Αντίπαλος της ανδρικής ομάδας του ΟΠΕ Χαλκίδας, στην πρώτη αναμέτρηση για την νέα χρονιά, αλλά ταυτόχρονα και πρεμιέρα του β’ γύρου, στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Β’ Εθνικής, η εκ των τριών πρωτοπόρων της βαθμολογίας ομάδα της ΑΕ Αγ. Παρασκευής!

Στο παγωμένο ″Μελίνα Μερκούρη″, χθες βράδυ είχαμε το ″άκρον-άωτον″ της ανευθυνότητας, καθώς άναψε για κάποιες ώρες η θέρμανση, όμως τα μόνα σώματα καλοριφέρ, που λειτουργούσαν ήταν τα ″περιφερειακά″, στους διαδρόμους δηλαδή κλπ και αυτά μέσα στον αγωνιστικό χώρο δεν λειτούργησαν ποτέ και επικρατούσε, μεγάλη παγωνιά, όπως ήταν φυσικό! Φυσικό επίσης ήταν το ότι για μια ακόμα φορά, η πόλη της Χαλκίδας, διασύρθηκε και ευτυχώς που οι διαιτητές, ήταν ανεκτικοί και λόγω ψύχους δεν ανέβαλαν το παιχνίδι!

Ο αγώνας είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και έγινε μεγάλη μάχη, για την νίκη, που τελικά χαμογέλασε στους φιλοξενούμενους, που ήταν πιο εύστοχοι, πιο ουσιαστικοί και πιο …τυχεροί στο τάι-μπρέϊκ, στο 5ο σετ δηλαδή, που χρειάστηκε για να αναδειχθεί ο νικητής!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Χαλκίδας, να είναι πιο καλή και ουσιαστική με πολύ καλή λειτουργία να φτάνει στην κατάκτηση του σετ!
Στο 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα, όμως οι παίκτες του Γιάν. Ντεγιάννη, με αντεπίθεση διαρκείας, όμως έστω και δύσκολα οι Αθηναίοι, με αρκετή δόση τύχης, ισοφάρισαν…
Το 3ο σετ ήτα ότι καλύτερο έδειξε ο ΟΠΕΧ, στον παιχνίδι αυτό και κυριολεκτικά έριξε τους αντιπάλους του στο …″καναβάτσο″, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1!
Πόντο-πόντο, εξελίχθηκε το 3ο σετ, όμως εδώ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των παικτών του ΟΠΕΧ και ισοφάρισαν για 2η φορά!
Στο τάϊ-μπρέϊκ πιο ψύχραιμοι οι της ″Αγίας″, έφτασαν σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του σετ και στην νίκη. Πάλεψαν στο πρώτο μισό οι παίκτες του ΟΠΕΧ και με 6-8, έγινε η αλλαγή τερέν, λάθη αλλά και σωστή αντίδραση των φιλοξενούμενων, έφεραν το 1-7 και το τελικό 7-15 και το 2-3 στα σετ!

Με την νίκη αυτή η ″Αγία″ παραμένει σταθερά στην 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από τους δύο πρωτοπόρους, ΓΣ Κερατέας και Φοίβο Μελισσίων!
Για την ομάδα του Γιάννη Ντεγιάννη, μπορεί να ήρθε η ήττα από μια ομάδα που είναι σε μεγάλο βαθμό ″επαγγελματική″ και πρωταγωνιστεί, στο πρωτάθλημα, όμως έστω και ο ένας βαθμός που ήρθε από τα δύο κερδισμένα σετ, είναι πολύτιμος και έδωσε την ευκαιρία να περάσει ο ΟΠΕΧ μόνος στην 5η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω έναν βαθμό την ομάδα του ΑΣ Παπάγου! Να σημειώσουμε ότι στην επόμενη αγωνιστική η Χαλκιδέϊκη ομάδα, υποδέχεται τους ″στρατηγούς″ του ΑΣ Παπάγου και είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία η διαφορά να αυξηθεί…