Μεγάλη νίκη με 0-2, που τον κρατάει, έστω και για έναν βαθμό, πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, πέτυχε ο ΑΟ Αλατσάτων εκτός έδρας, απέναντι στον ήδη υποβιβασμένο Ολυμπιακό Χαλκίδας.

Στο παιχνίδι σημειώθηκαν συνολικά τρία δοκάρια, έναν για τον Ολυμπιακό και δύο για τα Αλάτσατα.

Το παιχνίδι:

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Γκίνης βγήκε απέναντι στον Κοροβέση, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 14′ ο Ελευθεριάδης με μία πολύ όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, πλάσαρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Κοροβέση.

Στο 30′ δεύτερο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, μετά από πάσα του Ελευθεριάδη και πλασέ του Μιχαηλίδη.

Στο 33′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να στείλουν την μπάλα στο αντίπαλο δοκάρι, με σουτ του Αργύρη, μέσα από την περιοχή.

Ημίχρονο 0-0.

Στο 48ο λεπτό σωτήρια επέμβαση του Σταμέλου, σε σουτ του Ελευθερίου.

Στο 58′ το 0-1 από τον Πατουλιά με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 70′, fair play που αξίζει να σημειωθεί από τον Τουζούν, ο οποίος αν και ήταν μόνος του απέναντι στον Γιαννακό, έβγαλε την μπάλα πλάγιο καθώς υπήρχε παίκτης του Ολυμπιακού Χ. πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 73′ το 0-2 από τον Ελευθεριάδη, που τελειώσε σωστά την φάση, ενώ είχε προηγηθεί ωραία συνεργασία του Κουτσαυλή με τον Τουζούν.

Στο 86′ ο Τουζούν απομάκρυνε την μπάλα σωτήρια σε πλασέ του Φουρλή, ενώ στις καθυστερήσεις ο Δεληγιάννης έκανε πολύ καλή επέμβαση σε κεφαλιά του Προίσκου.

Τελικό 0-2.

Ολυμπιακός Χαλκίδας (Σαραντόπουλος): Κοροβέσης (60′ Γιαννακός),  Λέων, Σταμέλος, Ντόιμας (52′ Φουρλής), Ηλιάδης, Παπακωνσταντίνου (65′ Καρύμπας), Αργύρης, Στρατής, Δεληγιώργης, Μάλλιαρης, Κονόμι (76′ Προίσκος).

ΑΟ Αλατσάτων (Γιαννάκης): Δεληγιάννης, Μπιτζανάκης, Ντούκα (66′ Κορίτας), Τσιτσόπουλος, Πατουλιάς, Κουτσαυλής, Τουζούν, Ελευθεριάδης, Γκίνης, Μιχαηλίδης (76΄Καρκαντελίδης), Καραγιάννης.

Διαιτητές: Βρακάς, Δάλλας – Ρουμπής