Ακόμη μία ήττα πραγματοποίησε η Κύμη, που ταξίδεψε μέχρι το Λαύριο για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Ελληνικού Πρωταθλήματος.  Αν και πάλεψε, τελικά ηττήθηκε, χάρη στην αστοχία της στα ελεύθερα σουτ, με τον πρόεδρο της Κύμης, κ.Θεοδώρου να έχει έντονα παράπονα από την διαιτησία της αναμέτρησης και συγκεκριμένα από τους Καρακατσούνη και Λόρτο.

Το παιχνίδι:

Το ματς ξεκίνησε καλά με την Κύμη να μπαίνει στο παιχνίδι αποφασισμένη για την νίκη, και με την πρώτη περίοδο να καταλήγει ισόπαλη 18-18.

Το ίδιο μοτίβο κυριάρχησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-33. Μετά τα 3 πρώτα λεπτά της β’ περιόδου, το Λαύριο έκανε ένα σερί 12-4, αλλά η Κύμη απάντησε με ένα δικό της 8-2, πριν το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν και… η φαρμακερή για την ομάδα της Εύβοιας όπου αν και έβγαλε ελεύθερα σουτ δεν το εκμεταλλεύτηκε και έχασε το παιχνίδι. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η  Κύμη να μείνει χωρίς πόντο για δυόμιση λεπτά και το Λαύριο να γκαζώνει στέλνοντας την διαφορά στους 22 (64-42). Η περίοδος τελείωσε με 68-49 με το επιμέρους σκορ να είναι στο 27-9.

Στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός και το Λαύριο με ένα 10-2 έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, εξίμιση λεπτά πριν το τέλος όταν και η διαφορά ήταν στους 27 πόντους, με το 78-51. Η Κύμη βρήκε κάποια εύστοχα σουτ μειώνοντας κάπως το σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 86-68.

Το Λαύριο πήρε μία πολύ σημαντική νίκη αφού και αυτό μάχεται για την σωτηρία, ενώ από την άλλη η Κύμη ακόμη μία φορά προβλημάτισε με την αστοχία που είχε.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κακλαμανάκης και Κουζέλογλου έχοντας 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Αν κάποιοι διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους σίγουρα αυτοί είναι ο Σκοτ Σαγκς που σημείωσε 22 πόντους αλλά και ο Χόρτον με 19.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-33, 68-49, 86-68

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Λούντζης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 17 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 16 (2), Λαμπ 10 (1), Ινγκλις 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 11 (6 ριμπάουντ), Περράκης, Νίξον 4 (2/9 σουτ), Λεγκίκας 3 (1), Μπιούφορντ 3 (1), Τόμας 4.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Πουλιανίτης 11 (1), Τουντζιαράκης 5, Σαγκς 22 (7/11 δίποντα), Ουάσινγκτον 7 (1), Λιούις 0/7 σουτ, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 2, Μητσιμπόνας, Μαργέλης, Χόρτον 19 (8/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Βαρδάλος-Λόρτος.