Σε μία επική ματσάρα διαφήμιση για το Ευβοϊκό ποδόσφαιρο εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου η Μακρυκάπα επικράτησε της Καρύστου με 3-2.

Η ομάδας του Βαγγέλη Ζέρβα έπαιξε με την φωτιά και παρότι προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο είχε δοκάρι με σε φάουλ του Χίου να πετύχει και τρίτο γκολ, πίστεψε ότι όλα τελείωσαν και δεν βγήκε από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί απο τους Καρυστινούς και μετά το ματς να γίνει ροντέο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι μόνο νεοφώτιστοι δεν θα είναι στην κατηγορία και περαστικοί η ομάδα του Ηλία Οικονομίδη με σωστό αγωνιστικό προσανατολισμό και μία φονική επιθετική «τριάδα» Ποδαρά Φρ., Ρούσσο, Σούλα επέστρεψε από ένα χαμένο ματς δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, αλλά ηττήθηκε μετά από ένα εύκολο λάθος και μία αδράνεια στην άμυνα στο 90′ λεπτό του αγώνα.

• Πρόσωπο του αγώνα ο Βασίλης Βουρδάνος που πέρασε αλλαγή στο β’ ημίχρονο είχε καθαρό μυαλό πάθος και όρεξη και για ακόμα ένα ματς ήταν ο «ανθρωπος της τελευταίας στιγμής» με το γκολ που πέτυχε στου 92′ και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.
  • Στο 18′  ο Σίδερης σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Καρύστου και Παναγιάτης Καραντάκης με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.
  • Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σούλα να πιάνει την κεφαλιά και πριν η μπάλα περάσει την γραμμή ο Γκρινιάρης απομάκρυνε σε κόρνερ.
  • Στο 35′ ωραία ατομική ενέργεια του Χίου ανατράπηκε στην περιοχή της Καρύστου ο Κηρύκος έδειξε την άσπρη βούλα και ο «παθών» έκανε το 2-0 για την Μακρυκάπα.
  • Στο 52′ ο Φραγκίσκος Ποδαράς έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Σούλα που με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους Καρυστινούς.
  • Η σάλπιγγα της αντεπίθεσης είχε σημάνει για την Κάρυστο και δύο λεπτά αργότερα ο Σούλας απο εκτελεστής ήταν δημιουργός και με ωραία σέντρα βρήκε τον Ρούσσο που ένα ωραίο «σεντερφορίσιο» γκολ έκανε το 2-2 ισοφαρίζοντας το σκορ για την ομάδα του Ηλία Οικονομίδη.
  • Ο αγώνας έδειχνε οτι θα πάει στην ισοπαλία στο 92′ ένα φτηνό λάθος στο δεξί άκρο της άμυνας της Καρύστου εκμεταλλευτηκε ο Μπαλαμπάνης που έκανε σέντρα ακρίβεια στο δεύτερο δοκάρι με τον Βουρδάνο με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 3-2 και να δίνει την νίκη στην ομάδα του.

Τον αγώνα σφύριξε ο άριστος Γιάννης Κηρύκος με συνεργάτες τους Δαυίδ Πριόνα και Αλέξη Καρβελά.

Μακρυκάπα(Β.Ζέρβας): Πουρνής, Γκέκας (57′ Κουτσαυλής), Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Πουρνής Αρ., Πασάι, Γκίκας, Λούρος, Καραντάκης (70′ Βουρδάνος), Σίδερης, Χίος (93′ Χ. Χασάνδρας).

Κάρυστος(Ηλ.Οικονομίδης): Καραμπάτος, Παπουτσής, Γεωργιόπουλος, Καράβολας, Παπασταματίου, Ναυπλιώτης (82′ Ραβιόλος), Κασέμι, Τούρλας (46′ Ρουκλιώτης), Ποδαράς Φρ.(70′ Δήμου), Σούλας (76′ Μπιθικούκης), Ρούσσος.