Παιχνίδι με όλα χαρακτηριστικά του απόλυτου Ευβοιώτικου ντέρμπι το Σάββατο στο Ενωσιακό Αθλητικό Κέντρο. Ο κυπελλούχος Εύβοιας Ολυμπιακός Χαλκίδας υποδέχθηκε τον επίδοξο πρωταθλητή ΑΟ Χαλκίς. Οι γηπεδούχοι μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου και όλο το ΄΄Success Storie΄΄ που ακολούθησε με την απόσυρση της συμμετοχής λόγω οικονομικών λόγων στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδας , ήθελαν την νίκη για να επιστρέψουν σε καλές εμφανίσεις και να πάρουν την νίκη γοήτρου. Οι επίδοξοι Πρωταθλητές του ΑΟΧ μετά την ήττα σοκ από την Ιστιαία έδειξαν νοοτροπία μεγάλης ομάδας και συνήλθαν γρήγορα με αποτέλεσμα να κλειδώσουν τον τίτλο εκμεταλλευόμενοι τις γκέλες των άλλων διεκδικητών.

Στο παιχνίδι ο ΑΟΧ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 1ο λεπτό από κάθετη μπαλιά του Δήμου, ο Τσομπάνης σούταρε με την μπάλα να τραντάζει την οριζόντια στύλο του Αγριόδημου και στην συνέχεια απόμακρυναν οι αμυντικοί του. Ο ΑΟΧ συνέχισε σε αυτόν τον ρυθμό και στο 18’ απείλησε, με τον Κοροβέση να σεντράρει και τον Ανέστη να κάνει την προβολή που πέρασε λίγο άουτ. Οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να κάνουν την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του ΑΟΧ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ανέστη στο 48’ να απειλεί και τους αμυντικούς του Ολυμπιακού να κοντράρουν δίνοντας ευκαιρία στον Αγριόδημο να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία το σουτ. Το τρίλεπτο 61’ με 64’ ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι στο ματς. Στο 61ο λεπτό το σουτ του Σκριβάνου μπλόκαρε σε δύο χρόνους ο Μόνος και μετά από ένα λεπτό ο Σκριβάνος έγινε δημιουργός πάσαρε στο Ευσταθίου που μέσα από την περιοχή και δεξιά σούταρε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μεγάλη φάση στο 81’ με τον Τσιβίκα να σουτάρει και τον Αγριοδημο να διώχνει ενστικτωδώς .

Το τελικό 0-0 αφήνει ικανοποιημένους και τους δύο με τον ΑΟΝ να διευρύνει την βαθμολογική απόσταση από τους διώκτες του, και τον Ολυμπιακό να παίρνει βαθμό στο ντέρμπι και να επιστρέφει σε καλές εμφανίσεις μετά από καιρό.

Η διαιτησία του Λάμπρου ήταν μέτρια και ελέγχεται για δύο φάσεις: μια για τον Ολυμπιακό όταν έκοψε λαθεμένα τον Σκριβάνο που έφευγε στην κόντρα για επιθετικό φάουλ στον Γκίτζαλη. Ένα φάουλ που δεν υπήρξε ποτέ και μία για τον ΑΟΧ όταν ο Δήμου φαίνεται να παίρνει κανονικά την μπάλα στην εναέρια μονομαχία με τον Αγριόδημο και να ακυρώνει κακώς το γκολ του ΑΟΧ.
Σ΄ ότι αφορά τους βοηθούς του,   ο Περιβολλάρης  ήταν άριστος , αλλά ο Σπανός δεν απέφυγε τα  λάθη.

ΑΟ Χαλκίς (Λάμπρου): Μόνος, Κοροβέσης, Μαρίνος, Καραμπάς, Γκίτζαλης, Ευσταθίου, Τσομπάνης, Βαλκάνος (77΄ Φιλιππίδης), Θωμάς (70΄ Τσεκούρας), Ανέστης (77΄ Τσιβίκας).

Ολυμπιακός Χ. (Ιωαννίδης-Τσιμιχόδημος): Αγριόδημος, Αγγελάτος, Μπασινάς, Μουσάι, Δάσκος (46΄ Τσακουλής),Σκριβάνος Π.Λ (83΄ Βρεττός), Τζάβρας, Μαστροκώστας, Ευσταθίου (92΄Πάλλης), Σκριβάνος Π.Δ., Παπαδέδες.