Ήταν και πάλι ΄΄λύκοι΄΄ οι ποδοσφαιριστές της Μακρυκάπας και με δύο…΄΄δαγκωνιές΄΄ στο πρώτο εικοσάλεπτο, κατέβαλαν το Αυλωνάρι, που δεν μπόρεσε τελικά ν΄ αντιδράσει αποτελεσματικά, μετά το γρήγορο προβάδισμα των γηπεδούχων και έμεινε στους 10 βαθμούς. Απ΄ την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Τόγια με το ΄΄τρίποντο΄΄ απέναντι στον προηγούμενο προπονητικό του ΄΄σταθμό΄΄ (μέχρι το καλοκαίρι ήταν προπονητής των ΄΄κιτρινόμαυρων΄΄), έφτασε στους 11 βαθμούς και πλέον έχει τρεις συνεχόμενες νίκες και πέντε αγώνες δίχως ήττα, ξεπερνώντας τελείως το κακό φετινό ξεκίνημα (τρεις ήττες στις πρώτες τρεις αγωνιστικές). Μάλιστα οι νικητές αγωνίστηκαν δίχως τον βασικό τους τερματοφύλακα για περισσότερο από ένα ημίχρονο, αφού ο Κυριακόπουλος -που είχε πάθει βγάλσιμο στο μικρό δάκτυλο του ενός του χεριού μετά από σύγκρουση του με το κεφάλι του συμπαίκτη του Καρκαλή στο 10΄- δεν μπόρεσε να συνεχίσει μετά το 39΄ (παρά την ηρωική υπερπροσπάθεια του ως τότε, απόρροια κυρίως της θέλησης του ν΄ αγωνιστεί) και έδωσε την θέση του στον νεαρό Πούρνη. Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ ανταποκρίθηκε ικανοποιητικά παρά την έλλειψη παραστάσεων (πέρα από ένα-δυο λάθη τα οποία δεν ΄΄πλήρωσε΄΄ ο ΑΟΜ) και είχε μια καταπληκτική επέμβαση στο 85΄, οπότε και έπεσε στην αριστερή του γωνία εξουδετερώνοντας ευθύβολο σουτ του Κοτρόζου, χάρις στην οποία δεν άφησε το Αυλωνάρι ν΄ αρχίζει να ελπίζει.

Το παιχνίδι είχε ένταση, αρκετά νεύρα -κατά διαστήματα- και σκληρά μαρκαρίσματα, μ΄ αποτέλεσμα να έχουμε ουκ ολίγες διακοπές για -επιπόλαιους ευτυχώς- τραυματισμούς και γι΄ αυτό δίκαια ο διαιτητής Γιώργος Κασομούλης κράτησε -συνολικά στα δύο ημίχρονα- πάνω από δέκα λεπτά καθυστερήσεις. Ένας παίχτης από κάθε ομάδα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη: στο 64΄ ο Σηφάκης για αντιαθλητικό χτύπημα σε αντίπαλο και στο 92΄ ο Κοτρόζος για εξύβριση. Όπως είναι φυσιολογικό η ένταση του αγωνιστικού χώρου πέρασε κάποιες φορές και στο φίλαθλο κοινό των ΄΄λύκων΄΄, που όμως σε γενικές γραμμές ήταν κόσμιο, στήριξε την ομάδα του και δημιούργησε ωραία ατμόσφαιρα, πανηγυρίζοντας τα γκολ ακόμη και με καπνογόνα! Το πρώτο απ΄ αυτά άναψε στο 8ο λεπτό όταν ο Ντούμας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (που έκανε ο Μακρής με το χέρι, στην προσπάθεια του να κόψει παράλληλη σέντρα του Κούκα) άνοιξε το σκορ. Ο επιθετικός των γηπεδούχων σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς, είχε συνολικά πολύ καλή απόδοση, δείχνοντας ότι είναι ένας απ΄ τους πιο φορμαρισμένους του συλλόγου του. Λίγο πριν την συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα, οι ΄΄λύκοι΄΄ διπλασίασαν τα τέρματα τους: ο Ζαούρης προσπάθησε απ΄ τον άξονα να ΄΄κρεμάσει΄΄ σε τετ-α-τετ τον αντίπαλο ΄΄πορτιέρο΄΄, ο οποίος κατάφερε να βρει την μπάλα με το ένα χέρι, η οποία όμως κατέληξε στον Τσομάτσκα που ακολουθούσε την φάση και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η υπεροχή της Μακρυκάπας ήταν απόλυτη στο πρώτο περίπου μισάωρο και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ν΄ αντιδρούν στην συνέχεια, καταφέρνοντας να πάρουν τα ηνία του αγώνα ως το τέλος του α΄ ημιχρόνου, διάστημα που ήταν και το καλύτερο τους στην συνάντηση. Ειδικά μετά την αλλαγή τερματοφύλακα στην Μακρυκάπα, προσπάθησαν να ΄΄σημαδέψουν΄΄ τον νεαρό Πούρνη, με σκοπό να εκμεταλλευτούν την απειρία του. Στην προσπάθεια τους λοιπόν να μειώσουν είχαν δυο σημαντικές ευκαιρίες λίγο πριν οδηγηθούν οι ομάδες στ΄ αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Και στις δυο περιπτώσεις λειτούργησε σωτήρια ο Θωμόπουλος, δείχνοντας πόσο πολύτιμη μεταγραφή (απ΄ τον Ελλήσποντο πριν ένα μήνα περίπου) αποτέλεσε για την νέα του ομάδα. Στο 43΄ δεν άφησε τον Μακρή (σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος) να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Δήμου, με σωστή και έγκαιρη τοποθέτηση στο αριστερό άκρο της εστίας, με κεφαλιά έδιωξε -και πάλι- σχεδόν πάνω στην γραμμή.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ΄΄φλύαρη΄΄ υπεροχή, όμως ήταν φανερό στο πέρασμα του χρόνου, ότι δεν είχαν τις δυνάμεις, ώστε να γίνουν ιδιαίτερα πιεστικοί. Οι ΄΄λύκοι΄΄ ειδικά με την αποβολή του Σηφάκη, είχαν το νου τους κυρίως στο πως θα διαφυλάξουν το προβάδισμα, όμως κατάφεραν να βγουν με αξιώσεις κάποιες φορές μπροστά με αντεπιθέσεις, με χαρακτηριστικότερη φάση στο β΄ μέρος ένα τετ-α-τετ στο 77ο λεπτό του Τσομάτσκα (τον οποίο ευνόησαν οι κόντρες) με τον Πετράκη, που έκανε σωστή επέμβαση και έδιωξε με τα πόδια, πριν ο αντίπαλος επιθετικός προλάβει να πλασάρει. Το σουτ του Κοτρόζου στο 85΄ -στο οποίο έγινε αναφορά και προηγούμενα- ήταν η καλύτερη στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο για τους Αυλωναρίτες.

MAKRYKAPA-AYLWNARI 2-0 8-11-15 (312)
…ο πρόεδρος του ΑΟ Μακρυκάπας Αλέξανδρος Κούτος

-Τα παράπονα του προς τον Δήμο Μεσσαπίων εξέφρασε ο πρόεδρος του ΑΟ Μακρυκάπας Αλέξανδρος Κούτος. Αναλυτικά οι δηλώσεις του: ΄΄Θα ήθελα και επισήμως να εκφράσω τα παράπονα μου και ειδικά στον Δήμο Μεσσαπίων. Δεν ξέρω ποιος είναι ο αρμόδιος εδώ αλλά θα πρέπει να μάθουν να έχουν και υποχρεώσεις και όχι μόνο απαιτήσεις απ΄ τις γηπεδικές μας εγκαταστάσεις του ΑΟ Μακρυκάπας. Στις 2:15 μ.μ. σήμερα έξω απ΄ τ΄ αποδυτήρια -σε ένα χώρο 10 τ.μ.- υπήρχαν σχεδόν 80 ποδοσφαιριστές από τέσσερις ομάδες, γιατί δεν υπήρχε χώρος στ΄ αποδυτήρια για να μπουν οι μεν και να βγουν οι δε. Θα παρακαλούσα να γίνει μια σωστή διαχείριση όλων των γηπέδων της περιοχής και κάποια στιγμή ας καταλάβουν ότι η Μακρυκάπα ναι μεν είναι υποχρεωμένη να δώσει στο Δήμο Μεσσαπίων το γήπεδο και στις υπόλοιπες ομάδες, αλλά έχει φριχτά παράπονα από την συντήρηση των εγκαταστάσεων. Αυτό για τον κ. Ψαθά.΄΄

Μακρυκάπα (Τόγιας): Κυριακόπουλος (39΄ Πούρνης λ.τ.), Μπαλόζι, Χασάνδρας, Καρκαλής Τ., Θωμόπουλος, Σηφάκης, Ντούμας, Ρωμάνος, Τσομάτσκα, Ζαούρης (69΄ Τσώκος), Κούκα (46΄ Παπίλας).

Αυλωνάρι (Κρόκος): Πετράκης, Μαρούλης (37΄ Δημάς), Βασιλείου Δ., Καραμπίνης, Βασιλείου Β., Σεϊντόπουλος (84΄ Μπρεγκανάκου), Μακρής, Βογιατζής, Δήμου Ηλ., Κοτρόζος.