Μία πολύ μεγάλη και συνάμα σημαντική νίκη πέτυχε ο Γυμναστικός απέναντι στον Πανιώνιο στο κλειστό της Κανήθου.Η νίκη είναι πολύ σημαντική για τη Κύμη, καθώς η ομάδα της Εύβοιας πλεονεκτεί 2-0 σε πιθανή ισοβαθμία με τον Πανιώνιο, αφού και εκείνος μάχεται για την παραμονή.

Το ματς:

Αν και η Κύμη ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα (3-0) , ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που πήρε τα ηνία του αγώνα. Με τον Μπέρι και τον Παπαντωνίου να είναι σε κέφια, προηγήθηκε με 23-15 στο 7′ και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με τον «ιστορικό» μπροστά με 23-27.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην Κύμη και με πρωταγωνιστή το νεοαποκτηθέντα Γουίλιαμς να σκοράρει ακατάπαυστα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, με το ημίχρονο να είναι 48-40 και το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου 25-13 υπέρ της Κύμης.

Ο τρελός ρυθμός στο παιχνίδι συνεχίστηκε αφού φάνηκε εξ΄αρχής πως οι δύο ομάδες δεν είχαν όρεξη για άμυνα. Έτσι κύλησε και το 3ο δεκάλεπτο με την Κύμη να είναι μπροστά στο σκορ και η διαφορά να κυμαίνεται από 5 μέχρι 10 πόντους, και την τρίτη περίοδο να λήγει 64-57 (επιμέρους 18-17).

Στην τέταρτη περίοδο ο μαχητικός Νώντας Παπαντωνίου μαζί με τους Μπέρι και Ντόρσεϊ έφτασαν την διαφορά στους 2 (66-64), στο 34′, αλλά η Κύμη αντέδρασε και εξασφάλισε την νίκη όταν στο 37′ η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους, 82-73 και οι «ευβοιώτες» διαχειρίστηκαν σωστά τις επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της Κύμης που έδειξαν οικογενειακό πνεύμα και προσπάθησαν τα μέγιστα για την ομάδα σήμερα. Πολύ καλό παιχνίδι ειδικά από τον Σαγκς και το Γουίλιαμς που έβαλαν 26 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν οι Μπέρι με 26 και Νώντας Παπαντωνίου με 20.

Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 18, Σαγκς 26 (2), Γουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 9 (1) (14 ασίστ), Γουίλιαμς 21 (7), Πουλιανίτης, Στυλιανού, Μαραγκός, Τουντζιαράκης 8, Μητσιμπόνας.

Πανιώνιος (Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (4) (10 ασίστ), Καμαριανός 2, Ντόρσεϊ 14, Μπέρι 26 (4), Χάρις 11 (2), Ελ Αμίν 3 (1), Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 2, Όστιν 4.