Την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση πέτυχε ο Ολυμπιακός, που υποδέχθηκε στην Χαλκίδα την Σοπρόν και νίκησε με 63-52, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» έγραψαν ιστορία και πανηγύρισαν με το παραπάνω την παρθενική τους νίκη στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Το παιχνίδι:

Αρχικά η δύο ομάδες έδιχναν να πάνε «χέρι-χέρι» στο σκορ, όπως και έγινε στην διάρκεια της πρώτης περιόδου που έληξε με 16-14 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος, με επιμέρους σκορ 12-11 και σκορ ημιχρόνου το 28-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τον Ολυμπιακό αφού κατάφερε να σκοράρει τους διπλούς πόντους από αυτούς που δέχθηκε (22-11) και έβαλε γερές βάσεις για την πρώτη του νίκη, πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο με το υπέρ του 50-36.

Στην τελευταία περίοδο αν και δέχθηκε 16 ενώ έβαλε 13, δεν κινδύνευσε να χάσει το ματς, αφού ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού σε όλη την διάρκειά της, τελειώνοντας το παιχνίδι με το σκορ στο 63-52.

Κορυφαίες του Ολυμπιακού ήταν οι Τζόνσον (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τόμας (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ από την Σοπρόν ξεχώρισε η Κάσας, με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς μαζί με τους φίλους της ομάδας, γιορτάζοντας έτσι την πρώτη φετινή νίκη τους.