Με σβηστές μηχανές αλλά και σαρωτικός ήταν ο Κύζικος στο Ενωσιακό και κέρδισε τον Αρτεμησιακό πετυχαίνοντας έξι τέρματα μια αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Β’ Κατηγορίας.

Ο Κύζικος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ η σεμνή παράσταση έλαβε τέλος. Έξι γκολ, δύο δοκάρια και ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Ο Αρτεμησιακός από την άλλη με μόλις 11 παίχτες στην αποστολή, βρέθηκε να παίζει από το 3′ με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε ο Σφακιανός για εξύβριση. Άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων παίζοντας μαζικά στην άμυνα με μόνο προωθημένο τον Χατζηαθανασίου αλλά από τη στιγμή που δέχτηκαν το πρώτο γκολ στο 38′ κατέρευεσαν. Σίγουρα πάντως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια τους και την αγωνιστικότητα τους.

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ!

17′ Μακρινό δυνατό σουτ του Κοιλάρη εξαιρετική επέμβαση του Μουρίδη που πέφτει στην γωνία του και διώχνει σε κόρνερ.

23′ Δεύτερη εντυπωσιακή απόκρουση του Μουρίδη στο δυνατό σουτ του Μπανάσιου.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κύζικο όταν ο Αλαφάκης απέναντι από τον Μουρίδη θα στείλει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο.

30′ Χτύπημα φάουλ του Μεταξιώτη ο Χονδρός στη πορεία της μπάλας απέναντι από τον Γροντή δεν θα μπορέσει να πιάσει την κεφαλιά.

34′ Πολιορκία στην εστία του Αρτεμησιακού ο  Ανέστης με υπερένταση πάνω στην γραμμή θα κόψει το σουτ του Μπανάσιου.

38′ 1-0 ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Γ.Σπύρου ο Ντρέκης στην πορεία της μπάλας θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

45′ 2-0 ΓΚΟΛ! Ωραία συνεργασία Κοιλάρη – Μπανάσιου η μπάλα στον Γ.Σπύρου που με πλασέ θα διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

52′ 3-0 ΓΚΟΛ! Ο κεραυνός του Δ.Σπύρου από το ύψος της περιοχής στο δεξί παραθυράκι του Μουρίδη.

55′ Ο Καλαμιώτης σε τετ-α-τετ με τον Μουρίδη με το πόδι απομακρύνει ο κίπερ του Αρτεμησιακού.

60′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γ.Σπύρου η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μουρίδη.

62′ 4-0 ΓΚΟΛ! Ο Αδαμόπουλος από κοντά θα πλασάρει και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

72′ Δυνατό σουτ του Τοκατλίδη η μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

75′ 5-0 ΓΚΟΛ! Ο Αδαμόπουλος μέσα από τη περιοχή θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

84′ 6-0 ΓΚΟΛ! Ο Τοκατλίδης με κοντινό πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κλείνοντας το σκορ.

Εξαιρετική η διαιτησία του κύριου Παπακυριάκου και των βοηθών του Δούκα Κ. και Χατζηκαμαγιάννη.

Κύζικος(Δ.Ακριτίδης): Γροντής, Ντρέκης, Αδαμόπουλος, Κουτουλής, Ψάρρος(46′ Δ.Σπύρου), Μπανάσιος, Νγκέλα(46′ Σκούρος), Κοιλάρης(62′ Τοκατλίδης), Γ.Σπύρου(70′ Αποστόλου), Καλαμιώτης(62′ Μιτζιφίρης), Αλαφάκης.

Αρτεμησιακός(Χ.Ανέστης): Μουρίδης, Καρακάξης, Μεταξιώτης, Καραγκούνης, Ανέστης, Καπόλος, Σφακιανός(3′ αποβολή), Βασιλικιώτης, Χατζηαθανασίου, Κούγκι, Χονδρός.