Πολύτιμο τρίποντο στις καθυστερήσεις πήρε ο Αμαρυνθιακός επικρατώντας με 2-1 του Α.Π.Κ.Ο. Δροσιάς στο γήπεδο του Γυμνό.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι κάτω από συνεχή βροχή το συγκρότημα του Γιώργου Κρόκου ήταν αυτό που καιγόταν για τους τρεις βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Παίζοντας με περίσσιο πάθος οι τυπικά γηπεδούχοι δικαιώθηκαν στο τέλος παίρνοντας τους τρεις βαθμούς που τους φέρνει πιο κοντά στο στόχο της παραμονής.

Ο Αμαρυνθιακός πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 10΄ όταν ο Αποστόλου με ψηλοκρεμαστό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αραβανή.

Το γρήγορο γκολ έδωσε ψυχολογικό αέρα στους τυπικά γηπεδούχους που στο 37΄ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Α.Μυρτέζα να πλασάρει αδύναμα δίνοντας στον Αραβανή την ευκαιρία να μπλοκάρει.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντράγκαν Κνέζεβιτς προχώρησε σε αλλαγές αλλάζοντας παράλληλα και την διάταξη καταφέρνοντας με αυτό τον τρόπο η Δροσιά να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 75΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ο Μαστροκώστας με ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ έκανε το 1-1.

Ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο ήρθε ο Λάμπρος Καρλατήρας στις καθυστερήσεις με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ να γράψει το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Σακκής, Σεφερλής, Νάτσης, Λ. Καρλατήρας, Ξουρής, Σ. Μυρτέζα (90′ Μεταξάς), Ζάνιος, Αποστόλου (86′ Α. Αργύρης), Τόρα, Αλεξίου (80′ Κιμουλιάτης), Α. Μυρτέζα.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Ντραγκαν Κνέζεβιτς): Αραβανής, Αλκο, Τζέμος (62′ Σεϊντάρας), Γκρινιάρης, Κνέζεβιτς, Ζαχαριάς, Μαστροκώστας, Τσομπάνης (80′ Προβής), Χ. Ελευθερίου, Βαρσαμάς, Πάνου (60′ Τζαφέρος).