Ντέρμπι μετά όλα ήταν ο αγώνας στο Βασιλικό ανάμεσα στο τοπικό Λήλα Βασιλικού και τον Ελλήσποντο Νέας Λαμψάκου, οι «πρόσφυγες» έφυγαν για 4η φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια νικητές από το Βασιλικό με 1-3 κατακτώντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το α’ ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά για τους γηπεδούχους που απείλησαν στο 5′ με τον Μάριο Τσούρα να γυρίζει και τον Αναγνώστου να πλασάρει άουτ από το ύψος του πέναλτι.

15′ ΓΚΟΛ Αμυντικοί και τερματοφύλακας Βασιλείου έπαιξαν με την φωτιά με τον τελευταίο να κάνει «φθηνό» λάθος για την κλάση και την εμπειρία του τροφοδωτόντας τον Λάμτσε αυτός με την σειρά του τον Στρατή που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για τον «Ποταμό».

Όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε με το 1-0 στα αποδυτήρια φθάσαμε στο 44′ ο Κουζούλογλου γύρισε την μπάλα από πλάγια μέσα στην περιοχή λίγο πριν περάσει την γραμμή ο Κανάνι απομάκρυνε η μπάλα πήγε στον Γεωργίου που με νέα κεφαλιά έκανε το 1-1 μέσα σε πανηγυρισμούς από τους 100 περίπου φιλάθλους του Ελλήσποντου που είχαν πάει στο Βασιλικό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι το απόλυτο αφεντικό του αγώνα να είναι ποιο φρέσκοι αγωνιστικά να κερδίζουν την μάχη την μεσαίας γραμμής περιορίζοντας πολύ τον Λήλα Βασιλικού.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν από τα αποδυτήρια χωρίς ενέργεια με τον Λαμτσε να μην μπορεί να κινηθεί εύκολα μπλοκαρισμένος καλύτερα από τους παίχτες της Λαμψάκου και τον Κανάνι να είναι χαμένος μέσα στην πολυκοσμία της μεσαίας γραμμής.

Η προειδοποίηση για τον Λήλα Β. ήρθε στο 51′ με την κεφαλιά του Γεωργίου να μπλοκάρει εντυπωσιακά ο Αναστασίου.

Στο 71′ ΓΚΟΛ για τον Ελλήσποντο μετά από εξαιρετική ασίστ του Μπούρικα στον Ντούμα αυτός μέσα από την περιοχή με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2 για τον Ελλήσποντο.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν ανορθόδοξα με γεμίσματα μακρινές μπαλιές και στημένες μπάλες , αλλά η άμυνα του Ελλήσποντου με τριάδα Γεωργίου, Ντούκα , και Τάσο Καρκαλή που έκανε ντεμπούτο μετά το τραυματισμό του έκοψαν με ευκολία όλες αυτές τις προσπάθειες.

Στο 81′ ΓΚΟΛ κλείδωσε ο αγώνας με τον Ντούμα να κάνει τρομερή κούρσα από θέση δεξιού εξτρέμ και με ασίστ στο ύψος του πέναλτι να βρίσκει τον Κουζούλογλου που χωρίς κοντρόλ με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-3 για τον Ελλήσποντο.

Δίκαιη νίκη για τον Ελλήσποντο βάση της εξέλιξης του αγώνα μιας και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανώς η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο με καλύτερη τακτική και πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση.

Ο Λήλας Β. μοιάζει μπερδεμένος στην δύο πρώτες αγωνιστικές χωρίς ξεκάθαρους ρόλους και την περσινή χημεία που είχε σιγουρα οι Κανάνι, Στρατής, έχουν δώσει ποιότητα στην ομάδα αλλά αυτό που είναι ανησυχητικό για τους Βασιλικαριώτες είναι το ξεφούσκωμα που έδειξαν τουλάχιστον στο β’ ημίχρονο με τον Ελλήσποντο.

Παράπονα από την διαιτησία του Γιώργου Κασομούλη και των συνεργατών Κώστα Δάλλα και Στ. Ρούμπη του είχε ο Λήλας Β.

Λήλας Β.(Τ.Ταυταρίδης): Αναστασίου, Κικίδης, Βάθης, Βαγγέλη, Τσούρα (74′ Καρβελάς), Τζαφέρος (65′ Ευαγγελινός), Παπίλας, Λάμτσε, Στρατής, Κανάνι, Αναγνώστου.

Ελλήσποντος(Κ.Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Μπούρικας, Γεωργίου, Ντούκα, Φτούλης (61′ Χύσκα), Νικολάου (λ.τ46′ Κουτσαυλής, 77′Καρκαλής), Κατσίμπρας, Νάνος (41′ Κουζούλογλου), Ντούμας, Μαρίνος.