φορά η δύναμη της έδρας λύγισε την ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Στην πρώτη περίοδο οι Κουμιώτες με ηγέτη τον Αντεγκμπόγιε, που πέτυχε σ΄ αυτό το διάστημα 10 πόντους, ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους, που πάντως ξεκίνησαν τον αγώνα με 8-0 σερί, που εξανέμισαν στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι. Ακολούθησε ένα νέο σερί 15-0, στην δεύτερη περίοδο, για τους Δωδεκανήσιους που τους έφερε στο +14 (34-20).

Στην επανάληψη, οι Ευβοιώτες με μπροστάρη τον Ελ Αμίν κατάφεραν στα μέσα της τρίτης περιόδου να πλησιάσουν στους 6 (41-35). Η διαφορά παρέμεινε σ΄ αυτά τα επίπεδα ως το τέλος του δεκαλέπτου και στο τελευταίο η Κύμη με σερί εννιά ΄΄αναπάντητων΄΄ πόντων κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (49-51) στο 34΄! Όμως οι Ροδίτες αντέδρασαν και με όπλο την άμυνα, πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, ξεφεύγοντας με 6 (59-53) στο 38΄, που τους επέτρεψε να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 36-24, 49-42, 64-54.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Τσούκου 4, Ρέλεφορντ 15 (3), Βασιλόπουλος 12 (1), Χολ 6, Λιάπης, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος, Αγγελάκος, Άχονεν 1, Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 7.

Κύμη SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 12 (2), Τσούπκοβιτς 9 (2), Κοστόφ, Μόργκαν 2, Ελ-Αμίν 21 (3), Τουτζιαράκης 5, Σχίζας, Κατράνας, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 5 (1).

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Βασίλης Μπρατσιάκος: ΄΄Θερμά συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη δίκαιη νίκη του. Έγινε ένα σκληρό μας απέναντι σε δύο ομάδες που πρόσεχαν την άμυνά τους. Είχαμε κάποια αμυντικά πλάνα και είχαμε πει πως εάν κρατούσαμε τον Κολοσσό κάτω από τους 60 πόντους, θα είχαμε τύχη στο ματς. Όμως, ο Κολοσσός έπαιξε πολύ καλή άμυνα και μετά το comeback μας, ενώ δεν είχαμε και το εύκολο σουτ.

Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ του Κολοσσού λένε ότι έχουμε πρόβλημα εκεί. Πάλι, ήμασταν με 21 λάθη και το κυριότερο είναι ότι μας έκλεψαν 10 φορές την μπάλα. Τη διαφορά στο παιχνίδι έκανε το πρώτο ημίχρονο, όπου για ανεξήγητο λόγο δεν κατεβήκαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σε μία τέτοια έδρα, είναι δύσκολο να γυρίσει το ματς, αλλά στο τέλος δεν ήμασταν όπως έπρεπε και γενικά πνευματικά έτοιμοι για την πρώτη εκτός έδρας νίκη.΄΄

Σταύρος Σχίζας: ΄΄Από την αρχή της εβδομάδας ξέραμε ότι είχαμε ένα δύσκολο ματς σε μία δυνατή έδρα. Από ‘κει και πέρα, το πρόβλημα ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ και μετά τα 21 λάθη στην επίθεση. Έτσι, είναι δύσκολο να κερδίσεις ένα τέτοιο παιχνίδι και σε μία τέτοια έδρα. Πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας και να ετοιμαστούμε για το ματς με τον ΠΑΟΚ.΄΄

Άρης Λυκογιάννης: ΄΄Πριν από το μπάσκετ, να αφιερώσω τη νίκη στον πεθερό μου, ο οποίος εδώ και ενάμιση χρόνο ταλαιπωρείται από ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Όσον αφορά το παιχνίδι, είναι πάρα πολύ δύσκολο να παίζεις δύο σερί παιχνίδια στο γήπεδό σου. Μετά την γκέλα της πρώτης αγωνιστικής, έχουμε την πίεση της νίκης σαν γηπεδούχοι.

Αμυντικά προσεγγίσαμε καλά το παιχνίδι και δεν αφήσαμε στην Κύμη ξεκάθαρα σουτ. Δύο λόγοι έκαναν το ματς ντέρμπι. Ο ένας είναι πως κάποια στιγμή δεν ήμασταν καλοί στα τρίποντα και ο δεύτερος είναι οι διάδρομοι που μας έκλεισε ο αντίπαλος. Δείξαμε χαρακτήρα, ενώ ήταν πολύ σημαντικά τα 14 επιθετικά ριμπάουντ. Αυτά, ήταν τα δύο στοιχεία που μας έδωσαν τη νίκη. Καλή συνέχεια στην Κύμη.

Σήμερα είχαμε πρόβλημα με έναν δημιουργό μας, τον Άχονεν, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από μία δηλητηρίαση και ουσιαστικά ήταν εκτός. Σπαταλήσαμε πολλή ενέργεια αμυντικά για να κοντρολάρουμε τον Ελ-Αμίν και τον Τσούπκοβιτς. Η Κύμη βρήκε λύσεις από τον Αντεγκμπόγε, αλλά μετά το λύσαμε και αυτό το πρόβλημα. Στο πρώτο ημίχρονο, νομίζω πως είχαμε πολύ καλό ρυθμό, αλλά το σημαντικό είναι ότι νικήσαμε.

Ο Χρήστος Σαλούστρος είναι σε διαδικασία επανόδου. Έχει κάνει τρεις προπονήσεις ήδη, χωρίς προβλήματα και πιστεύω πως είναι ένας παίκτης που θα μπει στο ροτέισον. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος όσο περνάει ο χρόνος θα είναι όλο και καλύτερος. Είναι ένας παίκτης που ενεργειακά ξέρει πως πρέπει να παίξει, λόγω της μεγάλης εμπειρίας του. Το πρόβλημα είναι ότι τα τελευταία χρόνια, στο επιθετικό κομμάτι, δεν ήταν σε μία διαδικασία που να ταιριάζει στο παιχνίδι της δικής μας ομάδας. Αλλά, νομίζω πως πλέον έχει προσαρμοστεί πολύ καλά σε αυτό και θα είναι ακόμη καλύτερος στη συνέχεια.΄΄

Παναγιώτης Βασιλόπουλος: ΄΄Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το οποίο και θέλαμε πολύ. Είχαμε λίγο άγχος και πίεση. Ξέραμε ότι η Κύμη είναι πολύ καλή ομάδα και ερχόμαστε από μία νίκη κόντρα στη Λευκάδα, γι’ αυτό δεν θέλαμε να χαλαρώσουμε. Η χρονιά είναι πολύ μεγάλη. Θέλουμε να κερδίσουμε μέσα στην έδρα μας και είναι σημαντικό αυτό, γιατί χτίζουμε χαρακτήρα. Το πιο σημαντικό είναι ότι δείξαμε χαρακτήρα για να πάρουμε το παιχνίδι, όταν η Κύμη μας πλησίασε.

Δεν έχουμε πολλές αλλαγές, για να κρατάμε ψηλά την απόδοσή μας, οπότε είναι λογικό να έχουμε σκαμπανεβάσματα. Στο πρώτο ημίχρονο μας έβαλαν μόλις 24 πόντους, αλλά στο δεύτερο πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες για να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Ελ-Αμίν είναι πολύ καλός παίκτης, αλλά δεν είσαι μόνος σου όταν τον μαρκάρεις. Έχουμε ένα σταφ που μας λέει πώς να αντιμετωπίζουμε τους αντιπάλους, ενώ η άμυνα είναι και ομαδική.΄΄