Σε προσωπικό σόου του Παναθηναϊκού και του νεοαποκτηθέντα Σον Κιλπάτρικ που όχι μόνο σκόραρε 20 πόντους, αλλά το έκανε και με σχετική άνεση απέναντι σε κάθε αντίπαλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Κύμης που υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό για την 13η αγωνιστική της Betshop Basket league. H διαφορά κλάσης και ποιότητας των δύο ομάδων είναι δεδομένη, οπότε κάθε σύγκριση είναι άσκοπη.

Το παιχνίδι:

Η Κύμη ξεκίνησε καλά και εκμεταλλεύτηκε το «χλιαρό» ξεκίνημα του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα να κυνηγάει το παιχνίδι και με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 18-19 υπέρ των «πρασίνων». Στα αξιοσημείωτα της πρώτης περιόδου είναι και οι πρώτοι δύο πόντοι του Κιλπάτρικ, με λέι απ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού συνέχισε να το παλεύει και έφτασε ακόμη και σε διαφορά τριών πόντων (33-36), όμως κάπου εκεί το σύνολο του Πιτίνο πήρε μπρος και έβαλε τις βάσεις για ακόμη μία εύκολη επικράτηση. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 35-46 με το επιμέρους της 2ης περιόδου να είναι 17-27 και τον Σον Κιλπάτρικ να έχει ήδη φτάσει τους 14 πόντους.

Οι δύο τελευταίες περιόδοι είχαν πλεόν διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Παναθηναϊκός έφτασε την μέγιστη διαφορά με 28 πόντους, στο τέλος της 3ης περίοδου με το σκορ στο 45-73. Στην τελευταία περίοδο το τριφύλλι έριξες τους ρυθμούς και η Κύμη μάζεψε την διαφορά με το τελικό σκορ να είναι 62-87.

Ακολουθεί παιχνίδι-τελικός για την Κύμη το Σάββατο, όταν και υποδέχεται τον Πανιώνιο στο κλειστό » Τάσος Καμπούρης».

Πρώτος σκόρερ ηταν για την Κύμη ο Χόρτον με 13, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Κιλπάτρικ με 20 πόντους.