Ο Νηλέας κατάφερε να σταματήσει το φοβερό σερί των 14 συνεχόμενων νικών του Δύστου και να του σβήσει τ΄ όνειρο της ανόδου. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μόνο νίκη στο στο Νεοχώρι ώστε να συνεχίσουν να έχουν ελπίδες για κατάκτηση του πρωταθλήματος, μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Τα μαντάτα απ΄ την Κάρυστο δεν ήταν καλά για τον ΑΟΔ, αφού ο Όλυμπος πήρε από νωρίς μεγάλο προβάδισμα. Αυτό πιθανώς να επηρέασε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του κ. Μπάνου, αφού ήλπιζαν σε απώλεια βαθμών της ομάδας του Γυμνού απ΄ το Μαρμάρι, έτσι ώστε να φτάσουν (ή και να ξεπεράσουν) τον πρωτοπόρο Όλυμπο, ο οποίος μετά την σημερινή του επιτυχία αγκάλιασε τον τίτλο και την άνοδο, αφού στο τελευταίο παιχνίδι υποδέχεται την Σκύρο και λογικά (εύκολα ή δύσκολα) θα φτάσει στο ΄΄τρίποντο΄΄ που θα του δώσει τον τίτλο. Μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί η κατακόρυφη πτώση της απόδοσης των φιλοξενουμένων στο β΄ μέρος, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου είχαν την υπεροχή και πέρα απ΄ το προβάδισμα, έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι.

Στην πρώτη καλή τους στιγμή ευτύχησαν ν΄ ανοίξουν το σκορ στο 6΄, όταν μετά από συρτή σέντρα-γύρισμα του Αριστείδη Πηλιχού, η μπάλα έφτασε στον Στέφανο Πιλατή, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και με πλασέ απ΄ το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το 0-1. Στην συγκεκριμένη φάση διαμαρτυρήθηκαν οι φίλοι του Νηλέα, αφού υποστήριξαν πως η μπάλα είχε φύγει άουτ, πριν ο Πηλιχός βγάλει την σέντρα. Οι έτσι και αλλιώς ξένοιαστοι παίχτες της ομάδας του Νεοχωρίου, που είχαν μόνο κίνητρο το γόητρο, απ΄ το πρώτο λεπτό μπήκαν με διάθεση να παίξουν ανοιχτά (συμβάλλοντας αποφασιστικά στο να γίνει ένα ΄΄χορταστικό΄΄ ματς) και κατάφεραν σχετικά γρήγορα να ισοφαρίσουν. Συγκεκριμένα στο 10΄ ο Μαστροκώστας εκτέλεσε ψηλοκρεμαστά φάουλ και ο Σωτήρης Κότσαρης με κεφαλιά ανάμεσα στους αμυνόμενους διαμόρφωσε το σκορ σε 1-1. Τρία λεπτά ο Ηλίας έκανε ΄΄χλυαρό΄΄ τελείωμα σε φάση τετ-α-τετ με τον Κώστα Κότσαρη, που μπλόκαρε χωρίς δυσκολία. Τελικά στο 28΄ ο Αναστασίου ήταν εκείνος που έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Πήρε την μπάλα στ΄ αριστερά της άμυνας των γηπεδούχων, στα όρια της μικρής περιοχής και με πλάτη στο τέρμα. Με ωραία κίνηση ΄΄προστάτευσε΄΄ την μπάλα απ΄ τους αντιπάλους και με γυριστό συρτό σουτ, σημάδεψε σωστά στην απέναντι ακάλυπτη γωνία του τέρματος, γράφοντας το 1-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και τρία λεπτά με ευθύβολο σουτ του Γιώργου Τσαλιαγκού έφτασαν κοντά σε νέα ισοφάριση, όμως η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λαθουρά. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου σαρανταπενταλέπτου ο -έως τότε- ξέφρενος ρυθμός, δεν συνεχίστηκε και το μόνο αξιομνημόνευτο σ΄ αυτό το διάστημα ήταν ένα δυνατό σουτ του Ηλία, που απέκρουσε με τις γροθιές του ο Κότσαρης.

Στην επανάληψη η υπεροχή του Νηλέα ήταν καθολική και ο Δύστος έδωσε πολλά μέτρα στον αντίπαλο, που το εκμεταλλεύτηκε και κυριάρχησε. Πέρα από ένα πεντάλεπτο λίγο μετά το 60΄ όπου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τρία μαζεμένα κόρνερ, ένα σουτ στην κλειστή γωνία του Αντώνενα που απέκρουσε ο Κότσαρης και ένα πλασέ -απ΄ το ύψος της μικρής περιοχής- του Αριστείδη Πηλιχού στο 67΄ που απέκρουσε και πάλι εξαιρετικά ο πορτιέρο των γηπεδούχων, ο ΑΟΔ βρισκόταν σε παθητικό ρόλο. Η πίεση του Νηλέα είχε αποτέλεσμα αφού κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 74΄ με τον Μαστροκώστα, που βρήκε διάδρομο στ΄ αριστέρα της άμυνας του Δύστου και μπήκε στην περιοχή, αναγκάζοντας τον Μοιρώτσο να τον ανατρέψει. Ο παίχτης που το κέρδισε, το εκτέλεσε έξυπνα και εύστοχα ένα λεπτό μετά: με σκαφτό τεχνικό πλασέ ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία απ΄ αυτήν που έπεσε ο Λαθουράς. Ένα δεκάλεπτο μετά οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα και να φτάσουν κοντά στην νίκη, όταν ο Σταμάτης Σαμαράς πήρε την μπάλα στην περιοχή μετά το ΄΄τσαφ΄΄ του Κυριάκου Τσαλιαγκού, όμως το τελείωμα του δεν βρήκε στόχο, φεύγοντας άουτ.

Νηλέας Νεοχωρίου (Περιβολάρης): Κότσαρης Κ., Μάστορης, Ντούνης, Τούντας, Κότσαρης Γ., Τζόκας, Τσαλιαγκός Γ. (53΄ Κότσαρης Κ.), Κότσαρης Σ. (71΄ Κατσινής), Σαμαράς Γ. (68΄ Δήμου), Μαστροκώστας Τ., Σαμαράς Σ.

ΑΟ Δύστου (Μπάνος): Λαθουράς, Μαστροκώστας Χ., Ευδοξιάδης, Τσαλιαγκός Κ., Πιλάτης Στ. (85΄ Πιλάτης Σπ.), Πηλιχός Γ., Μοιρώτσος, Ηλίας, Πηλιχός Αρ., Αναστασίου, Αντώνενας.

-Αναλυτικά τ΄αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Β΄ ΕΠΣΕ:

Κόσκινα-Σκύρος 3-0
Νηλέας Νεοχωρίου-Δύστος 2-2
Κριεζά-Κάρυστος 0-5
Κύμη-Αμαρυνθιακός 1-1
Άγιος Λουκάς-Ληλάντιο 1-0
Αφράτι-Ηρακλής Πρασίνου 1-1
Μαρμάρι-Όλυμπος Γυμνού 0-4

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Όλυμπος 60, Κάρυστος 58, Δύστος 56, Σκύρος 45, Μαρμάρι 39, Νηλέας 33, Ηρακλής 31, Αμαρυνθιακός 31, Κόσκινα 30, Άγιος Λουκάς 30, Αφράτι 20, Ληλάντιο 17, Κύμη 15, Κριεζά 4

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26η, 3.4): Κριεζά-Νηλέας, Αμαρυνθιακός-Αφράτι, Όλυμπος-Σκύρος, Δύστος-Κύμη, Κάρυστός-Άγιος Λουκάς, Ληλάντιο-Κόσκινα, Ηρακλής-Μαρμάρι.