Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής Χαλκίδας στο ντέρμπι παραμονής απέναντι στην παλιά του γνώριμο απ΄ την Α2 Κύζικο, απ΄ την οποία ηττήθηκε για ακόμη μια φορά με 3-0. Παρά την παρουσία του νέου αποκτήματος Θανάση Ντίνα, η ομάδα της Χαλκίδας λύγισε απ΄ την δύναμη της έδρας των γηπεδούχων. Μετά και απ΄ αυτό το άτυχο αποτέλεσμα ο Ηρακλής έμεινε 11ος, δύο βαθμούς πάνω απ΄ την τελευταία Ορεστιάδα και μπορεί να έχουμε πολύ δρομό ακόμη μπροστά μας στο πρωτάθλημα, σίγουρα όμως έχασε μια σημαντική μάχη παραμονής απ΄ την Κύζικο που ανέβηκε στην 10η θέση.

golitsis2
…η έκφραση προβληματισμού του Σπύρου Γκολίτση δεν χρειάζεται κάποιο άλλο σχόλιο…

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι είχαν στο μεγάλυτερο μέρος το προβάδισμα, όμως η Κύζικος πέρασε μπροστά και τελικά πήρε το σετ στους 28 πόντους. Εύκολα κατέκτησαν οι έμπειροί γηπεδούχοι το δεύτερο σετ και εύκολα βάδιζαν να πάρουν και το τρίτο. Η ομάδα της Νέας Περάμου έφτασε σε ματς μπολ με το σκορ στο 24-17. Ο Ηρακλής πήρε την αλλαγή και ο Σπύρος Γκολίτσης πέρασε στο παιχνίδι τον Μάρκο Γαλιώτο, που με τα σερβίς του δυσκόλεψε την υποδοχή της Κύζικου και έτσι οι Χαλκιδέοι ΄΄έσπάσαν΄΄ άλλα πέντε ματς μπολ και πλησίασαν στον πόντο, φτάνοντας κοντά σε μια…τρελή ανατροπή, η οποία τελικά δεν ολοκληρώθηκε αφού οι γηπεδούχοι τελικά πήραν το σετ με 25-23. Απ΄ τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Τάπια, ενώ την διαφορά για τους φιλοξενούμενους έκαναν οι Κατσανεβάκης και Ματσιέλ. Συνολικά η ομάδα της Χαλκίδας είχε καλύτερα ποσοστά στην υποδοχή, αλλά επιθετικά υστέρησε σε σχέση με τους γηπεδούχους.

ΣΕΤ: 3-0 (28-26, 25-18, 25-23).

Κύζικος Νέας Περάμου (Λάιος): Κατσανεβάκης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/3 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 13 (9/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -07% άριστες), Ματσιέλ 18 (15/29, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (9/17 επ, 50% υπ -30% άριστες), Κρέτσης / Αχιλλεόπουλος (λ, 67% υπ – 33% άριστες), Δρογκάρης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τομιλιν, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης.

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/31 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Ντίνας 9 (5/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 3 (2/13 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ -23% άριστες), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ), Γκορτσανιουκ 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ – 25% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 71% υπ -64% άριστες), Σπυριούνης, Κλότσκο 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλλιώτος, Κολτσιάκης.