Με σπουδαίο διπλό έφυγε ο ΑΟ Χαλκίς από το Αφράτι επικρατώντας του τυπικά γηπεδούχου Λήλα Βασιλικού με 1-4 παρότι αγωνίστηκε με 10 παίχτες για ένα ημίχρονο λόγο αποβολής του Γιάννη Θωμά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου για διαμαρτυρία στον διαιτητή Στέλιο Φώτη.

Η ομάδα του Παναγιώτη Τοκπασίδη έκανε το 4Χ4 στο πρωτάθλημα απολαμβάνωντας την μοναξιά της κορυφής δείχνοντας απο το ξεκίνημα ότι έχει βλέψεις πρωταθλητισμού σε έναν θεσμό που για φέτος δεν έχει το ξεκάθαρο φαβορί προηγούμενων ετών.

Οι «νερατζούρι» έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση του Γιώργο Κωνσταντάγκα και Μάριο Καραχάλιο που πέτυχαν από δύο γκολ δημιουργώνοντας ένα εξαιρετικό επιθετικό δίδυμο για τον ΑΟ Χαλκίς.

Ο Λήλας Βασιλικού έχοντας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα τις πρώτες αγωνιστικές πάλεψε τον αγώνα για 45 λεπτά και σίγουρα παρότι ηττήθηκε δείχνει και φέτος ότι θα έχει ένα σύνολο που και δεν θα κινδυνέψει αλλά θα κινηθεί σε ήρεμα βαθμολογικά νερά στο νέο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο λεπτό του αγώνα ο εκπληκτικός Γιώργος Κωνσταντάγκας με σουτ κάνει το 1-0 για τον ΑΟ Χαλκίς.

Στο 37′ ήρθε η ισοφάριση για τον «Ποταμό»¨ο Γιάννης Καραλής εκτέλεσε φάουλ ο Αγριοδημος που δεν είχε καλή οπτική γωνία απομάκρυνε στο ριμπάουντ ο Κουτσαυλή που έκανε το 1-1 μέσα σε πανηγυρισμούς για τους Βασιλικαριώτες.

Στο β’ ημίχρονο που ξεκίνησε με τον ΑΟ Χαλκίς να έρχεται από τα αποδυτήρια με δέκα ποδοσφαιριστές αλλά με τεράστια ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και να πετυχαίνει τρία γκολ σε διάστημα 15′ λεπτών με τους Καραχάλιο και Κωνσταντάγκα και να φεύγει με το πολύτιμο διπλό κορυφής από το Αφράτι.

Τον αγώνα σφύριξε ο Στέλιος Φώτης που απέβαλε τον Γιάννη Θώμα στο ημίχρονο για διαμαρτυρία με συνεργάτες τους Κώστα Δάλλα και Περικλή Δελχά σε ένα παιχνίδι με πολλά μαρκαρίσματα δυνατές μονομαχίες και αρκετά «νευράκια».

Λήλας Β.(Τ.Ταυταρίδης):Τσάβαρης, Ευαγγελινός(82’Ντίντα), Καραλής, Αλεξίου, Κουσερής, Αγγελάκης (65′ Παναγιώτου), Παπίλας, Τζαφέρος(81’Μπενέτος), Κροκόδειλος (77′ Πεσχύρας), Ρουμπής, Αναγνώστου.

ΑΟ Χαλκίς(Π.Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Καρβελάς, Τζάβρας, Θωμάς, Τσούτης, Παλαιολόγος(69’Τόλης), Καραχάλιος (79′ Μακρής), Κωνσταντάγκας (87′ Μπαλίου), Λούκας (87′ Πάλλης), Χαλιώτης.