Νικήτρια βγήκε η Ακαδημία Χαλκίδας (XBA) του Βασίλη Μπρατσιάκου, στο ντέρμπι απέναντι στον Γ.Σ. Κύμης με σκορ 85 – 89, μετά από παράταση. Το παιχνίδι ήταν διαφήμιση για το Ευβοϊκό μπάσκετ, και πραγματοποιηθει σε πολύ καλή ατμόσφαιρα στο κατάμεστο κλειστού του Βασιλικού.

Το παιχνίδι:

Πόντο – πόντο, μπορεί να πει κάποιος πως πήγαινε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πάνε στην ανάπαυλα με σκορ 32 – 32.

Στην τρίτη περίοδο η Κύμη μπήκε πιο δύνατα και φάνηκε να παίρνει μία μικρή διαφορά κάνωντας το 56-51, όμως η Ακαδημία σκόραρε 13 συνεχόμενους πόντους και πήρε τα ηνία του αγώνα με το 56-64.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν μία ασφαλή διαφορά με το 58 – 69, 4′ πριν την λήξη, όμως η Κύμη αντέδρασε, ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά με 75-73.

Η ομάδα του Μπρατσιάκου ευστόχησε σε δύο βολές, έκανε το 75-75 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού η Κύμη δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία της επίθεση.

Τελικά η Ακαδημία Χαλκίδας κατάφερε να πάρει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με σκορ 85 – 89!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 32-32, 51-49, 75-75 – 85-89 (Παράταση)

Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ (Πανούσης): Βαλαής, Χρονόπουλος 15 (2), Παγώνης 21 (1), Γιώτης 8, Σπύρου 13 (2), Κοσμετάτος 18 (3), Μπαρμπούρης 6, Καπέλος, Ιωάννου 2, Φλεβάρας 2, Παύλου, Κακαβάς.

Ακαδημία Χαλκίδας (Μπρατσιάκος-Τσουμάνης): Ντουζίδης 5, Σπύρου, Μπαρώτας, Ζεμπίλης 1, Σταθόπουλος 31 (1), Βογιατζής 16, Νεστορίδης 6, Μπασινάς, Παπανδρέου, Μπρατσιάκος 11 (2), Παναγιωτίδης 11, Αγκαλίου 8.

Διαιτητές: Ντάνος-Σοφόπουλος.