Με σκορ 2-0 επικράτησε σήμερα στην έδρα της η ΟΠΑ Αιδηψού επί του Αρτεμησιακού για το πρωτάθλημα του πρώτου ομίλου της Β’ κατηγορίας Εύβοιας. Με αυτή της τη Νίκη η ΟΠΑ «κλείδωσε» το θέμα παραμονής στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα της Αιδηψού κυρίως στο πρώτο μέρος είχε την υπεροχή στο παιχνίδι δημιουργώντας αρκετές καλές κλασικές φάσεις μπροστά από την εστία του Αρτεμησιακού, όμως στο δεύτερο και παρά το γεγονός ότι ο αγώνας μοιράστηκε οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί σκοράροντας δύο φορές και παίρνοντας τη νίκη.

Από την άλλη ο Αρτεμησιακός δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, σε κάποιο τέρμα. Τρείς φορές τα δοκάρια σταμάτησαν της προσπάθειες των παικτών του καθώς και όπου χρειάστηκε, οι πολύ καλές επεμβάσεις το «γερόλυκου» γκολκίπερ της ΟΠΑ Βασίλη Βέττα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν, ο τερματοφύλακάς τους Βασίλης Βέττας, ο Αυγέρης και ο 16χρονος Μπατσούλι που ήταν από τους πιο κινητικούς και δραστήριους παίκτες του αγώνα. Από τον Αρτεμησιακό, οι Γαβριήλ, Μαχός και Καρακάξης ήταν αυτοί που άφησαν τις πιο καλές εντυπώσεις από πλευράς φιλοξενούμενων.

Το φιλμ του αγώνα

12’ Σέντρα του Μπατσούλι, ο Μάρκου έπιασε μια κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε πλάγιο

15’ Σέντρα και πάλι στην περιοχή από τον Μπατσούλι, μέσα στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, όμως ο Ψύλλος δεν κατάφερε να βάλει καλά το πόδι του στην προβολή που επιχείρησε κι’ έτσι η μπάλα έφυγε άουτ

34’ Ο Καρακάξης σουτάρει μέσα απ’ την περιοχή, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της ΟΠΑ

39’ Δυνατό σουτ από τον Μπατσούλι έξω απ’ την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ τη συμβολή των δοκών της εστίας του Παναγιωτόπουλου

47’ Άουτ η μπάλα έπειτα από σουτ του Ψύλλου για την ΟΠΑ

48’ Σουτ του Μιχαήλ για τον Αρτεμησιακό μπλόκαρε ο Βέττας

49’ Ο Γαβριήλ εκτέλεσε φάουλ, ο Βέττας βρήκε με τα δάχτυλα τη μπάλα και στη συνέχεια αυτή βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του

52’ Σουτ του Καρακάξη για τον Αρτεμησιακό μπλόκαρε ο Βέττας

56’ 1-0 ΓΚΟΛ για την ΟΠΑ: Ο Παναγιώτης Αναγνώστου εκτέλεσε φάουλ και ο Αυγέρης με «τακουνάκι» μέσα απ’ την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

63’ Ο Γαβριήλ εκτελεί κόρνερ με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού της εστίας των γηπεδούχων

71’ 2-0 ΓΚΟΛ για την ΟΠΑ: Ο Μπατσούλι με πολύ ωραίο πλασέ μέσα απ’ την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0

81’ Σουτ του Καρακάξη για τον Αρτεμησιακό ο Βέττας κατάφερε και αποκρούσει και πάλι

84’ Η ΟΠΑ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάρκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα

Συνθέσεις

ΟΠΑ Αιδηψού (Θ. Αναγνώστου): Βέττας, Βουτσιλάκος, Βασιλείου (22’ Χασανάι), Φώτου, Σούμπασης, Μισιρλής, Μάρκου, Αυγέρης, Ψύλλος (91’ Χασανδρινός), Αναγνώστου Π. (93’ Τσακίρογλου, Μπατσούλι

Αρτεμησιακός: Παναγιωτόπουλος, Γίτσας, Μαχός, Σαντής Κ., Σαντής Ι., Σταματάκης (60’ Κοντζιάς), Θεοδώρου (78’ Μεταξιώτης), Μιχαήλ (71’ Παπαδόπουλος), Στραφιώτης, Γαβριήλ, Καρακάξης

Διαιτητής: Ρουμπής Βοηθοί: Τσάφος – Χασάνδρας