Πολύτιμη νίκη για τον ΝΟΧ, που κερδίζοντας τον Άρη στο κολυμβητήριο της Χαλκίδας, βελτίωσε την βαθμολογική του θέση. Οι γηπεδούχοι έδωσαν μεγάλη μάχη απέναντι στην ισχυρή ομάδα της Θεσσαλονίκης και τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν κάνοντας την ανατρόπη στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Συγκεκριμένα, έξι λεπτά περίπου πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Άρης ήταν μπροστά με 5-7. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Χαλκιδαίων, που σε πρώτη φάση ισοφάρισαν σε 7-7, με τέρματα των Μπουρνάζου και Νίκου Μερκουριάδη, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με 7-8, λιγότερα από τρία λεπτά για την λήξη, αλλά ο ΝΟΧ ήταν αυτός που «μίλησε» τελευταίος, αφού αρχικά ισοφάρισε και πάλι με τον Μπουρνάζο, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, ενώ 50 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Παύλος Μερκουριάδης σημείωσε το γκολ της νίκης για την ομάδα της Χαλκίδας, διαμορφώνοντας το τελικό 9-8.

ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΚΟΡ ΑΝΑ 8ΛΕΠΤΟ: 1-1, 4-3, 5-6, 9-8.

ΝΟ Χαλκίδας (Πουλή): Τρίκας, Οικονόμου, Παλαιολόγος, Γάτος 1, Αλαφάκης Ι., Καρλής, Μερκουριάδης Π. 3, Πικρίδας, Αθανασίου, Μπουρνάζος 3, Μερκουριάδης Ν. 2, Βλάχος, Αλαφάκης Β., Νίκας

Άρης Θεσσαλονίκης (Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Μουστεράκης 2, Παπαθεοδώρου 2, Αλιαπούλιος 2, Μίχας, Γεωργαλάς, Καλογεράς, Πισίας 1, Σολογάνης, Δημητριάδης 1, Σιώης, Κουνέλας

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής σε κάθε όμιλο της Α2:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 10-9

8ΛΕΠΤΑ: 2-4, 3-3, 2-2, 3-0

Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Βορριάς 1, Λάππας 1, Κωνσταντόπουλος 2, Γούσης 2, Τασσόπουλος 1, Κουμπούρος 1

Παναθηναϊκός: Αναστασιάδης 2, Παπαδημητρίου 2, Χατζηστεφάνου 2, Λύκαρης 1, Γκαράνης 2.

ΧΑΪΔΑΡΙ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ 15-1

8ΛΕΠΤΑ: 4-0, 2-0, 5-0, 4-1

ΑΕ Χαϊδαρίου: Βασιλάκης 1, Μητρόπουλος 1, Ρονζίνο 1, Δούκας 1, Αγκόρτσας 6, Γκότσης 2, Κουρτίδης 1, Γαβαλάς Γ. 2

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπουργούρης 1.

ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5-11

8ΛΕΠΤΑ: 2-1, 1-6, 0-3, 2-1

Νηρέας Γέρακα: Πρωτοπαπάς 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Δανούρδης 2, Μαυρεδάκης 1

ΓΣ Περιστερίου: Γερακούδης 2, Κουκουμάκης 2, Αμπατζόγλου 2, Τσακιράκης 2, Τσαγκάρης 3.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. 5-8

8ΛΕΠΤΑ: 2-2, 1-4, 1-0, 1-2

ΝΟ Καλαμακίου: Χάλαρης 2, Αναγνωστόπουλος 1, Ιωαννίδης 2.

Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντόπουλος 2, Κοττάς 3, Τσολακίδης 2, Σιάρκος 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΓΣ Περιστερίου 116-60 28, ΑΕ Χαϊδαρίου 112-72 27, Νηρέας Γέρακα 75-83 17, Ηλυσιακός 100-89 17, Παναθηναϊκός 93-95 15, Ιωνικός 67-96 13, Νηρέας Χαλανδρίου 77-98 5, ΝΟ Καλαμακίου 62-109 4.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12η/12-13.5): 12.5: Παναθηναϊκός-Χαϊδάρι, Νηρέας Χαλανδρίου-Νηρέας Γέρακα, 13.5: Ιωνικός-Καλαμάκι, Περιστέρι-Ηλυσιακός.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ 9-8

8ΛΕΠΤΑ: 1-1, 3-2, 1-3, 4-2

ΝΟ Χαλκίδας: Γάτος 1, Μερκουριάδης Π. 3, Μπουρνάζος 2, Μερκουριάδης Ν. 3

Άρης: Μουστεράκης 2, Παπαθεοδώρου 2, Αλιαπούλιος 1, Πισίας 1, Σολογάνης 1, Δημητριάδης 1.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 7-12

8ΛΕΠΤΑ: 2-4, 2-3, 2-2, 1-3

ΝΟ Λάρισας: Ζαφειρίου 2, Γκαγκασούλης 3, Πατούνας 2.

ΓΣ Ηλιούπολης: Βελώνιας 4, Δουδέσης 1, Σπυρόπουλος 1, Κοκτονής 1, Μπενέας 1, Κολυβάς 3, Χασάπης 1.

ΟΦΘ – ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 14-8

8ΛΕΠΤΑ: 4-1, 3-2, 2-0, 5-5

ΟΦΘ: Αλιχανίδης Μ. 5, Αντιβαλίδης 2, Πουλής 2, Ταβακόπουλος 2, Βαχαρέλης 1, Ζαρκαντζάς 1, Αλιχανίδης Β. 1.

Νηρέας Πάτρας: Βέρρας 4, Ρογδάκης 1, Δελαπόρτας 1, Παπαγεωργίου 1, Καλούδης 1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 12-6

8ΛΕΠΤΑ: 3-1, 4-1, 4-2, 1-2

ΝΟ Πατρών: Πολάτος 1, Κανελλόπουλος Β. 4, Δίπλαρος 2, Γκότσης 1, Βικάτος 4.

Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Γκανάτσιος 1, Γλούμης 1, Γιαβαρίδης 2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΟ Πατρών 116-80 30, Νίκη Βόλου 106-81 24, Άρης 101-67 24, ΓΣ Ηλιούπολης 104-85 18, ΟΦΘ 103-103 12, Νηρέας Πατρών 74-106 9, ΝΟ Χαλκίδας 78-119 9, ΝΟ Λάρισας 76-112 6.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12η/13.5): Νηρέας Πάτρας-ΝΟ Λάρισας, Νίκη Βόλου-ΟΦΘ, Ηλιούπολη-ΝΟ Χαλκίδας, Άρης Θεσσαλονίκης-ΝΟ Πατρών.