Καταιγιστική η ΑΕ Χαλκίδος στον εξ’ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β¨ κατηγορίας,επικράτησε του Ολυμπιακού Χαλκίδος με σκορ 1-4.
Ένα εφιαλτικό α’ 45λεπτο  για την ομάδα του Ολυμπιακού αφού πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το 10λεπτο βρέθηκε να χάνει με 0-2.
Η AEX βρισκόταν  συνέχεια στην επίθεση,η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη,είχε δύο δοκάρια και υποχρέωσε τον εξαιρετικό σήμερα τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Κοροβέση σε δύο καταπληκτικές επεμβάσεις ανεπανάληπτων τετ α τετ.Με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τριανταφύλλου και Αρβανάκο δημιουργούσε πανικό στην άμυνα του Ολυμπιακού και ήταν τυχερός που τελείωσε το ημίχρονο μόνο με 0-3.
Μοναδική καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό που στάθηκε άτυχος, ήταν στην λήξη του α΄ ημιχρόνου όταν το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Στρατή από το ύψος της μεγάλης περιοχής,έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στη ρίζα της αριστερής δοκού του Σταθαρά.
Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, κατάφερε να μειώσει στο 49′ με πέναλτι του νεοαποκτηθέντα Κονόμι, δημιούργησε αρκετές φάσεις αλλά η ΑΕΧ ήταν αυτή που διαχειρίστηκε έξυπνα το παιχνίδι και κατάφερε να ολοκληρώσει την εμφαντική της νίκη με ένα τέταρτο τέρμα, δίνοντας τέλος στις όποιες ελπίδες του Ολυμπιακού μετά τη μείωση του σκορ.
Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε ανοικτά, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως αποτέλεσμα ενώ η ΑΕΧ με αντεπιθέσεις προσπάθησε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ χωρίς όμως κάτι το ουσιαστικό.
Μόλις στο 4‘ ο Τριανταφύλλου βρήκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού τον Αρβανάκο που με πλασέ έκανε το 0-1.
Πριν καλά καλά συνέλθει από το σοκ ο Ολυμπιακός στο 8′ σε φάση καρμπόν με τους ίδιους πρωταγωνιστές, ο Αρβανάκος δεν δυσκολεύεται να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.
Στο 22′ ο Κίλιμπας βρίσκεται απέναντι από τον Κοροβέση, αυτός όμως, με έξοχη επέμβαση αποκρούει σε κόρνερ.
Στο 26‘ ο κεραυνός του Αρβανάκη έξω από τη μεγάλη περιοχή τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κοροβέση.
Στο 33′ σε φάση διαρκείας ο Τριανταφύλλου σουτάρει, η μπάλα βρίσκει σε σώματα αμυντικών, νέο σουτ του Αρβανάκου στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπήτας δεν δυσκολεύεται με ωραίο πλασέ να κάνει το 0-3.
Στο 37′ νέα έξοχη επέμβαση του Κοροβέση σε τετ-α-τετ πάλι του Κίλιμπα.
Στο 39′ η κεφαλιά του αφύλακτου Αρβανάκου μέσα στη μικρή περιοχή θα στείλει τη μπάλα άουτ.
Στο 43′ εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Στρατή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει τη ρίζα του αριστερού δοκαριού και φεύγει άουτ.
Ο Ράνα στο 46′ μόνος αφύλακτος μέσα στη μεγάλη περιοχή, από τα πλάγια στέλνει τη μπάλα άουτ.
Στο 49′ ο Φουρλής ανατρέπεται και κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Κονόμι μειώνοντας σε 1-3.
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΧ στο 53′ όταν ο Γουναρόπουλος εξ’ επαφής «καταφέρνει» σε κενό τέρμα να στείλει τη μπάλα άουτ.
Στο 69′ ο Αρβανάκος θα πετύχει το τρίτο προσωπικό του γκολ, κερδίζοντας τη μπάλα με κόντρα από τον Κοροβέση. Στη φάση αυτή, οι του Ολυμπιακού ζήτησαν φάουλ για επικίνδυνο παίξιμο στον τερματοφύλακα. Το 1-4 ήταν γεγονός.
Στο 79′ μεγάλη απόκρουση του Κοροβέση σε νέο τετ-α-τετ με τον Γουναρόπουλο.
Τέλος στο 80′ ο Ρουμπής φεύγει μόνος του στην αντεπίθεση, ο τερματοφύλακας της ΑΕΧ βγαίνει στα πλάγια έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον ανατρέπει με επικίνδυνη προβολή. Μια φάση στην οποία οι άνθρωποι του Ολυμπιακού ζήτησαν την αποβολή του Σταθαρά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ(Σαραντόπουλος): Κοροβέσης(83′ Δέδες), Κρινής, Ρουμπής, Κονόμι, Στρατής, Ηλιάδης, Αργύρης, Φουρλής, Μάλλιαρης, Ράνα, Παπακωνσταντίνου(71′ Προίσκος)
ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ(Χάλιος): Σταθαράς, Στούρας, Γρίβας(46′ Γουναρόπουλος), Παχής(76′ Λάιος), Γεραντώνης, Ματσούκας, Τριανταφύλλου, Μπίτας, Μπαρμπούνης(70′ Φρυγανάς), Αρβανάκος, Κίλιμπας(46′ Τσόγκας)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πόγκας Μ.
ΒΟΗΘΟΙ: Νέγρης Αβ., Βελέντζας Β.