Ήττα για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού απέναντι στην αντίστοιχη της Μονπελιέ, στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», με 66-63, στο πλαίσιο των προκριματικών της Ευρωλίγκας Γυναικών.

Αν και το παιχνίδι στα μέσα της τρίτης περιόδου φαινόταν πως θα καταλήξει σε «ερυθρόλευκα» χέρια, ο Ολυμπιακός έπαθε «μπλακ άουτ» και η Μονπελιέ με ένα σερί 17 πόντων κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και στο τέλος να πανηγυρίσει.

Ακόμα πιο δύσκολη η πρόκριση για τον Ολυμπιακό απέναντι στην έμπειρη Μονπελιέ, με την ελληνική ομάδα να χρειάζεται νίκη με τουλάχιστον τέσσερις πόντους διαφορά στην Γαλλία.

Το παχνίδι:

Η πρώτη περίοδος ήταν πλούσια σε σκορ και για τις δύο ομάδες με τις εναλλαγές του προβαδίσματος να είναι αρκετές, αλλά η διαφορά δεν «άνοιξε» για καμία από τις δύο ομάδες. Το 20-17 δείχνει την εκτελεστική ικανότητα του Ολυμπιακού αλλά και τα αμυντικά λάθη του, που δεν του επέτρεψαν να χτίσει μία ασφαλή διαφορά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τις «ερυθρόλευκες» πιο συνεπή στα αμυντικά τους καθήκοντα με αποτέλεσμα να δεχθούν 14 πόντους ενώ έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 12  (39-27), δύο λεπτά πριν από την λήξη του ημιχρόνου.  Η περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 39-31 (19-14).

Μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο «Θρύλος» φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι με την διαφορά να ανεβαίνει στους 15 (46-31) 6:30 πριν το τέλος της περιόδου.  Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες έπαθαν… μπλακ άουτ και στις δύο άκρες του γηπέδου. Χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, κακές άμυνες και άστοχες επιθέσεις είχαν ως αποτέλεσμα να γκρεμιστεί ότι χτίστηκε στις προηγούμενες περιόδους, με τις φιλοξενούμενες να περνούν μπροστά με δύο πόντους (48-50)  στο 28’, έπειτα από ένα σερί 17-0! Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο με 52-50 (13-19), και τον προπονητή της ομάδας να έχει δικαιολογημένα παράπονα για την αμυντική λειτουργία των παικτριών του.

Οι γηπεδούχες επανέφεραν το καλό τους πρόσωπο στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να είναι έστω και με μικρή διαφορά μπροστά. Στο 36′ η Μονπελιέ προηγήθηκε με 59-61, αλλά το σουτ της Τόμας, έκανε το 61-61. Το παιχνίδι φάνηκε πως θα κριθεί στο σουτ και η Μονπελιέ ήταν εκείνη που κατάφερε να πάρει την νίκη με 63-66 μετά από έμμεσο τρίποντο της Γουίτκομπ, ενώ ο Ολυμπιακός δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 39-31, 52-50, 63-66.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιούρας, Μαρτζιάλι, Γέβτοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 16 (2/5 τρίποντα, 3/7 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Σταμάτη, Σπυριδοπούλου 2, Παυλοπούλου, Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 11 (3/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 3 κλεψίματα), Γκρέιβς 14 (3/10 δίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γέμελος 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Γιουρτσέκοβα 2, Λούκα, Σταμολάμπρου.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ (Πετί): Λούντκβιστ 3 (1), Μιλαπί, Γουίλιαμς 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαβούνγκα 26 (3/4 τρίποντα, 7/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες), Κάμπα 3 (1), Γουίτκομπ 10, Ντουσέ, Μπερνί 2, Τσατσουάνγκ 9 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα).