Ένας ψυχωμένος Α.Ο.Ν.Α. επικράτησε με 2-1 του Παναρκαδικού και παρότι που οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος του κατάσταση πανηγυρίζοντας στο τέλος το πολύτιμο τρίποντο.

Μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα του Μιχάλη Μαύρου  σκαρφάλωσε στην έκτη θέση και πηγαίνει την επόμενη εβδομάδα στο γειτονικό Καπαρέλι για να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις παίρνοντας βαθμό ή βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι με δύο όψεις οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα τριάντα λεπτά ήταν καλύτεροι έχοντας δύο δοκάρια και έχοντας πετύχει ένα γκολ έδειχναν πως θα γυρίσουν στην Τρίπολη με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους.

Οι παίχτες του Μ.Μαύρου όμως είχαν αντίθετη άποψη βγάζοντας στη συνέχεια αντίδραση και προτάσσοντας τον ποδοσφαιρικό τους εγωισμό παρασυρόμενοι και από την εξέδρα έφθασαν στη νίκη που θα τους βοηθήσει για τη δύσκολη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι παρότι ξεκίνησαν νωχελικά είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο με το σουτ του Παπαδάκη να φεύγει δίπλα από τα δοκάρια.

Ο Παναρκαδικός στη συνέχεια επέβαλλε το ρυθμό του χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Ο δαιμόνιος Ν.Λυμπερόπουλος στο 18΄ με μία φωτοβολίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και ένα λεπτό μετά πάλι ο ίδιος σούταρε με τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Ναβροζίδη και τον επόπτη γραμμών στη συνέχεια να υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον Γιουκούδη που προσπάθησε να σκοράρει.

Με τους Αρκάδες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο τους παιχνιδιού στο 24΄ οι Πράσινοι πήραν κεφάλι στο σκορ όταν ο Μπινιώρης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Στρέμπας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό ξύπνησε τους παίχτες του Μ.Μαύρου που σιγά σιγά μπήκαν στο παιχνίδι προσπαθώντας κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Χατζηστάμου και Τσίγκα να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 40΄ ο Ντελέκος εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μαυρόπουλο να πετάγεται και με κεφαλιά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι στο 42΄ διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή για ένα τράβηγμα στον Σπανό ο οποίος προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Α.Ο.Ν.Α. ξεκίνησε καλύτερα με τους παίχτες του να μπαίνουν αποφασισμένοι για την ανατροπή και τους φιλοξενούμενους να έχουν πλέον το μυαλό τους περισσότερο στην άμυνα ψάχνοντας μία καλή φάση στην κόντρα.

Με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό ο Γιουκούδης στο 60΄ έφυγε στην κόντρα το σουτ όμως που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ναβροζίδη.

Στο 63΄ ο Χατζηστάμου έκανε την κούρσα από την δεξιά πλευρά αποφεύγοντας τρεις αντιπάλους στη σέντρα όμως που επιχείρησε ο Σπανός δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η ολική ανατροπή όταν ο Ντελέκος εκτέλεσε το φάουλ στην καρδιά της άμυνας με τον Καραμπά να νικάει τους αντίπαλους αμυντικούς βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι Αρκάδες πίεσαν για την ισοφάριση με τον Ναβροζίδη στο 90΄ να μπλοκάρει το σουτ του Γιουκούδη βάζοντας στις θέσεις τις καρδιές των φιλάθλων του Α.Ο.Ν.Α. που στο τέλος καταχειροκρότησαν τους παίχτες τους για την τεράστια προσπάθεια και την πολύτιμη νίκη που πήραν.

Α.Ο.Ν.Α. (Μιχάλης Μαύρος) Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Καραλής, Μπελίτσος, Καραμπάς, Μαυρόπουλος, Παπαδάκης, Ντελέκος, Σπανός (90΄ Λειβαδίτης) Πατερίτσας (85΄Λούκας) Τσίγκας

Παναρκαδικός : (Θανάσης Στάικος) Ντουντούμης, Γκαντιάγκα, Γιουκούδης, Διαμαντόπουλος, Καναβέτας (55΄Καπετανάκης) Ν.Λυμπερόπουλος, Μπινιώρης (86΄Νάνος) Στασινόπουλος, Στρέμπος, Τρέσα (64΄Μπάρδος) Τσιώλης