Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Μακρυκάπα και Δροσιά σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι καθηλώνοντας τους φίλους που το παρακολούθησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι παρότι έπαιζαν με παίχτη λιγότερο για ένα ημίχρονο και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν και να κυνηγήσουν μέχρι τέλος το γκολ της νίκης.

Η Δροσιά από την άλλη πλευρά θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη αν ο Σωκ. Ελευθερίου δεν ″σπατάλαγε″ σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Με αυτό το αποτέλεσμα συνεχίζεται το αρνητικό σερί για τις δύο ομάδες για την μεν Μακρυκάπα να αγνοεί την εντός έδρας νίκη από την δεύτερη αγωνιστική απέναντι στην Αιδηψό, για την δε Δροσιά να μένει χωρίς νίκη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους καθώς στο 5΄ο Μαστροκώστας με έναν κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Δρενάφτση και 0-1.

Οι γηπεδούχοι παρά τη ψυχρολουσία που δέχτηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν με το σουτ του Σηφάκη στο να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Αραβανή.

Ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Καραντάκη στο 24΄ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σίδερη.

Με τη Μακρυκάπα να πιέζει για την ισοφάριση η Δροσιά έβρισκε κενούς διαδρόμους προς την εστία του Δρενάφτση που όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρόν.

Οι Λύκοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου  με τον συνήθη ύποπτο Μάκη Σίδερη να εξαπολύει το δυνατό σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και να κένει το 1-1, στο 40′.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47΄ Πουρνής είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για εξύβριση αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι.

Η Δροσιά στο 60΄ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαρσαμά από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, 1-2!

Ο Νίκος Κιαπέκος βλέποντας τα πράγματα να παίρνουν αρνητική τροπή για την ομάδα του ανακάτεψε την τράπουλα δίνοντας στη Μακρυκάπα την ώθηση για να πιέσει ώστε να φθάσει στο γκολ.

Στο 70΄ ο Αραβανής είπε όχι στον Σίδερη διώχνοντας σε κόρνερ την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του τελευταίου.

Η Δροσιά θα μπορούσε να κλειδώσει το τρίποντο στο 78΄ με τον Δρενάφτση να σταματάει το σουτ του Σωκ. Ελευθερίου μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 80΄ με τον Αραβανή να αποκρούει σε πρώτο χρόνο το σουτ του Σίδερη, να μη μπορεί όμως να αντιδράσει στο πλασέ του Καραντάκη που ακολούθησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 2-2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ της νίκης με την Δροσιά να πετάει στα σκουπίδια στο 84΄ την τεράστια ευκαιρία καθώς ο Σωκ. Ελευθερίου εξ επαφής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Μακρυκάπα : (Νίκος Κιαπέκος): Δρενάφτσης, Βουρδάνος, Χρ. Χασάνδρας (75′ Στούπας) Λέκκας (51′ Καρκαλής), Πουρνής, Μπασινάς, Γκίκας, Σηφάκης, Δ. Χασάνδρας (64′ Τσούτσης) Σίδερης, Καραντάκης

Α.Π.Κ.Ο.Δροσιάς (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αραβανής, Τουλίτσης, Σεϊνταράσι, Τζαφέρος, Προβής, Ζαχαριάς, Σωκ. Ελευθερίου, Μαστροκώστας, Χάρ. Ελευθερίου, Βαρσαμάς, Τζέμος (60′ Πάνου).

*Διατητές: Γιώργος Λάμπρου-Κώστας Κωνστάντιος-Γιάννης Κελεπούρης