Ο ΄΄ποταμός΄΄ πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του κυπέλλου Εύβοιας, χάρις το τέρμα του Καραχάλιου στο 30΄, με κοντινό σουτ. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί διαφορετικά αν το σουτ του Λάμψε κατέληγε στα δίχτυα και όχι στο δοκάρι, σε φάση που έγινε μόλις στο δεύτερο λεπτό. Στο πρώτο μέρος πέρα απ΄ το δοκάρι η Αυλίδα είχε σουτ με τον Στέργκου στο 18΄ και τον Λάμψε στο 37΄, που πέρασαν ελάχιστα έξω. Αλλά και οι γηπεδούχοι έιχαν τριά καλά σουτ με τους Καραχάλιο (στο 12΄), Ροντρίγκο (στο 24΄) και Μαστροκώστα (στο 43΄). Τα δύο πρώτα δεν βρήκαν για λίγο τον στόχο, ενώ το τρίτο το απέκρουσε ο Βασιλείου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι, ενώ ο Λήλας οπισθοχώρησε με σκοπό να κρατήσει το προβάδισμα, κάτι που τελικά παραλίγο να του στοιχίσει. Έτσι με πρωταγωνιστές τους Στέργκου, Λάμψε, Καλοχωρίδη και Κουτσαυλή η ομάδα του Τάσου Ταυταρίδη είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση, χωρίς τελικά να τα καταφέρει. Απ΄ την πλευρά του ο Λήλας είχε απλά δύο σουτ με τους Ροντρίγκο (στο 55΄) και Καραχάλιο (στο 74΄), που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία για δεύτερη παραβίαση.

Το τελικό σκορ μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο, έχοντας βέβαια στο νου μας πως για να πάρεις ένα παιχνίδι, συχνά χρειάζεται να έχεις και την τύχη με το μέρος σου. Φυσικά το 1-0 είναι ΄΄ρευστό΄΄ σκορ και οι δυο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβανς, όπου θα κριθεί η μία θέση του φετινού τελικού του κυπέλλου Εύβοιας.

Λήλας Βασιλικού (Λύκος): Ευαγγελινός, Κικίδης (58΄ Λαφαζάνης), Ντούνας, Αυλωνίτης, Μάλλιαρης, Κουτσαυλής, Νάνος, Καραχάλιος, Ροντρίγκο, Μαστροκώστας, Ποδαράς (77΄ Λειβαδίτης).

Αυλίδα (Ταυταρίδης): Βασιλείου, Τζαφέρος, Χιούσκα, Καρλατήρας, Δουρδουβέλας, Κάκιος, Στέργκου, Καλοχωρίδης, Λάμσε (80΄ Βαρσαμας), Κουτσαυλής, Ελευθερίου.