Ο Ταμυναικός αν και στο τέλος καρδιοχτύπησε επικράτησε με 2-3 της Μακρυκάπας και πάει με τον καλύτερο τρόπο στις διακοπές των Χριστουγέννων.

Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν πως μετά το 0-3 οι φιλοξενούμενοι θα το πάρουν εύκολα η Μακρυκάπα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επανέλθει και στο τέλος να φτάσει μία ανάσα από την ισοφάριση.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 24΄ όταν ο Σακκάς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μητακίδη με τον Πορτιέρο των φιλοξενούμενων να διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του νεαρού επιθετικού.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28΄ όταν ο Σίμωσης μπήκε από αριστερά έκοψε την κατάλληλη στιγμή στον Ζαχαριά που από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Δρενάφτση κάνοντας το 0-1.

Το γκολ αυτό έδωσε αέρα στους παίχτες του Δ.Βαλκάνου  που στο 34΄ απείλησαν με κεφαλιά του Λάμπρου και στο 42΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με ατομική προσπάθεια και πλασέ του Σίμωση.

Πέντε λεπτά από την έναρξη της επανάληψης ο Λάμπρου πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με ανάποδο ψαλίδι εκμεταλλευόμενος τη καλή σέντρα του Κόφι Γιοντόμ γράφοντας το 0-3

Ενώ όλοι έδειχναν πως ο νικητής είχε κριθεί η Μακρυκάπα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα των αντιπάλων να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση στο 70΄ με τον Σίδερη να εξαπολύει έναν κεραυνό από τη γωνία της μεγάλης περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-3.

Ο επιθετικός των Λύκων στο 77΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Μητακίδη με τον Καραντάκη να σημαδεύει σωστά γράφοντας το 2-3.

Ένα λεπτό μετά τα αίματα άναψαν καθώς με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σίδερη που σέντραρε από αριστερά στη μικρή περιοχή ο Καραντάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ από τον επόπτη.

Η απόφαση έφερε θύελλα αντιδράσεων από τους παίχτες και φίλους της Μακρυκάπας οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Στη συνέχεια της φάσης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για καθυστέρηση ο Μητακίδης με τα παράπονα πλέον να μεταφέρονται στην αντίπαλη πλευρά.

Στα λεπτά που απέμειναν οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρουν μένοντας με την γλυκόπικρη γεύση της προσπάθειας του τελευταίου εικοσάλεπτου.

Μακρυκάπα (Νίκος Κιαπέκος) : Δρενάφτσης, Λέκκας  (60΄Βουρδάνος) Χ.Χασάνδρας, Καρκαλής (85΄Κούκουρας) Κουτσαβλής (65΄Στούπας) Μπασινάς, Γκίκας, Σηφάκης, Σακκάς (56΄Δ.Χασάνδρας) Σίδερης, Καραντάκης

Ταμυναικός (Δημήτρης Βαλκάνος) : Μητακίδης, Δήμου, Πιλάτης,Μ.Αναστασίου, Κουτσαβλής, Μεταξάς (60΄Σπυράκης) Λάμπρου (85΄Κρόκος) Βελαέτης, Σίμωσης (60΄Τόρα) Ζαχαριάς (89΄Τσαβαρής) Κόφι