Ολυμπιακός Χ.-Μακρυκαπα 0-1: Νίκησε στο ρελαντί (photos)

0
481

Xωρίς να χρειαστεί να πιάσει σπουδαία απόδοση η ομάδα της Μακρυκάπας πέρασε από το Πάρκο του Λαού επικρατώντας του Ολυμπιακού Χ. με 0-1.
Ο Ολυμπιακός καιγόταν για τους βαθμούς της νίκης που θα του έδιναν ελπίδες παραμονής αλλά παρουσιάστηκε νωθρός,ακίνδυνος,ειδικά στο Α’ ημίχρονο χωρίς να μπορέσει να γίνει απειλητικός με εξαίρεση μια-δύο ευκαιρίες σε όλο τον αγώνα.
Από την πλευρά της,η Μακρυκάπα είχε την υπεροχή,βρέθηκε να προηγείται με ένα αυτογκόλ και έπαιξε στο Β’ ημίχρονο με μακρινές μπαλιές,θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα βάσει των ευκαιριών της και γενικά έδειξε ανώτερη από τον αντίπαλο της.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε στο 18ο λεπτό,στην μοναδική αξιόλογη φάση του Α’ ημιχρόνου.

Ο Σίδερης εκτέλεσε φάουλ λίγο πάνω από το κέντρο του γήπεδο,φέρνοντας την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Φρυγανάς Γ.,στην προσπάθεια του να αποκρούσει,στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του,αιφνιδιάζοντας τον Τζουβάρα.
Το Β΄ ημίχρονο ήταν καλύτερο,είχε αρκετές φάσεις που και ο Ολυμπιακός να ισοφαρίσει αλλά και η Μακρυκάπα να διευρύνει το σκορ.Ανασταλτικός παράγοντας και για τις δύο ομάδες ήταν ο δυνατός αέρας που επικράτησε στο τελευταίο 20λεπτο
Στο 52′ εκτέλεση φάουλ του Πάλλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής,η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 55′ ο Γκίκας βρίσκεται μόνος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού αλλά την τελευταία στιγμή ο Τζαφέρος με προβολή στέλνει την μπάλα κόρνερ
Στο 59′ σε σέντρα του Κουτσαυλή,για λίγο ο Μπαιμπάκης δεν βρίσκει την μπάλα μπροστά στον Τζουβάρα.
Μια ανάσα από την ισοφάριση ο Ολυμπιακός,όταν στο 67′ από υπέροχο συνδυασμό Μυτάκη-Αργύρη-Πάλλη,ο τελευταίος βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Πουρνή,αυτός όμως με υπερένταση κρατάει ανέπαφη την εστία του
Στο 83′ ο Κουτσαυλής μπήκε μόνος του από αριστερά,φθάνοντας στην μεγάλη περιοχή,σούταρε δυνατά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ
Έξοχη απόκρουση του Τζουβάρα στο 94′ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Σίδερη,ο οποίος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπέροχη μακρινή μπαλιά του Σηφάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ.(Σαχίνης Χ.):Τζουβάρας, Τζαφέρος, Στρατής (88′ Χατζηαντωνίου), Φρυγανάς Γ., Βαρζτής (59′ Φρυγανάς Χρ.), Φρυγανάς Χ., Φουρλής (63′ Αθανασόπουλος), Αργύρης, Πάλλης, Τσιούνης (79′ Ραβανός), Μυτάκης

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ(Kιαπέκος Ν.): Πουρνής, Λέκκας, Χασάνδρας, Καρκαλής, Τσουμάνης, Σηφάκης, Γκίκας, Κουτσαυλής, Μπαιμπάκης (81′ Σεχάι), Σίδερης, Βουρδάνος (88′ Νονάι)

ΔΙΑΤΗΤΗΣ:Kασομούλης Γ.
ΒΟΗΘΟΙ:Ρέτσας Ευ Ιωάννου Α.