Αρτάκη, Ελλήσποντος και Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά μετά από δύσκολες αναμετρήσεις απέναντι σε αντιπάλους χαμηλότερης κατηγορίας.

Η Κυπελλούχος Αρτάκη συνάντησε την σθεναρή αντίσταση του ΑΠΚΟ, βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά στο τέλος κατάφερε να φύγει νικήτρια με 2-1. Για τον εντυπωσιακό και σκληροτράχηλο ΑΠΚΟ ο Γ. Αγγελάτος στο 55´ άνοιξε το σκορ, για να απαντήσει άμεσα, δύο λεπτά αργότερα ο Ντελέκος, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το γκολ της πρόκρισης ήρθε στο 70´ από τον Βεζυρτζόγλου.

Στο Πάρκο Λαού, ο Ελλήσποντος δεν έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, η Προποντίδα ήταν εξίσου άστοχη στις τελικές που δημιούργησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση χωρίς σκορ. Εκεί η ομάδα της Νέας Λαμψάκου πήρε την πρόκριση με δύο πέναλτι που εκτέλεσαν εύστοχα ο Χιούσκα στο 96′ και ο Ντούμας στο 116´.

Ο Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου τα …χρειάστηκε στο Νεοχώρι καθώς έβλεπε το φάσμα του αποκλεισμού μέχρι το …παρά ένα. Λυτρώθηκε όμως με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζάνο, ο οποίος αρχικά στο 89′ ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση και έπειτα, μόλις στο 92´, πέτυχε το τέρμα που εντέλει οδήγησε την ομάδα του στα προημιτελικά. Ο Νηλέας έφτασε πολύ κοντά σε μία ιστορική πρόκριση αφού δεν κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους το προβάδισμα που είχε από το 25´ μετά το τέρμα του Γ. Ζωντού.

Γ´ φάση Κυπέλλου Εύβοιας

Δροσιά – Αρτάκη 1-2 (55´ Γ. Αγγελάτος – 55´ Ντελέκος, 70´ Βεζυρτζόγλου)

Προποντίδα – Ελλήσποντος 0-2 παράταση, 0-0 κ.δ. (96´ πεν. Χιούσκα, 116´ πεν. Ντούμας)

Νηλέας Νεοχωρίου – Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου 1-2 παράταση, 1-1 κ.δ. (25´ Γ. Ζωντός – 89´, 92´ Τζάνος)

Την επόμενη Τετάρτη 9/10 θα ολοκληρωθεί η Γ’ φάση με τις αναμετρήσεις (ώρα έναρξης: 16.00)