Σε συγκλονιστική μάχη -που τελικά κρίθηκε- στα τελευταία λεπτά εξελίχθηκε το παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του ομίλου ανάμεσα σε Κονίστρες και Όλυμπο, που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Βρύσης, τ΄ απόγευμα του Σαββάτου 2/9. Οι φιλοξενούμενοι, που ήταν το λογικό φαβορί αφού βρίσκονται μια κατηγορία πάνω απ΄ τους αντιπάλους τους, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και σύμφωνα με την εικόνα του α΄ μέρους, φαινόταν ότι θα έφταναν σε μια άνετη επικράτηση, πόσο μάλλον αφού ο Όλυμπος πήγε στ΄ αποδυτήρια για την άναπαυλα έχοντας σημειώσει δύο τέρματα και με αρκετές χαμένες ευκαιρίες και -κύριως- με απόλυτη υπεροχή και σ΄ όλο το 45λεπτο. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στην επανάληψη: οι Κονίστρες μπήκαν αποφασισμένες ν΄ αλλάξουν τις εντυπώσεις που είχαν αφήσει μέχρι τότε και να δείξουν το πρόσωπο που τους οδήγησε στο εντυπωσιακό ΄΄διπλό΄΄ μέσα στην Αμάρυνθο, στην πρώτη αγωνιστική.

Σταδιακά λοιπόν στο β΄ μέρος ανέβαζαν την απόδοση τους, είδαν πως μπορούν να ΄΄κοιτάξουν στα μάτια΄΄ τον Όλυμπο και έτσι…ξεθάρεψαν και άλλο και άρχισαν να πιστεύουν μέσα τους πως μπορούσαν να πάρουν κάτι απ΄ το παιχνίδι. Απ΄ την άλλη οι Γυμνιώτες μάλλον έμειναν στην απόδοση του πρώτου μέρους, ίσως -πιθανόν και ασυνείδητα- υποτίμησαν τους αντιπάλους τους και παραλίγο να το ΄΄πληρώσουν΄΄. Και αυτό γιατί ενώ έδειχναν…΄΄κουτσά-στραβά΄΄ να κρατούν σχετικά άνετα το 0-2, οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα σ΄ ένα -ενθουσιώδες γι΄ αυτούς- πεντάλεπτο (και με μάλλον ΄΄λυμένα΄΄ τα πόδια αφού δεν είχαν τίποτα να χάσουν) να ισοφαρίσουν. Τελικά η ομάδα του Γυμνού πήρε την νίκη, χάρις το τέρμα του Κοτρογιάννη με ωραίο σουτ στο 89΄ και ενώ οι Κονίστρες έδειχναν να διεκδικούν με αξιώσεις την ολική ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Τέλη Μακρή και ο ίδιος παίχτης, αξιοποίησε την παράλληλη μπαλιά του Αργύρη και σε κενή εστία δεν δυσκολέυτηκε να κάνει το 0-2. Ο νεοαποκτηθείς ποδοσφαιριστής του Ολύμπου (που πραγματοποίησε μεταγραφές μετά από πολλά χρόνια) έδειξε πόσο πολύτιμη μονάδα μπορεί ν΄ αποδειχτεί και για την νέα του ομάδα, που στοχεύει σε μια πιο άνετη παραμονή. Μάλιστα το παιχνίδι και τα γκολ του Τέλη είδε από κοντά ο πατέρας του, ο οποίος -μαζί με άλλους συγγενείς του Μακρή- έχουν έρθει απ΄ το Άργος (που είναι ο τόπος καταγωγής και του ίδιου), γιατί σήμερα Κυριακή βαπτίζει το γιο του και η νίκη όσο και η προσωπική του απόδοση είναι καλοί οιωνοί για το σημαντικό αυτό ΄΄μυστήριο΄΄! Οι Κόνιστρες μείωσαν στο 75΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλάχου και ο Πετρογιάννης με πλασέ στην επαναφορά, ισοφάρισε προσωρινά στο 81΄.

Κονίστρες (Πίγκος): Φραγκίσκος, Κολινάκου, Σίνο, Μούντριχας Σ. (69΄ Χαζράνι), Μενέτας, Βλάχος, Αγγελόπουλος (57΄ Κρινής), Κατσής, Πετρογιάννης (89΄ Πόγκας), Κόκκος, Μούντριχας Αλ.

Όλυμπος Γυμνού (Κρόκος): Μωραΐτης, Τουζούν, Κηρύκος (57΄ Σκεμπές), Λυμπέρης, Θωμόπουλος, Μπαρότας (65΄ Ζαχαρίας), Κοτρογιάννης, Αργύρης Σ., Μακρής, Ντούρμας, Σακκής (90΄+1΄ Καρλατήρας).

Πάρα την ήττα τους, οι Κονίστρες συνεχίζουν να βρίσκονται στο κυνήγι της πρόκρισης, την οποία λογικά θ΄ ΄΄αγκαλιάσουν΄΄ αν επικρατήσουν του Τραχηλίου στην τρίτη αγωνιστική, ενώ και ο Όλυμπος με την νίκη στο πρώτο φετινό επίσημο παιχνίδι του έβαλε τις βάσεις για μια άνετη πρόκριση στην β΄ φάση του κυπέλλου Εύβοιας. Βέβαια και το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα της 2ης αγωνιστικής Τραχήλι-Αμαρυνθιακός θα κάνει τα πράγματα πιο ξεκάθαρα, με την ομάδα της Βάθειας να χρειάζεται νίκη για να διατηρηθεί στο κυνήγι μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων, που δίνει πρόκριση. Αναλυτικά η εικόνα του 15ου ομίλου στον οποίο συμμετέχουν οι δυο ομάδες:

Κονίστρες-Τραχήλι (10/9-5:30 μ.μ.)

Αμαρυνθιακός-Όλυμπος Γυμνού (10/9-5:30 μ.μ.)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Όλυμπος Γυμνού 3 3-2, Κονίστρες 3 4-3, Τραχήλι 0 0-0, Αμαρυνθιακός 0 0-2.